02 Apr@Toyeto

Načo potrebujeme peniaze? Pomáhame vzdelávať

Načo potrebujeme peniaze? Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ.

 

NAČO POTREBUJEME PENIAZE?

 

Učiť deti o tom, čo sú peniaze a na čo slúžia by sme si nemali nechávať na neskôr, keď budú staršie. Podľa odborníkov už trojročné deti dokážu pochopiť základný koncept míňania a šetrenia peňazí. Rôzne štúdiu dokonca ukazujú, že svoje finančné návyky si deti formujú najmä do veku 7 rokov. Ako ich teda o peniazoch učiť správne? 

Najdôležitejšie je poukázať na to, ako vznikajú peniaze, že ich dostávame ako odmenu za prácu v našom zamestnaní a že ich nemáme neobmedzený počet. Naučte deti, že keď si chceme niečo kúpiť, často na to musíme počkať a nasporiť si a že okamžite míňať všetky peniaze, ktoré zarobíme nie je rozumné. 

S vreckovým pre deti je vhodné začať už od mladšieho veku. Dohodnite si pevnú sumu, pre mladšie deti pokojne nižšiu 2-5 eur mesačne, a dávajte im ju každý mesiac. Naučte deti, ako si tieto peniaze správne šetriť a neminúť ich hneď na sladkosti či hračku. Uvidíte, že postupom času si deti vybudujú návyk a peniaze nebudú chcieť nerozmyslene míňať. 

Vzťah k peniazom im pomáhajú formovať aj hračky. Hry na obchod sú u detí veľmi obľúbené, motivujte ich však k tomu, aby sa aj pri týchto hrách učili spoznávať hodnotu vecí a že si môžu kúpiť len to, na čo majú naozaj peniaze. Pomôžu im pri tom detské peniaze či hračkárske pokladne aj s možnosťou platby kartou

Toyeto najlepsie

Terminál na karty

Ideálny doplnok pre hru na obchodík, tento platobný terminál pomáha deťom zlepšiť ich schopnosť počítať, uvedomovať si hodnotu peňazí a zároveň poskytuje veľa zábavy. Dodáva sa spolu s účtenkou a platobnou kartou. Ďalšie účtenky je možné vystrihnúť si farebnej krabice.

>> Viac o produkte tu<<

 

Náš tip:

Drevená detská pokladňa deťom umožní zahrať sa na obchod so všetkým, čo k tomu patrí: Môžu ňou zrátať nákup, použiť spodnú vysúvaciu skrinku na platbu bankovkami a mincami alebo terminál na platbu kartou. 

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

  • Poznajú deti mince a bankovky? Predstavte im všetky mince aj bankovky, spoločne zistite, čo je na ktorej z nich vyobrazené a pre lepšiu predstavu deťom vysvetlite, čo sa dá za ktorú z nich kúpiť.
  • Máte veľa euromincí, napríklad v kasičke na „prebytočné“ 1- a 2-centovky? Rozrieďte ich podľa ich zadnej strany na základe toho, z ktorej krajiny pochádzajú
  • Zaujímavou aktivitou môže byť aj prezeranie si bankoviek a mincí iných krajín, ak ich máte doma. Porovnajte ich rozdielnosti a zaujímavosti v ich vzhľade, ale venujte sa aj ich hodnote. Zaujímavým a poučným môže byť pre deti uvedomenie, že aj vysoká bankovka môže mať v nejakej krajine nízku hodnotu. 
  • Ak sa chystáte na väčšie rodinné nákupy potravín, ukážte deťom svoj nákupný zoznam (alebo si ho spoločne spíšte, ak to nerobíte). Ku každej položke si povedzte, koľko približne stojí, zhodnoťte, koľko asi bude stáť celý nákup, či je to veľa alebo málo a porovnajte túto sumu s cenou nejakého iného tovaru. 
  • Čo všetko naozaj potrebujeme a čo len chceme? Pripravte si s deťmi obrázky rôznych druhov produktov alebo aj služieb, ktoré si môžeme kúpiť (povystrihujte si ich napríklad zo starých letákov). Vymyslite si situáciu, napríklad nákup na rodinnú oslavu, nákup pred dovolenkou autom, karanténny nákup, Vianoce... a nechajte deti roztriediť veci na to, ktoré naozaj potrebujú. Hru môžete zdokonaliť tým, že deťom stanovíte určitý rozpočet, ktoré na tento nákup budú mať. Deti sa tak budú učiť uvažovať nad tým, čo naozaj potrebujeme a čo nie.  

Toyeto najlepsie

Drevená pokladňa

Malé deti milujú počítanie a hru na obchod. Detská pokladňa im umožní zahrať sa na skutočný obchod. Môžu s ňou zrátať nákup, jeho hodnotu, naskenovať kartu alebo nechať zákazníka zaplatiť peniazmi. Obsahuje snímač čiarových kódov, čítačku kariet, 16 kusov papierových peňazí, mincí, kreditné karty a členské karty.

>> Viac o produkte tu<<

 • Mladšie deti možno uprednostnia hry na obchod. Zapojte sa do tejto hry a vytvárajte situácie, ktoré ich podnietia zamyslieť sa nad hodnotou peňazí, napr. čo ak nemám dosť peňazí alebo prečo nemôže stáť nejaký produkt neúmerne veľa peňazí.
 • Pozornosť venujte aj hre s hračkárskymi mincami a bankovkami. Môžete si ich aj nakresliť alebo vyrobiť. Sústreďte sa na rátanie mincí, správny výdavok, prepočítavanie stoviek centov na eurá a podobne. Deti si tým zdokonalia aj matematiku. 
 • Ukážte deťom, čo všetko sa môže odrážať vo výslednej cene výrobku. Spoločne sa zamyslite, kto všetko sa podieľal na tom, aby sa potravina, kúsok oblečenia či hračka dostala až do našich rúk a či je jej cena tomu úmerná. Naučte deti už v ranom veku princípom pomalého nakupovania, teda vyhýbaniu sa neúmerne lacným veciam, ktoré nemohli vzniknúť férovým spôsobom, ale tiež ich podnieťte k zamýšľaniu sa nad tým, čo všetko naozaj potrebujeme. 
 • Učiť deti šetriť je jedno z najdôležitejších vecí týkajúcich sa finančnej gramotnosti. Vyberte si peknú pokladničku alebo peňaženku, alebo ešte lepšie – zhotovte si ich sami. S vlastnoručne ušitou peňaženkou alebo zhotovenou pokladničkou sa budú peniažky hneď šetriť lepšie! 
 • Vysvetlite si s deťmi princíp výplaty ako odmeny za prácu a zaveďte si niečo podobné aj doma pre deti. Pozor, neodmeňujte deti za to, že vykonajú svoju bežnú povinnosť ako napríklad upratanie si izby či pomoc pri odkladaní riadov, rovnako ich finančne neodmeňujte za dobré známky. Môže to byť symbolická odmena za to, že dieťa vám nakreslilo pekný obrázok, nad ktorým strávilo dlhší čas alebo si pripravilo divadielko pre svojich mladších súrodencov. 
 • Spomeňte si alebo si spoločne vyhľadajte príslovia, ktoré súvisia s peniazmi a pokúste sa ich čo najlepšie vysvetliť, napr. „Kto šetrí, má za tri“, „Babka k babce, budú kapce“...

 

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti!

Viete, na čo nám slúžia peniaze a ako k nám prichádzajú? Predstavme si ich príbeh pekne od začiatku. Peniaze ako ich poznáme dnes tu totiž neboli vždy. V dávnych dobách ľudia nepoznali bankovky a mince ako my dnes. No už vtedy chápali, že keď chcú získať niečo, čo má ich sused, nie vždy stačí o to požiadať. Museli mu dať niečo na výmenu. Menili tak jeden tovar za iný. Volalo sa to výmenný obchod. Tento výmenný obchod však mal veľa nevýhod. Povedzme, že človek chcel od svojho suseda jablká a na výmenu mu ponúkal obilie. Čo ak však sused nemal rád jablká, ale zišli by sa mu nové topánky? Porovnanie hodnoty jabĺk a obilia mohlo tiež vyzerať zakaždým ináč. Tento výmenný obchod bol skrátka komplikovaný, a tak ľudia vynašli platidlo, teda materiál, ktorý predstavoval pre všetkých rovnakú hodnotu. 

Najprv ním bolo zlato a drahé kovy, tie však boli trochu nepraktické na to, aby ich človek nosil pri sebe. Tak vznikli kovové mince a neskôr papierové peniaze. Tie sú síce ľahké, no človek aj tak nemôže nosiť pri sebe všetky peniaze, ktoré má. Bolo by to nepraktické. Preto peniaze existujú aj v bezhotovostnej forme. Sú to peniaze, ktoré sú uložené v bankách a vďaka nim môžeme mať pri sebe všetky svoje peniaze prostredníctvom bankomatovej karty. 

Forma peňazí sa teda menila, ale ich princíp ostáva stále rovnaký. Ide o výmenný obchod. Ľudia chodia do práce, kde vytvárajú nejakú hodnotu a za to dostávajú odmenu vo forme výplaty. Vymieňajú teda svoju prácu za peniaze. Za zarobené peniaze si môžu urobiť nákup. Vymenia tak peniaze napríklad za potraviny. Kúpiť si môžu len toľko vecí, na koľko majú dosť peňazí.

Veci, ktoré si chceme kúpiť alebo ktoré potrebujeme platiť majú rôznu cenu. Tá súvisí s ich hodnotou – z čoho sú vyrobené, aká náročná je ich výroba, na čo sú určené, či ide o niečo výnimočné alebo všedné... Ľudia sa preto musia učiť hospodáriť s peniazmi tak, aby si mohli kúpiť všetko, čo potrebujú a prípadne aj to, čo nepotrebujú, ale len chcú. Nie je rozumné minúť všetky svoje zarobené peniaze hneď. Ak si totiž budeme vždy časť z nich odkladať, postupne sa nám nahromadí väčšia suma, za ktorú si môžeme kúpiť aj nejakú drahšiu vec. Nazýva sa to sporenie. Možno aj vy si sporíte peniaze vo svojej pokladničke. Vo veľkom sa peniaze sporia v bankách, kde si ich odkladajú ľudia. 

  

  

  

Otázky na zopakovanie:

 • Čo to bol výmenný obchod?
 • Odkiaľ máme peniaze?
 • Ako si vieš aj ty šetriť alebo zarobiť peniaze?

 

 

 

 

Súvisiace produkty