30 Jul@Toyeto

Meno Mončiči pozná každý - poznáte však aj príbeh tejto legendárnej hračky?

Meno Mončiči pozná každý - poznáte však aj príbeh tejto legendárnej hračky?

Za viac než 40 rokov na trhu sa z Mončiči stala legenda a jeho roztomilú tváričku, hebký kožúšok a rozkošný cmúľajúci si palček netreba nikomu zvlášť predstavovať. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, ako toto zvieratko vlastne vzniklo?

Opička Monchhichi vznikla v roku 1974 v dielni spoločnosti Sekiguchi, kde sa jej tvorca, pán Sekiguchi, usiloval vytvoriť hračku, ktorá by šírila odkaz krásy a lásky a aby bola zároveň jemná a “mojkacia”, aby si ju obľúbili deti v každom veku. Jej vzhľad vychádzal z dvoch obľúbených hračiek spoločnosti Sekiguchi - opička Kuta Kuta jej prepožičala vzhľad opičky s vinylovou tváričkou a končatinami, bábika GeGe zas bola inšpiráciou pre jej cmúľajúci si palček. Monchhichi dvojčatá chlapec a dievča, čo boli prvé dve hračky z edície Monchhichi, mali navyše roztomilú pehavú tváričku s veľkými očkami. Pán Sekiguchi chcel vďaka tomuto sentimentálnemu výzoru v mládeži prebudiť nehu k malým a bezbranným. Ktovie, či už vtedy tušil, že práve u týchto detí bude Monchhichi vyvolávať dávku sentimentu aj po rokoch?

A prečo práve názov Monchhichi? Monchhichi by sme z japončiny mohli preložiť ako “môj maličký”, čo je pri pohľade na túto milú opičku viac než príznačné. Toto meno má však aj svoj hlbší pôvod, ktorý ukrýva prípona “chichi”. Tá totiž označuje práve zvuk, ktorým chlácholíme a uspávame malé deti. Motív uspávania si o niekoľko desiatok rokov neskôr prepožičal aj animovaný seriál zo života postavičiek Monchhichi a ich kamarátov, ktorí každý večer vďaka čarovnému nápoju dokážu priniesť každému dieťatku na svete krásny sen. Ale to už je iný príbeh…

Mimochodom, hoci u nás na Slovensku poznáme Monchhichi pod rovnako znejúcim menom Mončiči, v mnohých krajinách bolo jeho meno prispôsobené lokálnym názvom. Vo Francúzsku sa tak deti hrajú s opičkou Kiki, v Dánsku ju poznajú ako Bølle a vo Veľkej Británii má meno Chicaboo. Rozdielne mená však stále skrývajú tú istú legendárnu hračku, ktorá je už roky obľúbená u detí z celého sveta. 

Mončiči

Monchhichi príbeh krok za krokom

Už sme spomenuli, že Mončiči vzniklo v roku 1974. Odvtedy si však hračka prešla dlhú cestu!

1974 - Pán Sekiguchi vytvoril v Japonsku prvú hračku, ktorá dostala meno Monchhichi. Jej dizajn vychádzal z dvoch existujúcich hračiek, ktoré spoločnosť Sekiguchi vyrábala: opica Kuta Kuta s vinylovou tváričkou a bábika GeGe cmúľajúca si palček. Prvé dva modely Monchhichi boli dvojičky chlapec a dievča, ktoré v Japonsku zožali okamžitý úspech.

1977 - Monchhichi dostáva vlastný šatník a ľudia si tak môžu stále obľúbenejšiu hračku kupovať v rôznych outfitoch, dokupovať jej doplnky a takisto prichádza aj v rôznych veľkostiach

1978 - Úspech Monchhichi prekračuje hranice rodného Japonska, odkiaľ sa dostáva do Európy, najmä do Francúzska a nemecky hovoriacich krajín, neskôr aj do USA. Na lokálnych trhoch dostáva Monchhichi vlastné mená, ľahšie zapamätateľnejšie pre deti z iných krajín (Kiki vo Francúzsku, Chic-a-boo vo Veľkej Británii či Mončiči u nás). Z Monchhichi sa stáva ikonická hračka 80-tych rokov. 

1980 - Na trh prichádza prvý Monchhichi merchandise. Takisto sa po prvý raz objavuju postavičky mončičáckych starých rodičov.

2000 - O dvadsať rokov neskôr sa Monchhichi vo veľkom dostáva aj na ázijský trh ako je Čína, kde sa z neho stáva populárny módny doplnok a značka Monchhichi sa začína dostávať na licencované výrobky ako textil či darčekové predmety. 

2004 - Monchhichi oslavuje výročie 30 rokov vo veľkom štýle - v Japonskom Tokiu sa dokonca na ich počesť konala svadba Monchhichi v životnej veľkosti.

Mončičáci svadba

2004 - A po svadbe prichádzajú aj detičky - rozkošné bábätká Bebiči.

2005 - Monchhichi prichádza na televízne obrazovky. Spoločnosť Sekiguchi uvádza prvých 26 častí seriálu zo života týchto legendárnych postavičiek. 

2017 - V seriálových príhodách Mončičákov dostávajú priestor nové postavičky

Monchhichi seriál

… a ešte nekončíme! Mončiči je legenda, ktorá toho má ešte čo ponúknuť. Sledujte s nami toto úžasné dobrodružstvo. Všetkých Mončičákov u nás nájdete TU

Súvisiace produkty