09 Feb@Toyeto

Maľovanie nepatrí len k detstvu, pravidelne by sa mu mali venovať aj tínedžeri či dospelí

Maľovanie nepatrí len k detstvu, pravidelne by sa mu mali venovať aj tínedžeri či dospelí

Kreslenie či maľovanie sa nám niekedy spájali výlučne s predškolským vekom. Antistresové omaľovánky, ktoré na scénu nastúpili pred niekoľkými rokmi, sa stali okamžitým hitom a hoci ich popularita postupne klesla, ukázali nám, že maľovanie nepatrí len k detstvu. Práve naopak, benefity prináša v každom veku.  

Možno to poznáte: telefonujete, v ruke máte pero či ceruzku a na papieri vytvárate viac či menej abstraktné obrazce. Možno si to neuvedomujete, no kreslenie (či skôr čarbanie?) vám pomáha sústrediť sa, lepšie pochopiť a zapamätať si obsah rozhovoru. A teraz si predstavte, čo všetko vám kreslenie môže priniesť v prípade, že sa mu budete venovať cielene a plnohodnotne! 

 

Kreslenie a maľovanie je pre detský vývoj mimoriadne dôležité – rozvíja detskú jemnú motoriku, predstavivosť a fantáziu i abstraktné myslenie. Zásadné míľniky pri kreslení môžeme u detí pozorovať najmä do šiesteho roku života, kedy by už deti mali ovládať nakresliť postavy a výjavy z bežného života, samozrejme, výsledný efekt je často individuálny a závisí od nadania i usilovnosti dieťaťa (viac o vývoji detskej kresby sa môžete dočítať TU). Po nástupe do školy sa však maľovanie často obmedzuje len na hodiny výtvarnej výchovy, v prípade detí, ktoré majú výtvarné nadanie pozitívny vzťah ku kresleniu aj v záujmových krúžkoch či umeleckých školách zameraných na kreslenie. Vo voľnom čase sa maľovaniu a tvorbe venuje len málo školákov, čo je chyba, maľovanie im totiž môže pomôcť rozvíjať mnoho zručností. 

 

Pomoc pre školákov

 

Jemná motorika a koordinácia očí, rúk a mozgu je niečo, čo sa často spája s raným detstvom, v skutočnosti však ide o skilly, ktoré by sme si nikdy nemali prestať osvojovať. Dokážu totiž zlepšiť našu pohotovosť a celkovú fyzickú zručnosť. Pri kreslení náš mozog zapája do činnosti obe svoje hemisféry – ľavú zodpovedajúcu za logické myslenie, a pravú, ktorá súvisí s kreativitou. Rovnako sa pri tejto činnosti rozvíja aj naše analytické myslenie. Možno sa to nezdá, maľovanie je ale plné rozhodovania sa a zvažovania ďalších krokov: ako postupovať ďalej, ako opraviť to, čo sa nepodarilo, na konci zas zhodnotiť celkové dielo. Kresba tiež pomáha vizuálnej pamäti a premýšľaniu v obrazoch. Všetky tieto benefity maľovania školákom prinesú ovocie nie len v podobe krásnych farebných obrázkov, ale pomôžu im aj pri učení a príprave do školy. 

 

TOYE Tip:

Školákov už omaľovánky s detskými motívmi zväčša nebavia, antistresové maľovanie s abstraktnými mandalami môžu zas považovať za príliš nudné. Skúste im venovať omaľovánky s európskymi metropolami ako Bratislava, Viedeň či Berlín alebo rovno ilustrovanú omaľovánku Európy. Väčší rozmer ich zamestná na dlhší čas, hotové dielko vo forme plagátu si zas môžu pokojne zavesiť na stenu detskej izby. 

 Veľká omaľovánka mapa Berlína a tínedžerky


Maľovanie má však aj svoju emocionálnu rovinu. Už pri kresbách malých detí môžeme pozorovať, že deti prostredníctvom svojich obrázkov dokážu vyjadrovať svoje emócie. V neskoršom, tínedžerskom veku, kedy majú mladí ľudia pretlak emócii a často nie sú schopní ich plnohodnotne vyjadriť, môže byť pre nich práve maľovanie spôsobom, ako ich vyjadriť a zaznamenať. A vôbec pri tom nemusia byť umelcami. Zachytiť svoje pocity prostredníctvom farieb je omnoho jednoduchšie, ako napríklad pri písanom slove. Veselé farby obrázkov môžu pomôcť redukovať negatívne myšlienky a znížiť hladinu stresu. 

 

Účinný zbavovač stresu

 

A sme späť pri antistresovom efekte maľovania na dospelých. V čase, kedy nám myseľ často zaťažujú problémy, ale napríklad aj sociálne siete, kreslenie nám dokáže pomôcť uvoľniť sa. Tvorcovia a populizátori antistresových omaľovánok mali pravdu – maľovanie je skutočnou psychohygienou. Celý proces od výberu obrázku na vyfarbovanie, cez kombinovanie rôznych farieb a odtieňov, rozmýšľanie o krok vpred pre docielenie čo najestetickejšieho výsledku, sústredenie sa na detaily... to všetko nám pomáha dokonale sa sústrediť len na jedinú činnosť, ktorú práve vykonávame a načas vypustiť z hlavy všetko ostatné. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že proces maľovania je v mnohom podobný meditácii! 

 

TOYE Tip:

Maľovanie Aquarellum sa stáva čoraz obľúbenejším ako u detí, tak i u dospelých. V súpravách na maľovanie s rozličnými motívmi nájdete špeciálny pergamen s vyznačenými plôškami a súpravu akvarelových farieb. Pergameny sú vyrobené tak, že zabraňujú zachádzaniu za okraj, a tak budú vaše obrázky vždy dokonalé. Zároveň sa však môžete vyhrať s detailmi a farbami. Každý obrázok je tak totiž hotovým umeleckým dielom, ktoré zaujme už na prvý pohľad. Na výber máte množstvo motívov, ako sú motýle, vtáky, mačky či iné obrazce zo zvieracej ríše, ale vymaľovať si môžete aj vesmír, víly či bájne jednorožce.

 

Sústredené zapojenie sa do maľovania a pohľad na výsledné dielo nám pomáha cítiť sa produktívne a sebavedome, a čo je úplne najdôležitejšie, maľovanie nám prináša RADOSŤ. Treba ešte nejaké ďalšie dôvody, prečo sa pustiť do maľovania?

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty