19 Jun@Toyeto

Leto je ako stvorené na hry vonku. Čo by vo vašej výbave nemalo chýbať?

Leto je ako stvorené na hry vonku. Čo by vo vašej výbave nemalo chýbať?

Príchod leta znamená, že detské hry sa presúvajú na ihriská, pieskoviská, k vode, do prírody alebo do lesa. Či už máte deti, ktoré by boli najradšej od rána do večera vonku, alebo ich k pobytu na čerstvom vzduchu treba motivovať, máme pre vás niekoľko tipov na hračky na von. Patria sem pomôcky na šport, ktoré ich inšpirujú k pohybu alebo hračky ako stvorené na objavovanie prírody, vďaka čomu sa môžu deti na svet drobných zvierat či rastlín pozrieť zblízka a niečo sa tak aj naučiť.

 

Skonštatovanie, že dnešné deti trávia vo vnútri a pri obrazovkách viac času ako kedykoľvek predtým, nie je ničím prekvapivým. A nie sú v tom samy – ruku na srdce, že aj my, dospelí, trávime vonku menej času, ako by sme naozaj mali. S príchodom leta (a zároveň takmer úplným uvoľnením opatrení kvôli koronavírusu) je o to viac dôležité presunúť veľkú časť detských hier, ale i spoločných rodinných aktivít von – a je to nielen vhodné, ale aj zdravé a prospešné.

 

Prečo by v lete mali deti tráviť čas vonku? 

 

Hry v exteriéri, či už je to detské ihrisko, záhrada alebo príroda, sú pre zdravý vývoj dieťaťa veľmi podstatné. Podľa výskumníkov z Harvardu je pobyt vonku pre dieťa dôležitý najmä kvôli týmto šiestim faktorom:

 

Slnko. Vitamín D, ktorý môžeme získať najmä zo slnka, je pre deti rovnako dôležitý ako pre dospelých. Najmä po období, kedy sme strávili zavretí doma viac času, ako by nám bolo milé, je preto pobyt na slnku a čerstvom vzduchu viac než potrebný. Vitamín D sa totiž stará o naše kosti i imunitný systém, rovnako napomáha k dobrému spánku a lepšej nálade. Je dokázané, že náš organizmus funguje lepšie, ak na slnku každý deň strávime aspoň nejaký čas. Samozrejme, obavy rodičov z úpalu či spálenia zo slnka sú na mieste. Pri pobyte na slnku, najmä počas horúcich letných dní, treba dbať na pokrývku hlavy, dostatočný pitný režim, krém s ochranným faktorom a ustrážiť, ako dlho a v akom čase sa dieťa na slnku pohybuje. 

 

Pohyb. K správnemu vývoju by mali deti stráviť aspoň hodinu naozaj aktívne – a pobyt vonku je na to ako stvorený. Najmä v spojení so športovým náčiním – či už je to lopta, švihadlo či kolobežka, ktoré deti podnietia k aktívnemu pohybu a hre, vďaka čomu sa deti udržiavajú v kondícii, ale budujú si aj vzťah k športovým aktivitám. 

 

Rozvíjanie schopností. Hry vonku učia deti plánovať, určovať si priority, riešiť problémy za pochodu, byť kreatívne, ale i vnímať viac vecí naraz – čo sú schopnosti, ktoré sú pre ich osobnostný vývoj mimoriadne dôležité. 

 

Risk. Hoci to môže znieť zvláštne, naučiť sa riskovať, ale i správne odhadovať vlastné možnosti, sú ďalšie z dôležitých schopností, ktoré musí dieťa nadobudnúť v detstve – a existuje na to vari lepšia príležitosť, ako pri hrách na ihrisku, lezení po strome či pokuse o chytenie ryby? Možno sa im všetko nepodarí tak, ako si to predstavujú a možno pri tom dokonca spadnú, no práve omyly a pády nás často dokážu naučiť omnoho viac ako sterilne bezpečné prostredie. 


Socializácia.
 Deti sa potrebujú stretávať s inými deťmi a pri spoločných hrách a aktivitách sa učiť spolupráci, nadväzovaniu vzťahov i komunikácii s inými. A nielen v škole či škôlke – hry v štruktúrovaných skupinách s učiteľským dozorom sú predsa len iné, ako tie, ktoré si môžu deti vyskúšať samy vonku. 

 

Vzťah k prírode. To, že svet a životné prostredie je v kríze, nie je žiadnou novinkou. Práve od detí, našej nastupujúcej generácie, závisí budúcnosť našej planéty. Naučme ich vnímať všetky krásy, ktoré svet príroda ponúka: od majestátnych hôr, priezračných jazier či mohutných morských vĺn až po drobné zvieratká a rastlinky, ktoré môžeme pozorovať na vlastnej záhrade... Len vďaka pravidelnému pohybu v prírode sa deti naučia vnímať a vážiť si všetko, čo nám príroda dáva, a tak to aj chrániť a zveľaďovať ďalej. 

 
 Sieť na motýle Hape


Ako ozvláštniť hry vonku?

 

Deti sú vynaliezavé a na hry na čerstvom vzduchu toho nepotrebujú veľa. Stačí si len spomenúť na nesmrteľné hry, ktorými sme sa v detstve zabávali aj my – naháňačky, skrývačky či hra na slepú babu...  Určite však neodmietnu žiadnu z originálnych hračiek na von, ktoré dokážu ich hry ešte viac spestriť, naučiť ich niečo o prírode alebo o svete. 

 

Najmä hračky na pozorovanie prírody sú u detí veľmi obľúbené. Na našich predajniach ich nájdete napríklad pod hlavičkou radu Terra Kids od HABA, ktorá ponúka hračky, ktoré si deti môžu vziať na prechádzku v lese či do prírody. Nejde o hračky v pravom slova zmysle, skôr o jednoduché pomôcky pre malých výskumníkov: nájdete tu užitočné nástroje ako lupa či ďalekohľad, kompas, dózu na pozorovanie hmyzu, vysávač na hmyz, ale i karabínky či svetlo do stanu, ktoré ocenia aj staršie deti – môžu ich využiť napríklad pri stanovaní. Vedecké hračky na pozorovanie prírody ponúka aj značka Buki. Vyskúšať môžete ich ďalekohľady či teleskopy, ale aj prístroj na nasávanie hmyzu, Vedecký set príroda či zahrať sa na pátračov pomocou detektoru kovov. Deti tiež pri hrách vonku ocenia čelovku či vysielačky.

 

Samostatnou kapitolou sú hračky do piesku. Siahnuť môžete po klasikách, ako vedierko s lopatkou, ale v TOYETO nájdete aj hračky, ktoré deti pri svojich stavbách z piesku určite ocenia a odlíšia sa vďaka nim. Či už sú to špeciálne nakladače piesku alebo zmiešavací lievik, s ktorým môžu jednoducho zmiešavať vodu s pieskom a spevňovať tak svoje stavby. Hĺbiť jamy im pomôže ručný bager. Nájdete u nás aj nevšedné tvary formičiek, či už pôjde o formičky v tvare pečiva alebo si vďaka nim poskladáte známe stavby a divy sveta – od Eiffelovky, cez rímske Koloseum, Pantheon či pyramídy – čo je opäť príležitosťou, ako sa deti môžu aj niečo naučiť. (Viac o hračkách do piesku si môžete prečítať TU.)

 Formičky do piesku Hape

Pri vode, ale aj na záhrade sa deti i dospelí vyšantia s loptami či inými hračkami na športové aktivity. Mnoho z nich hľadajte pod značkou Sunflex – sú to najmä lopty, lietajúce taniere a disky určené na hádzanie z mäkkého neoprénového materiálu. V lete sa tiež určite nájde čas a priestor na skákanie na švihadle či obľúbené hádzanie lopty, ktorých máme u nás na výber naozaj neúrekom. 

 

Aj v lete sa dá zabaviť so šarkanmi, stačí vychytať čas a miesto, kde fúka vietor. Na výber máte z mnohých vzorov či už ide o farebných veselých šarkanov alebo realistickejšie prevedenia v podobe vtákov.

K letu neodmysliteľne patrí aj aktívnejší pohyb, v prípade detí najmä na odrážadlách či kolobežkách. Odrážadlá sú ideálne pre menšie deti, už od jeden a pol roka, kde sa dieťa učí održiavať rovnováhu. Takýto odrážavý pohyb je ideálny aj pre vývin detských kĺbov. Kolobežky pre menšie deti (napríklad rad Micro Mini2Go) má špeciálny nadstavec, vďaka ktorému si dieťa môže sadnúť a pripomína tak odrážadlo. Ak nadstavec odoberieme, stáva sa z neho klasická kolobežka.

 

Kolobežky pre staršie deti nájdete v rôznych prevedeniach, s dvomi alebo tromi kolieskami. Kolobežky Micro dostanete naozaj vo všetkých farbách dúhy, kolobežky Globber zas zaujmú napríklad aj vo verzii so svetielkujúcimi kolieskami, čo poteší nielen deti, ale kvôli bezpečnosti aj dospelých. Pri výbere kolobežky dbajte na vek a výšku dieťaťa. Mnohé kolobežky majú nastaviteľnú výšku, takže porastú spolu s deťmi. Takisto u nás nájdete kolobežky, ktoré sú určené pre staršie deti a pokojne sa na nich môžu voziť aj dospelí. 

 

Viac o hračkách na vonku sa môžete dozvedieť aj z videa, ktoré sme pripravili s našou kolegyňou Slávkou, expertkou na hračky. 

 

Súvisiace produkty