11 May@Toyeto

Krížom-krážom po Slovensku. Pomáhame vzdelávať

Krížom-krážom po Slovensku. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému SLOVENSKO.

Vzdelávať sa o Slovensku, našej krajine a histórii je dôležité vždy, no v súčasnej situácii máme k našej krásnej krajine ešte o čosi bližšie. Mnoho z vás plánuje alebo už aktívne navštevuje zaujímavé miesta na Slovensku, my sme si pripravili pre vás a vaše deti niekoľko aktivít, ktoré našu krajinu môžu deťom predstaviť z ďalších uhlov.


TIPY NA AKTIVITY:

1. Čo všetko sa nachádza na Slovensku, poznáte slovenské mestá, rieky a pohoria? Vezmite si s deťmi mapu Slovenska a nechajte ich hľadať jednotlivé miesta. Neskôr si to môžete vymeniť a nechať vašich drobcov, aby v orientácii na mape preskúšali vás. 

2. Pripraviť si môžete aj vlastnú slepú mapu. Na niekoľko papierov (ideálne priesvitných) si obkreslite obrys mapy Slovenska. Potom ich postupne zapĺňajte: jednu môžete zaplniť mestami a hradmi, na ďalšiu si môžete zaznačiť pohoria a nížiny, na ďalšej si vyznačiť rieky a jazerá. Ďalšiu rozdeliť podľa okresov a krajov. Na ďalšiu si môžete zakresliť zvieratá a rastliny, podľa toho, pre ktorú oblasť sú typické. Mapy potom môžete priložiť na seba a sledovať, koľko rôznych zaujímavosti sa na Slovensku skrýva. Takisto môžete spozorovať, ako sa rastlinstvo a živočíšstvo (ne)mení v závislosti od okresu či pozrieť si, v ktorom kraji je najviac hradov... 

Toyeto najlepsie

Ako dobre poznáš Slovensko?

Kde leží Bratislava? A čo ostatné mestá? Pospájaj čísla a priraď mestá k správnej bodke.

>> Stiahnúť aktivitu <<

3. Vedomosti o Slovensku si môžete rozšíriť aj zaujímavým kvízom, ktorý si pre deti pripravíte. Odkazovať môže na všetko, čo sa o Slovensku naučili alebo čo by ich mohlo zaujímať.

4. Množstvo zaujímavostí o Slovensku sa môžete naučiť aj pri hraní spoločenských hier. Vyskúšajte hry Poznáš Slovensko?, Poznáš Bratislavu? či Poznáš Tatry? – hry obsahujú dve možnosti, ako ich hrať, menej náročný variant je vhodný aj pre menšie deti, ten náročnejší potrápi aj dospelých. Nie je však nič lepšie, ako rozširovať si svoje obzory pri hre, však?

5. Hru Meno-Mesto-Zviera-Vec poznáme všetci. Skúsme však do jej pravidiel zaradiť podmienku, že mená, mestá i zvieratá môžu byť len slovenské. Potrápi vás takáto verzia viac alebo nespozorujete zmenu?

6. Pozná váš drobec slovenskú vlajku a štátne symboly? Namaľujte si ich na papier, vytvorte lepením drobných kúskov farebného papiera alebo si vlajku ušite. Uvidíte, koľko zábavy vám takáto aktivita prinesie!

7. Poznáte slovenské hrady a zámky? Zamyslite sa spoločne s deťmi, ktoré z nich ste už navštívili, pozrite si obrázky a fotky tých najzaujímavejších na Slovensku a prípadne si na niektoré z nich naplánujte výlet. O mnohých hradoch a zámkoch si tiež môžete prečítať zaujímavé povesti, ktoré deťom následný zážitok ešte ozvláštnia. 

8. Tradičné slovenské výrobky, odevy či domy boli často skrášľované typickými vzormi – určite poznáte napríklad čičmiansky vzor či typicky zdobenú modranskú keramiku. Naučte sa s deťmi vyšívať jednoduché vzory, ktoré budú vychádzať zo slovenskej výšivky alebo ich inšpirujte, aby si vyskúšali tieto vzory nakresliť farbami. Navrhnúť pritom môžu aj vlastné. Aktivita, ktorá zaujme najmä tie kreatívnejšie detičky, skvele cibrí trpezlivosť a pomáha pri zdokonaľovaní jemnej motoriky detí. 

9. Poznajú vaši drobci slovenské ľudové pesničky? Naučte sa nejakú novú – ak viete vy alebo vaše deti hrať na hudobný nástroj, tak si ju môžete rovno aj zahrať. 

10. Bryndzové halušky, pirohy, kapustnica, makovník... – ktoré z typických slovenských jedál majú vaše deti najradšej? Nechajte ich asistovať vám pri ich príprave, aj hádzanie zemiakov do polievky či hra s cestom ich zabaví a dá im pocit vlastnej dôležitosti pri chode domácnosti.

11. Spoznávajte slovenské mestá! Začnite vaším mestom, pokračujte naším hlavným mestom, Bratislavou, a ďalšími krajskými mestami. Pri každom si pozrite jeho polohu na mape Slovenska, najzaujímavejšie pamiatky a stavby či iné zaujímavosti o meste. 

12. Spoznávajte naše hlavné mesto hrou. Kniha Bratislava Hľadaj a nájdi deťom predstaví zaujímavé miesta Bratislavy, pričom ich úlohou bude na ilustrovaných obrázkoch hľadá historické postavičky či návštevníkov Bratislavy. 

 

Toyeto najlepsie

Ako dobre poznáš Slovensko?

Kde leží Bratislava? A čo ostatné mestá? Pospájaj čísla a priraď mestá k správnej bodke.

>> Stiahnúť aktivitu <<

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti! 

Dnes si povieme niečo o našej krajine, Slovensku. Iste už o ňom veľa viete, no dúfame, že sa aj niečo nové dozviete. 

Slovensko je krajinou, ktorá leží v strede Európy. Je obklopená piatimi štátmi: Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko a Ukrajina. Sme vnútrozemským štátom, čo znamená, že žiadnu časť našej krajiny neobmýva more. To však neznamená, že by sme u nás nemali krásnu prírodu! Práve naopak: našim prírodným bohatstvom je naša krásna krajina, najmä krásne vysoké hory. Naším najvyšším pohorím sú Tatry, kde sa nachádza aj najvyšší bod Slovenska – Gerlachovský štít s výškou 2 655 m. Okrem pohorí máme na Slovensku aj nížinaté oblasti, najmä na juhu Slovenska. Najnižším bodom Slovenska je hladina rieky Bodrog, pri Strede nad Bodrogom (94 m.n.m.). 

Krásnu prírodu si treba chrániť, preto sa u nás nachádza 9 národných parkov: Tatranský národný park, Národné parky Nízke Tatry, Malá Fatra, Veľká Fatra, Slovenský raj, Slovenský kras, Pieniny, Muránska planina a Poloniny. Národný park je územie s jedinečnou prírodou, nenarušené ľudskou činnosťou, návšteva ktorých má špeciálne pravidlá: nesmiete tam v žiadnom prípade po svojej návšteve zanechať odpadky (to však, samozrejme, neplatí len pre národné parky, odpadky sa do prírody skrátka nevyhadzujú!) ani si brať domov suveníry v podobe rastlín či kamienkov. Mnohé rastliny, ktoré rastú práve v národných parkoch sú veľmi ojedinelé, a preto chránené. Skrátka, po našej návšteve by mal národný park vyzerať tak, ako by sme tam ani neboli – iba tak si tam príroda dokáže  zachovať svoju jedinečnosť.  

Hlavným mestom Slovenska je Bratislava. Preteká ňou rieka Dunaj a nachádza sa v nej mnoho dôležitých štátnych inštitúcií. Slovensko je rozdelené na 8 krajov – nazývajú sa podľa ich najväčšieho, krajského mesta: Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky, Nitriansky, Žilinský, Banskobystrický, Košický a Prešovský.  V každom kraji sa nachádzajú menšie celky – okresy; a v okresoch sa nachádzajú mestá a dediny. Jedinečnými pamiatkami, ktoré na Slovensku máme, sú aj hrady a zámky, v niektorých prípadoch už len zrúcaniny. V minulosti boli domovmi panovníkov a dejiskom dôležitých historických udalostí. 

Slovensko ako samostatná republika vzniklo 1. januára 1993. Predtým bolo súčasťou Československa, ešte predtým patrilo k Rakúsko-Uhorsku. Veľkej Morave či Samovej ríši. Slovensko je republikou. Prezidentkou Slovenskej republiky je aktuálne Zuzana Čaputová a premiérom Igor Matovič. Naším úradným jazykom je slovenčina, v rôznych krajoch Slovenska sa však hovorí typickými nárečiami. Slovenskou hymnou je pieseň Nad Tatrou sa blýska. 

Slovensko je typické svojou kultúrou, ktorá je typická ľudovými zvykmi – tancami, piesňami i výtvarným umením, ktoré možno pozorovať na ľudových krojoch, architektúre i zdobených predmetoch bežného používania. 

  


 

Otázky na zopakovanie:

  • Aké máme na Slovensku národné parky?
  • V ktorom štáte, kraji, okrese a meste bývaš?
  • Vieš zaspievať slovenský hymnu?

 

 

Toyeto najlepsie

Ako dobre poznáš Slovensko?

Kde leží Bratislava? A čo ostatné mestá? Pospájaj čísla a priraď mestá k správnej bodke.

>> Stiahnúť aktivitu <<

Súvisiace produkty