22 Sep@Toyeto

Kreatívne modelovanie, ktoré zabáva aj vzdeláva

Kreatívne modelovanie, ktoré zabáva aj vzdeláva

Možno ste to spozorovali aj na sebe: veci, ktoré vám “prejdú cez ruky” ostanú vo vašej pamäti dlhšie. Ešte lepšie to možno vidieť na deťoch, ktoré sa učia a spoznávajú svet okolo seba. Aj výskumy potvrdili, že veci, ktorá sa deti učia rukami si ľahšie zapamätajú. Ako im v tom môžete pomôcť? Zapojte do ich hier modelovacie hmoty. 


S výsledkami prieskumov o učení sa detí budeme pokračovať, keďže práve z mnohých z nich vychádzala značka Creall pri tvorbe svojich modelovacích hmôt. Ďalší z nich hovorí aj o tom, že deti, ktoré sa popri počúvaní inštrukcií hrajú s hlinou či inou hmotou, sú preukázateľne viac uvoľnené, informácie absorbujú rýchlejšie a zužitkujú ich efektívnejšie. Prečo teda hru s modelovacou hmotou nevyužiť v prospech detí nielen na hodinách výtvarnej výchovy, ale aj na iných predmetoch či pri hre doma? Veď deti sa za pomoci modelovania môžu učiť hrou už od útleho veku. Tie najmladšie sa modelovaním rôznofarebných hmôt učia spoznávať farby a základné tvary, starším zas môže pomôcť pri učení sa matematiky či cudzích jazykov. Skladanie slov z vymodelovaných písmen či tvarovanie rovinných i priestorových geometrických tvarov zapája ich ruky, ale aj predstavivosť a pamäť. Mnoho škôl si už kreatívnejší prístup k výučbe osvojilo a zapojenie modelovania či iných kreatívnych činností sa stáva účinným nástrojom, ako deťom ozvlásštniť výčbu a zefektívniť proces učenia.Modelovacie hmoty však môžete s vašimi deťmi výskušať aj doma. Okrem vzdelávacieho benefitu totiž netreba zabúdať ani to, s čím sa modelovanie spája už od svojej podstaty - rozvoj kreativity. V deťoch tiež dokážete prebudiť umelecké a estetické cítenie a navyše, spoločná hra s deťmi môže naučiť niečo aj vás. Sledovanie toho, aké farby deti používajú, dokáže prezradiť veľa o ich nálade - farby totiž v detskom veku vo veľkej miere reprezentujú ich emócie. Rovnako si pri spoločnej hre môžete všímať, akým spôsobom sa dokážu sústrediť, pracovať osamote i v tíme a výsledok ich modelovacieho procesu a sprievodný storytelling vám tiež napovedia, čo vaše dieťa prežíva, ako vníma svet okolo seba a pomôže vám nahliadnuť do zákulisia jeho detského sveta. Pozrite sa na tri druhy modelovacích hmôt, ktoré by sme vám pri tom odporučili vyskúšať.
 

Nie je plastelína ako plastelína

Super jemná plastelína nie je tou klasickou plastelínou, ale ako už jej názov hovorí, ide o mimoriadne vláčnu a jemnú hmotu, ktorá sa ľahko miesi a nevyschne ani po dlhodobejšom používaní. Plastelína v piatich základných farbách je vhodná pre deti už od troch rokov a okrem množstva zaujímavých vecí, ktoré sa z nej dajú jednoducho zhotoviť, ponúka aj ďalšie benefity. Trénuje drobné svaly rúk, predovšetkým palec a zápästie, rozvíja jemnú detskú motoriku, úchop a koordináciu oko-ruka, zároveň pozitívne vplýva na trpezlivosť, koordináciu, kreativitu a vizuálne vnímanie dieťaťa. 
 


Vlastná krieda

Modelovacia krieda vyzerá ako plastelína, má však unikátne vlastnosti. Jemná a vláčna hmota v žiarivých farbách sa jednoducho tvaruje, po pobyte na vzduchu vyschne a zmení sa na kriedu, ktorou sa dá písať na tabuľu či betón. Čo vás dokáže potešiť je fakt, že po tom, čo do uschnutej kriedy pridáte vodu, stane sa opäť tvarovateľnou a svoje dielo môžete prerobiť. Zaujímavá modelovacia hmota totiž ponúka mnoho možností využitia: vyrobíte si z nej viacfarebnú kriedu alebo postavičku, s ktorou sa dá písať na tabuľu? Modelovacia krieda je vhodná pre deti od troch rokov. Výtvory, ktoré pretrvajú

Ak ste mali pri plastelíne pocit, že dielka, ktoré z nej vaše deti vytvorili sú síce pekné, ale predsa len nestále a s krátkou životnosťou, skúste zapekaciu modelovaciu hmotu. Proces tvorby prebieha ako pri klasickej plastelíne - s nelepivou hmotou sa príjemne pracuje a ponúka množstvo možností, ako sa s ňou vyblázniť. Hotový výrobok potom stačí upiecť v kuchynskej rúre pri 130°C a môžete si ho pokojne vystaviť na poličku. Zapekacia hmota je určená pre deti od ôsmich rokov, pri pečení sa im, samozrejme, zíde pomoc dospelákov. Hmotu dostanete v balení s piatimi farbami, k dispozícii je však aj fosforeskujúca verzia na výtvory, ktoré budú svietiť v tme. 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Modelovacia krieda 6ks

Modelovacia krieda 6ks

8,99 €

Pridať do zoznamu prianí
Zapekacia modelovacia hmota fosforová 500g

Zapekacia modelovacia hmota fosforová 500g

18,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Zapekacia modelovacia hmota 5 farieb

Zapekacia modelovacia hmota 5 farieb

12,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Plastelína Supersoft 5 farieb vo vedierku

Plastelína Supersoft 5 farieb vo vedierku

12,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Play Dough 6 farieb - tvrdnúca modelovacia hmota

Play Dough 6 farieb - tvrdnúca modelovacia hmota

7,99 €