14 Mar@Toyeto

Koronavírus a deti: Ako deťom vysvetliť, čo je to koronavírus a naučiť ich, ako si správne umývať ruky?

Koronavírus a deti: Ako deťom vysvetliť, čo je to koronavírus a naučiť ich, ako si správne umývať ruky?

Umývanie rúk patrí k základným hygienickým návykom, ku ktorým by sme mali viesť naše deti už od útleho detstva, no v súčasnosti, pri pandémii koronavírusu, je to ešte nevyhnutnejšie. Ako naučiť deti umývať si ruky správne? A ako sa s deťmi rozprávať o koronavíruse?

Všetci sme už počuli o tom, že kľúčovou prevenciou proti koronavírusu je správne umývanie rúk. Na prvé počutie samozrejmosť, pre malé deti a ich rodičov to však nie je vždy také jednoduché. Naučiť deti umývať si ruky dôkladne a pravidelne je však teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým a naučiť by sme na to mali už čo najmenšie deti.

 

Ako však docieliť to, aby si deti vytvorili návyk na poctivé umývanie rúk? Môžete si pomôcť názornými ukážkami, spoločným umývaním, hrami či pesničkami.

 

Menšie deti môžu mať ešte problém s presnými pohybmi, ktoré im pomôžu zbaviť sa špiny, vírusov či baktérií. Vysvetlite im správny postup umývania si rúk krok po kroku, dávajte na nich pritom pozor a usmerňujte ich k osvojeniu si správneho postupu:

1.     Vysvetlite im, že ruky si treba umývať teplou vodou, ktorá zabíja vírusy rýchlejšie ako studená.

2.     Na dôkladné umytie rúk budú potrebovať mydlo, ideálne tekuté – ukážte, ako si ho rýchlo vytlačia.

3.     Dôležitá časť je dostatočný čas na umývanie rúk – minimálne 20 sekúnd, ideálne aj viac. Naučte ich „odstopovať“ si tento čas pri spievaní pesničiek. Ako príklad časomiery môžete použiť dvakrát za sebou zaspievanú odrhovačku „Veľa šťastia, zdravia“, ale čím budete kreatívnejší, tým lepšie. Vymyslite spoločnú pesničku či básničku na umývanie rúk, využite umývanie na tréning počítania do 20 alebo zaspievanie jednej slohy obľúbenej pesničky.

4.     Dostatočný čas umývania rúk však nie je všetko, deti si musia zvládnuť umyť všetky časti rúk. Trpezlivo im vysvetľujte ten správny postup: umývanie si dlaní, každý prst a priestory medzi nimi osobitne a následne palce. Využite to na učenie sa všetkých častí ruky a názvy prstov. Naučte deti na to, aby si názvy prstov precvičovali pri každom umývaní rúk – aj to pomôže docieliť, aby si ruky poriadne umývali aj keď budú samy.

5.     Po umytí si rúk ich naučte utrieť si ich do vlastného uteráka. Vyberte dieťaťu pekný farebný uteráčik, ktorý mu bude pripomínať, že má vždy použiť svoj vlastný.

 

Ak deti na umývanie si rúk často zabúdajú alebo sa im do toho nechce, nie je nič lepšie ako im ísť príkladom a umývať si ruky vždy spoločne. Pri umývaní rúk ich vyzvite, aby sa pokúsili vytvoriť bubliny z mydla a „hecujte“ ich v tom, že ich dokážu urobiť ešte väčšie a ruky dokážu ešte viac napeniť.  Aj takýmto spôsobom docielite dostatočný čas pri umývaní rúk.

 

Ako deti informovať o koronavíruse?

 

Dôležitosť umývania si rúk však deťom treba vysvetliť aj v súvislosti s vysvetlením aktuálnej situácie ohľadom koronavírusu. Deti totiž nasávajú informácie o koronavíruse z každej strany, nie vždy ich však dokážu správne vyhodnotiť – najmä v prípade mladších detí. To, čo im poviete a ako im to vysvetlíte vy však pre nich bude mať omnoho väčšiu cenu. Pochopenie aktuálnej situácie deťom pomôže prekonať nepríjemné pocity z nečakanej karantény a voľna v škole či škôlke. 

Nepoužívajte príliš odborné výrazy ani ho nestrašte, poukážte skôr na to, čo treba robiť, aby sme sa nenakazili. Nechajte tento rozhovor prerásť do voľnej diskusie. Deti majú informácie zo správ z televízie, od kamarátov aj zo zachytených rozhovorov dospelých, pomôžte im ich správne pochopiť, vyvráťte prípadne mylné dojmy. Usilujte sa zistiť, akú emóciu táto situácia vyvoláva: strach? zvedavosť?  odmietanie? A reagujte podľa toho. Svoj výklad vždy prispôsobte veku dieťaťa.

Škôlkarom a žiakom prvého stupňa základných škôl poskytnite stručné, jednoduché informácie. Zdôraznite, že sú v bezpečí - vďaka tomu, že sa o to starajú dospelí, ale pomôcť tomu môžu aj samy, napríklad častým a správnym umývaním rúk. Vysvetlite im, že takto nechránia aj seba, ale pomáhajú chrániť i ostatných, napríklad starých rodičov. Mladšie deti sa často pýtajú rovnaké otázky opakovane, nestrácajte trpezlivosť a pokojne im na otázky odpovedajte opakovane, pomôže to deťom nadobudnúť väčšiu istotu.


Deti a koronavírus


Starším školákom, na druhom stupni ZŠ, sa pokúste odpovedať aj na zložitejšie otázky. Hovorte s nimi o aktuálnej situácii a opatreniach, aké krajina zavádza. Ak nepoznáte správnu odpoveď na záludnú otázku vášho školáka týkajúcu sa koronavírusu, nevymýšľajte si, ale navrhnite, že si to spoločne naštudujete. Usilujte sa rozptýliť ich pochybnosti, ktoré mohli nadobudnúť pri sledovaní neoverených informácií a špekulácií. Ani starším deťom netreba zabúdať pripomínať zvýšenú hygienu a fakt, že ich vlastné konanie môže pomôcť ochrániť aj ich blízkych. 

 

Je však dôležité, aby ste neprimerane nepanikárili ani vy, rodičia. Deti totiž počúvajú nielen to, čo im poviete, ale vnímajú aj váš strach. Aj kvôli nim zachovajte chladnú hlavu, berte však situáciu zodpovedne. Zdroje: http://zvladneme.to/, https://www.washingtonpost.com/, https://www.dobrenoviny.sk/, https://www.facebook.com/nudch.eu

 

Súvisiace produkty