14 May@Toyeto

Koľko je hodín? Pomáhame vzdelávať

Koľko je hodín? Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému ČAS.

 

Správna odpoveď na to, kedy by už deti mali ovládať určovanie času na hodinkách, neexistuje. Niektoré deti sa základy zvládnu naučiť už v 4 rokoch, iné sa to učia v prvom ročníku, niektoré deti si to osvoja až neskôr. Prinášame vám preto niekoľko tipov na aktivity, ktoré plynutie a poznávanie času predstavia deťom rôznych vekových kategórií.TIPY NA AKTIVITY:

1. Učenie sa času na hodinkách môžete s menšími deťmi začať jednoduchým pozorovaním. Sledujte, ako obehne ciferník sekundová ručička, všímajte si pohyby veľkej ručičky alebo zmenu času na digitálnych hodinkách.

2. Najideálnejším spôsobom, akým sa učiť čas so staršími deťmi je za pomoci papierových hodín s otáčacími ručičkami. Veľmi jednoducho si ich vyrobíte za pomoci obyčajného papierového tanierika a dvoch šípok (dlhšej a kratšej) vyrobených z papiera, ktoré v strede pripevníte pripináčikom tak, aby sa mohli otáčať. Po stranách už len napíšete čísla od 1 do 12, deti si ich môžu  ľubovoľne vyfarbiť a hodiny sú hotové.

3. O čase sa však môžete rovnako učiť s pomocou veselých hodín v podobe žmurkajúcej sovičky či precvičovať si s vkladacími hodinami zároveň poznávanie tvarov. 

4. Naučiť sa spoznávať čas na digitálnych hodinkách je pre mnohé deti jednoduchšie ako na tých analógových. Naučte ich prepájať jednotlivé vyjadrenia času, teda ich vyzvite, aby vám na ručičkových hodinách ukázali 18:45 či 7:10.

5. Šikovné detičky, ktoré už čas na hodinkách ovládajú dokonale, si to môžu precvičiť pomocou niekoľkých hravých úloh

Aktivity pre deti

Vieš určovať čas na hodinách? Otestuj sa!

Doplni na obrázku ručičkové hodiny, spoj rovnaké vyjadrenia času a dokáž, že hodinky sú tvoji kamaráti. 

>> Stiahnúť aktivitu <<

 
 


6. Podobným spôsobom si môžete vyhotoviť vlastné pexeso, kde budú deti hľadať dvojice prípadne trojice kartičiek, ktoré ukazujú rovnaký čas (výraz „pol deviatej“, 8:30 a kartička zobrazujúca tento čas na ručičkových hodinkách).

7. Kedy robíme jednotlivé činnosti? Nechajte deti porozmýšľať nad jednotlivými dennými úkonmi a priradiť k ním čas, kedy ich vykonávajú. Potom si ho môžu ukázať aj na hodinkách. 

8. Rozoznávať čas vo dne i v noci, na digitálnych i ručičkových hodinkách, sa deti môžu naučiť aj vďaka originálnej hre Učíme sa hodiny

9. Aj túto aktivitu môžeme premietnuť aj na kartičky a urobiť z nej akési pexeso, kde bude úlohou detí spojiť obrázok aktivity s ukážkou času na hodinkách. 

10. Koľko nám trvajú jednotlivé činnosti? Nechajte deti odstopovať, koľko sekúnd či minút im trvá umývanie zubov, cesta na ihrisko alebo upratovanie hračiek. Pri niektorých činnostiach to môže ísť do menších výziev ako napr. stihne upratať svoju izbu za 15 min? Zabehne od jedného stromu k druhému za 30 sekúnd? Vydrží si čistiť zuby aspoň 2 minúty?

11. Staršie deti možno potrápi vyjadrenie času na hodinkách v cudzom jazyku. Aj v tomto prípade platí, že najlepšie sa to naučia pravidelným opakovaním a zaraďovaním tejto aktivity do bežného života, preto sa skúste detí pravidelne počas dňa po anglicky, prípadne v inom cudzom jazyku opýtať, koľko je hodín a odpoveď chcite rovnako v cudzom jazyku.   

12. Odmenou a motiváciou na zvládnutie určovania času môžu byť aj štýlové nástenné hodiny do detskej izby či takéto digitálne náramkové hodinky so zvieracím motívom. 

 

TOYE PRE DETI

 

Ahojte, kamaráti!

 

Viete mi povedať, koľko je teraz hodín? A podľa čoho to viete? Vyčítali ste to z ručičkových hodín alebo digitálnych hodiniek? Alebo ste to určili podľa toho, či je vonku svetlo alebo tma alebo či ste už dnes mali večeru?

 

Zistiť dnes presný čas nie je nič zložité. V minulosti to bolo napríklad omnoho komplikovanejšie. Prvými hodinami boli slnečné hodiny, ktoré určovali čas podľa dopadu tieňa. Neboli však presné, ovplyvňovalo ich počasie i ročné obdobie. Ľudia tiež plynutie času určovali podľa presýpacích hodín, tie im však neukazovali dennú dobu. Vedeli podľa nich povedať, koľko presýpaní hodín trvala určitá činnosť, ani to však nebolo úplne presné. 

 

Oveľa presnejšími sú mechanické hodiny. Sú založené na pravidelnom presnom pohybe a v ich počiatkoch sa používali najmä na vežiach kostolov či budov. Neukazovali presný čas, aby odbíjali celé hodiny. Neskôr k nim pribudli ručičky, ktoré ľuďom umožnili vedieť pri pohľade na nich hneď odčítať, koľko je hodín. Postupne, ako potreba ľudí vedieť presný čas rástla, sa hodiny stávali oveľa bežnejšími, využívali sa v domácnostiach a začali vznikať aj vreckové hodinky, ktoré mohli mať ľudia stále pri sebe. Najpresnejšími hodinami sú dnes atómové hodiny, podľa ktorých sa kontroluje čas na všetkých hodinkách na svete.

 

Presný denný čas určujeme v hodinách, minútach a sekundách. Každá hodina má 60 minút a každá minúta 60 sekúnd. Jeden deň má 24 hodín. Na hodinkách sú hodiny vyjadrené polohou malej ručičky na ciferníku a minúty polohou veľkej ručičky. Počas jedného dňa teda veľká-minútová ručička obehne ciferník 24-krát. 

 

Otázky na zopakovanie:

 • Akým spôsobom sa meral čas v minulosti?
 • Aké typy hodín poznáš?
 • Vyskúšaj na modeli hodín ukázať tieto časy: 6:00, 8 hodín, pol desiatej, 10:30, polnoc, štvrť na sedem, 19:45. 


  Aktivity pre deti

  Vieš určovať čas na hodinách? Otestuj sa!

  Doplni na obrázku ručičkové hodiny, spoj rovnaké vyjadrenia času a dokáž, že hodinky sú tvoji kamaráti. 

  >> Stiahnúť aktivitu <<

   

Súvisiace produkty