19 Mar@Toyeto

Koľko povolaní poznáme? Pomáhame vzdelávať

Koľko povolaní poznáme? Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému POVOLANIA.

 

KOĽKO POVOLANÍ POZNÁME? 

Pult pre malých majstrov Le Toy Van

Hry na povolania sú u detí populárne a niet sa čomu diviť – napodobňovanie je jednou z dôležitých etáp v detskom vývoji. Deti začínajú s napodobňovaním činností, ktoré poznajú zo svojho okolia či rozprávok – preto malé deti túžia byť princeznami, poštármi, lekármi či predavačmi. Tieto túžby projektujú do svojich hier, čo im pomáha rozvíjať svoju empatiu, kritické myslenie a učí ich to riešiť problémy. Hry na lekára a pacienta, na obchod či na školu sa deti zvyčajne hrajú so svojimi kamarátmi či súrodencami, vďaka čomu sa učia spolupráci a rozvíjajú svoju slovnú zásobu a komunikačné zručnosti.

Ako im pri týchto hrách môžete pomôcť vy, rodičia? Rozprávajte sa s deťmi o rôznych druhoch povolaní a inšpirujte ich zamýšľať sa aj nad týmto aspektom života. Podporiť ich v tom a dať im inšpiráciu na hry môžete kúpou tematickej hračky, ktorá súvisí s povolanímlekárskym kufríkom, veterinárnou stanicou či setom s náradím pre malých majstrov.

  

Lekársky kufrík

Deti milujú hru na skutočné povolania a starť sa o niekoho. Lekársky kufrík je klasická obľúbená hračka. Môžu ňou ošetriť a poliečiť všetkých svojich blízkych a všetky obľúbené hračky, aby boli zasa fit.

18,19 €

  

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:
Obchodík Le Toy Van

·      Koľko povolaní poznáte? Spoločne so svojimi deťmi menujte všetky, ktoré vám napadnú. Nevynechávajte ani moderné profesie, ani klasické remeslá. Ku každému si stručne povedzte, čo je ich náplňou práce.

·      Čo robí archeológ, kuriér alebo vizážistka? Pripravte si s deťmi kvíz o viac i menej tradičných povolaniach – nechajte ich hádať pracovnú náplň jednotlivých profesií alebo naopak, ako sa nazýva človek, ktorý robí určité činnosti.

·      Nechajte deti vyrobiť si vlastné pexeso, v ktorom však úlohou hráčov nebude  hľadať a spájať rovnaké obrázky, ale profesie s predmetom, ktorý sa s ich prácou spája.

·      Koľko ľudí sa podieľa na výrobe jednotlivých predmetov, ktoré máte doma? Vyrobte si kartičky s obrázkami rôznych vecí a nechajte deti diskutovať o tom, koľko ľudí rôznych profesií sa musí podieľať na tom, aby sa k vám domov dostala rozprávková kniha, jablko či televízor. Nechajte deti poriadne sa zamyslieť, uvidíme, s akými zaujímavými a trefnými nápadmi prídu!

  

Toyeto najlepsie

Omaľovánka

Čo potrebuje mechanik k svojej práci? Vyfarbi tieto predmety.

>> Stiahni si omaľovánku tu <<

  

·      Staré letáky či časopisy môžete využiť aj na kreatívne plagáty týkajúce sa povolaní. Deti si môžu vylosovať kartičky s tromi rôznymi povolaniami a snažiť sa nájsť čo najviac vecí, ktoré s týmito profesiami súvisia.

·      Kartičky s povolaniami môžete využiť aj na vymýšľanie básničiek na jednotlivé povolania.

·      Pripomenúť si treba aj klasické povolania a remeslá, ktoré si deti môžu navyše vyskúšať aj v praxi. Prácu krajčírky, kuchára či opravára si na jednoduchých úkonoch môžu s vašou pomocou vyskúšať na vlastnej koži.

·      Určite si z detstva pamätáte hru My sme malí remeselníci. Poznajú ju aj vaše deti? Najlepšie sa hrá vtedy, keď máte väčšiu skupinu detí, ktoré si po odchode za dvere pripravia scénku  s povolaním, a potom ju predvedú ostatným, ktorí budú hádať, čo znázorňovali.

  

Box s náradím

Drevený box s náradím pre malých majstrov obsahuje látkový vak, kliešte, skrutkovač, drevenú dosku s dvoma otvormi, dva klince, skrutku a matky, lepidlo, pílku a kladivo. Tri nástroje majú na spodnej strane zásuvky svoje obrysové tvary, aby sa dali ľahko upratať. Všetky kusy vrátane skrinky na náradie sú maľované farbami na vodnej báze. Vhodné pre deti od 3 rokov.

44,95 €

  

 

TOYE PRE DETI 

Milé detičky, 

čím chcete byť, keď budete veľkí? Poštárom, rušňovodičom, policajtkou alebo učiteľkou? A viete, čo všetko ľudia v týchto povolaniach denne vykonávajú? Každý má tej práce až-až. Predavači nám v obchodoch predávajú čerstvý chlieb. Ten musia z múky napiecť pekári. Za chlieb, ale aj iný tovar v obchodoch platíme peniazmi, ktoré sme mali uložené na bankovom účte – tie majú na starosti bankári. Ak by však tieto peniažky chcel z banky niekto ukradnúť, zakročia policajti, ktorí zlodeja chytia. 

To je príklad len niekoľkých povolaní, určite ich však poznáte oveľa oveľa viac. No viete, prečo povolania existujú, a prečo chodia dospeláci do práce? Odpoveď, keď sa rozhliadnete kolo seba. Každú vec, ktorú doma uvidíte, musel niekto vyrobiť. Zoberte si napríklad takú knihu rozprávok. Knihu napísal spisovateľ, ktorý sa živí písaním. Potom sa však musela vytlačiť na veľkých tlačiarenských strojoch, ktoré niekto obsluhoval. Vytlačenú knihu priviezli šoféri do kníhkupectva, tam ju predavači vyložili na poličku a neskôr vám ju predali. A čo také banány, ktoré máte v ovocnej mise na stole? Banán je síce ovocie, čo patrí k prírode, no musel ho tiež vypestovať poľnohospodár v ďalekej krajine, následne ich musel niekto pozbierať a zabaliť, poslať lietadlom, ktoré riadil pilot, odkiaľ sa dostali do obchodu k predavačom. A tak ďalej, rovnako by sme mohli pokračovať aj s ďalšími predmetmi a vecami. Skúste sa nad tým niekedy zamyslieť! Povolania teda existujú nie preto, aby každý niečo robil, ale preto, aby sme si mohli zabezpečiť všetko, čo potrebujeme k životu. 

Nie všetci, ktorí pracujú však niečo vyrábajú. Učitelia vzdelávajú žiakov. Kaderníčka strihá vlasy a vytvára účesy. Hasiči zachraňujú ľudí v prípade požiaru. Upratovačky sa starajú o to, aby bol v budovách poriadok. Prezident riadi krajinu. Ľudia v každom povolaní majú svoje úlohy, ktoré musia plniť, aby všetko fungovalo tak, ako má. Za to, že sa o toto všetko starajú, dostávajú peniaze. 

Ak by tieto povolania neexistovali, náš život by nefungoval tak, ako má – v obchode by sme nenašli potraviny, nemal by nám kto ušiť šaty alebo by bol všade neporiadok. Preto je každá práca a každé povolanie rovnako dôležité. 

 

Otázky na zopakovanie:

·      Prečo existujú povolania?

·      Čím chceš byť, keď vyrastieš? Aké povolanie majú tvoji rodičia?

·      Aké nástroje potrebujú k svojmu povolaniu: lekár, učiteľ, smetiar, murár, záhradník, čašník, výpravca, stolár, zverolekár?

Toyeto najlepsie

Omaľovánka

Čo potrebuje mechanik k svojej práci? Vyfarbi tieto predmety.

>> Stiahni si omaľovánku tu <<

Súvisiace produkty