20 Apr@Toyeto

Kde môžeme nájsť vitamíny? Deťom to hravo vysvetlí aj týchto 8 aktivít. Pomáhame vzdelávať

Kde môžeme nájsť vitamíny? Deťom to hravo vysvetlí aj týchto 8 aktivít. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému VITAMÍNY 

Vysvetľovať deťom, že majú jesť veľa ovocia a zeleniny niekedy nestačí. Spojiť to s hrou so spoznávaním vitamínov by už mohlo zabrať. Prinášame vám niekoľko tipov, ako im vysvetliť princíp vitamínov a naučiť ich, čo je to zdravá strava! 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

 1. Viete, ktoré potraviny sú dôležité pre činnosť ktorých orgánov či častí tela? Vytvorte si dvojice kartičiek, ktoré budú mať deti spájať, ako napríklad mrkva-oči (zrak), mlieko-kosti. 
 2. Ak na to máte priestor, skúste si spoločne s deťmi zasadiť mrkvu alebo inú nenáročnú zeleninu. Popri tom, čo sa o ňu budú deti starať si vysvetľujte, aké benefity má táto zelenina pre naše zdravie. Deti ju po tom, čo vyrastie budú určite jesť oveľa odhodlanejšie!
 3. Ktoré potraviny majú radi naše zúbky a naše brušká? Pripravte si obrázky rôznych potravín, ktoré budú mať deti rozdeliť do skupín podľa toho, či sú pre nás osožné alebo nie.
 4. Viete, v ktorých potravinách sa nachádzajú ktoré vitamíny? Pripravte si písmenká s označením vitamínov a následne obrázky jedál, ktoré k ním budete priraďovať. Pozor, toto môže potrápiť aj dospelákov, nehanbite sa naštudovať si to spoločne s deťmi, napríklad v našom nižšie priloženom texte. 
 5. Podľa obsahu vitamínov si môžete rozdeliť aj hračkárske potraviny, napríklad ovocie, zeleninu či ryby a mäso v debničkách. 

  Drevené hračky Le Toy Van 
 6. Inšpirujte deti, aby si vymysleli vlastné básničky či pesničky na rôzne druhy ovocia, zeleniny alebo konkrétne o vitamínoch A, B či C. 
 7. Vyskladajte si potravinovú pyramídu podľa toho, aký veľký podiel by mali mať v našej strave. Môžete si ju nakresliť alebo poskladať s použitím hračiek, napríklad tejto súpravy potravín
 8. V rámci prijímania vitamínu D sa počas slnečných dní vyberte na spoločnú prechádzku. 

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti!

Poznáte vitamíny? Sú to drobné látky ukryté vnútri mnohých jedál, ktoré pomáhajú nášmu telu fungovať tak, ako má. Pre naše telo sú dôležité minimálne tak ako pre nás schopnosť čítať, azda preto sa vitamíny označujú písmenami abecedy. 

Vitamín A je dôležitý pre rast a dobrý zrak. Nájdeme ho napríklad v mrkve, tekvici, paradajkách a paprike, marhuliach a broskyniach, ale aj v mlieku a rybom tuku. 

Vitamín B má hneď niekoľko rôznych skupín: B1až B12. Každý z nich je dôležitý pre činnosť inej časti tela a naopak: len keď príjmeme dostatok všetkých jeho zložiek, bude naše telo fungovať tak, ako má. Nedostatok vitamínu B sa môže prejaviť únavou, oslabenou imunitou, bolesťami hlavy či problémami kože. Nájdeme ho v špenáte, brokolici, malinách či banánoch, v živočíšnych produktoch ako sú vajcia, mlieko a mäso, v rybách, hríboch, orieškoch a strukovinách. 

Vitamín C je dôležitý pre našu imunitu, aby sme vedeli predchádzať chorobám a zápalom a pomáha rýchlejšie hojiť rany. Nájdeme ho predovšetkým v ovocí a zelenine: pomaranč, kivi, šípky, kapusta, paprika či pažítka. 

Vitamín D je dôležitý pre naše kosti. Nájdeme ho v živočíšnych produktoch, ako sú mlieko, vajíčka či rybí olej, ale načerpať ho môžeme aj pri pobyte na slniečku. 

Vitamín E je potrebný pre naše srdce a krv. Prijímame ho prostredníctvom rastlinných olejov, vajec, orechov, ale aj špenátu, kapusty či šošovice a fazule. 

Vitamín K je dôležitý pre správne zrážanie krvi. Obsahuje ho listová zelenina, karfiol, brokolica, sója či vajíčka. 

Ako vidíte, v čokoládkach a sladkostiach veľa vitamínov nenájdeme. Ak chceme byť zdravý, o to dôležitejšie je jesť veľa ovocia a zeleniny.

  

 

Otázky na zopakovanie:

 • Aké vitamíny poznáš?
 • Pamätáš si, čo si jedol včera? Aké vitamíny to obsahovalo?
 • Ktoré je tvoje najobľúbenejšie ovocie a zelenina? Vieš, aké vitamíny obsahuje?

Súvisiace produkty