01 Jun@Toyeto

Každý hodnotne strávený deň je pre deti malým sviatkom

Každý hodnotne strávený deň je pre deti malým sviatkom

Dnešný Medzinárodný deň detí patrí tým najmenším - a osláviť sa dá nielen darčekom či sladkou odmenou, ale aj zážitkom. Najlepší darček, ktorý deťom môžeme (nielen) na Deň detí ponúknuť, je totiž spoločne strávený čas. Akými aktivitami či gestami, ktoré nič nestoja urobíte sviatok z každého dňa?


Urobiť deťom radosť nestojí veľa - ale to ste si už určite sami všimli. Akiste má každý z vás zásobu vlastný prehľad o tom, čo majú vaši drobci najradšej, ako sa radi hrajú, čo objavujú, ako chcú tráviť čas. Tipy na vzdelávacie aktivity i hry, ktoré deťom pomôžu rozvíjať sa nájdete na našom blogu pravidelne, dnes sme si pre vás pripravili len niekoľko milých aktivít, ktorými urobíte nemateriálnu deťom radosť - a to nielen na Deň detí.


Nechajte ich vymyslieť výlet

A nechajte na nich aj plánovanie. Mladšie deti môžu vymyslieť, či by chceli ísť vlakom, autom alebo autobusom, čo by chceli robiť (ZOO? prechádzka? kúpanie?), staršie môžu vymyslieť celý výlet - nechajte ich využiť počítačové zručnosti a dajte im za úlohu naplánovať spoje, trasy, vygoogliť zaujímavé miesta. A samozrejme, potom ho spoločne zrealizujte. Cez prázdniny bude času dosť a na Slovensku je čo objavovať! 

Pustite sa do spoločného majstrovania

Či to bude zhotovenie pelieška pre psíka, búdky pre vtáčiky alebo domčeka z kartónových krabíc, vymyslite si aktivitu, do ktorej sa pustíte spoločne s vašimi drobcami. Nenechajte sa vyrušovať inými činnosťami, užite si túto chvílu, ktorá bude len a len vaša. Jej výsledok budete mať navyše stále na očiach a pre deti bude mať aj laicky zhotovený domček pre bábiky omnoho väčšiu hodnotu ako ten kupovaný. 

Urobte z nich malých šéfkuchárov

Deti milujú prácu v kuchyni - ale nielen pomáhanie s vecami ako vykladanie vecí z umývačky riadu či vykrajovanie z cesta (hoci to rovnako patrí k obľúbeným činnostiam). Omnoho väčší zážitok pre nich bude, ak sa budú môcť zapojiť priamo do celej prípravy jedla. Vyberte jedlo, ktorého prípravu deti zvládnu aj samy (v závislosti od veku) - a v prípade starších detí, ktoré už čo-to v kuchyni zvládli vyberte niečo o level náročnejšie. Dávajte im presné inštrukcie, nechajte ich vážiť, krájať, miešať, nalievať cesto na plech - samozrejme to všetko za vášho dozoru - skrátka, nechajte ich jedlo pripraviť samých. Uvidíte, s akou hrdosťou ho ponúknu rodinným príslušníkom! 

Domáce kino

Pripravte si domáci filmový večer, pričom program bude v detských rukách. Ak máte premietačku, o to lepšie, ale vyčarovať si atmosféru kina môžete aj bez nej. Nesmú chýbať pukance, tematické oblečenie a rodičia, ktorí popri pozeraní rozprávok nebudú robiť žiadnu ďalšiu činnosť, ale svoju pozornosť upriamia na plátno a na rozhovor o pozeraných rozprávkach so svojimi drobcami. 

Výlet za psíkmi

Aj vaše deti milujú šteniatka, no vaša domácnosť si psíka kvôli bytovej situácii či iným dôvodom nemôže dovoliť? Vyberte sa so svojimi drobcami vyvenčiť psíky z útulku. Uvidíte, že radosť bude na oboch stranách! 

Súvisiace produkty