18 May@Toyeto

Kamaráti, susedia, známi a neznámi. Pomáhame vzdelávať

Kamaráti, susedia, známi a neznámi. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému KAMARÁTI-SUSEDIA.

 

Deti nie sú obklopené len svojou najbližšou rodinou, ale aj našimi známymi či susedmi. Práve na tieto kamarátske a susedské vzťahy sme sa zamerali v dnešnej časti Pomáhame vzdelávať. 

 

TIPY NA AKTIVITY:

1. Akých kamarátov majú vaše deti? Nechajte ich zaloviť v pamäti, nech si spomenú na mená všetkých kamarátov zo škôlky či zo sídliska. 

2. Čo takto urobiť kamarátom malý darček v podobe náramkov priateľstva? Postačia vám k tomu farebné bavlnky a návod – všetko potrebné nájdete aj v súprave na výrobu náramkov priateľstva od značky Buki.

3. Ako by deti opísali seba, svoju rodinu a okolie svojho bydliska novému kamarátovi? Aké zaujímavé miesta by mu ukázali? Skúste si túto aktivitu s mladšími deťmi, ktoré budú mať za úlohu predstaviť seba a vlastné okolie novému kamarátovi, ktorú môže predstavovať napríklad plyšová hračka.

4. Samotné predstavovanie si môžeme natrénovať aj osobitne. Vyzvite deti, aby si pripravili krátke rozprávanie o sebe, v ktorom sa predstavia. Doplniť ho môžete aj vysvetlením kedy, komu a akým spôsobom sa predstavujeme a aké sú pravidlá pri zoznamovaní. 

5. S pravidlami zoznamovania si môžeme rovno zopakovať pravidlá slušného správania: kedy hovoríme prosím a ďakujem, ako ich zdravíme, s čím by sme im vedeli a mali pomôcť a podobne. 

6. Kedy vykáme a tykáme? Pripravte si kartičky reprezentujúce rôznych ľudí, napr. starí rodičia, susedia, pani učiteľka, predavačka v obchode a podobne. Pri každej si povedzte, aký máme k jednotlivým ľuďom vzťah, či im vykáme alebo tykáme a prečo, a ako by sme sa im pozdravili, keby sme ich stretli na ulici.

7. Pozdravy môžeme špecifikovať podľa konkrétneho denného času, čo môžeme spojiť aj s aktivitami so spoznávaním hodín. Ukážte si na hodinkách rôzne časy a nechajte deti nech určia, či sa vtedy zdravíme dobré ráno, dobrý večer, dobrý deň a podobne. 

8. Pozdravy, ale aj základné slová ako ďakujem či prosím, sa s deťmi môžete naučiť povedať aj v nejakom cudzom jazyku

9. Poznáme svojich susedov na ulici či v paneláku? Pri prechádzke s deťmi sa zhovárajte o tom, kto v ktorom dome (prípadne na ktorom poschodí) býva a odkiaľ ho môžu poznať.

10. Deti sa radi hrajú na susedov aj s rôznymi hračkami, napríklad zvieratkami. Obzvlášť obľúbená je táto veža z kociek, ktorá sa dá postaviť rôznymi spôsobmi, a v ktorej si každý zo zvieracích obyvateľov nájde svoje miesto. Hra pomáha aj v spoznávaní farieb a rozvoji jemnej motoriky. 

11. Čo všetko zahŕňa pojem susedia? So staršími deťmi si na túto tému môžete vypracovať myšlienkovú mapu, ktorá obsiahne susedov, ktorí bývajú v našej bezprostrednej blízkosti, susedov z našich vedľajších miest, susedné štáty alebo našich susedov na iných planétach. Napadnú vám ešte nejaké ďalšie charakteristiky susedov?

12. Vyfarbi si obrázok susedstva a doplň správne odpovede k otázkam!
 

Pomáhame vzdelávať

Vyfarbi domček pre seba i svojich susedov!

Vyfarbi domček, hľadaj geometrické útvary a vyrieš úlohy!

>> Stiahnúť aktivitu <<

13. Postaviť si domček pre rodinu i všetkých susedov môžu deti vďaka originálnym stavebniciam Teifoc. Vďaka skutočným tehličkám a malte z nich budú skutoční malí murári a stavitelia!

 


 


TOYE PRE DETI

 

Ahojte, kamaráti!

 

Hoci teraz trávime viac času doma, so svojou rodinou, v normálnych časoch sa častejšie stretávame aj s ľuďmi mimo našej rodiny: s kamarátmi, susedmi, známymi i neznámymi ľuďmi. A tak ako máme v rodine rôzne pravidlá a zvyky, aj pri stretnutí s inými ľuďmi platia pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať – konkrétne pravidlá slušného správania. 

 

Ak stretneme ľudí, ktorých poznáme, mali by sme sa im pozdraviť. Starším ľuďom zaželáme „Dobrý deň“, tých mladších, našich rovesníkov pozdravíme „Ahoj“. Podľa dennej doby ich tiež môžeme pozdraviť dobré ráno či dobrý večer. Takisto sa patrí pozdraviť, ak niekam vojdeme, napríklad do obchodu či na poštu. Starším ľuďom, pokiaľ to nie sú naši príbuzní, obvykle vykáme, to znamená, že ich oslovujeme „vy“, mladším alebo našim známym tykáme, teda ich oslovujeme „ty“. Či sa už rozprávame s blízkymi alebo neznámymi ľuďmi, nemali by sme zabúdať používať slovíčka „Ďakujem“ a „Prosím“.

 

Ľudia, ktorí bývajú v našej blízkosti, sú naši susedia. Žijeme blízko seba a pohybujeme sa na podobných miestach, preto s nimi často trávime viac času. Možno máte vo vašom susedstve už teraz kamarátov, s ktorými ostanete priateľmi navždy. Určite však vo vašom okolí žije veľa starších ľudí, ktorí už nemajú toľko síl. Ponúknite sa im niekedy s pomocou: môžete im pomôcť odniesť tašku s nákupom z obchodu alebo im môžete ísť vyniesť smeti. Uvidíte, ako im aj takouto malou službou urobíte veľkú radosť! 

 

Otázky na zopakovanie:

 • Kedy používame slová ďakujem a prosím, kedy ľuďom vykáme a kedy tykáme? 
 • Ako môžeš pomáhať vo svojom susedstve?
 • Ako sa volajú tvoji susedia?Pomáhame vzdelávať
 • Vyfarbi domček pre seba i svojich susedov!

  Vyfarbi domček, hľadaj geometrické útvary a vyrieš úlohy!

  >> Stiahnúť aktivitu <<
   

   

Súvisiace produkty