09 Feb@Toyeto

Hudba a zvukové hračky vám môžu pomôcť utíšiť vaše dieťatko

Hudba a zvukové hračky vám môžu pomôcť utíšiť vaše dieťatko

Každého novopečeného rodiča zaskočí situácia, keď dieťatko plače a nie a nie ho utíšiť. Čo robiť, ako sa zachovať, čo potrebuje? Na upokojenie bude potrebné zistiť dôvod plaču – a potom môžu pomôcť aj správne zvolené hračky.  

V prvom rade je dôležité pochopiť, že plač dieťatka je prirodzený, plačú všetky deti a to vaše nie je výnimkou. Deti plačú, pretože je to ich jediný spôsob, akým dokážu komunikovať svoje potreby s okolím. Každá potreba – hlad, pocikaná plienka, bolesť či únava sa prejavuje trochu iným typom plaču. Keby to však bolo také jednoduché rozoznať, však? Pre rodičov novorodencov je tu však dobrá správa – postupným pozorným sledovaním prejavov vášho bábätka na to postupne prídete, tak, ako na to prišli aj generácie a generácie rodičov pred vami.

A keď je tu už reč o múdrostiach našich starých mám, jedna vám pomôže aj pri tíšení plačúceho bábätka. Uspávanky, ktoré rodiča svojim deťom spievali pri usínaní i utešovaní, majú naozaj schopnosť upokojiť bábätko. Viacero výskumov potvrdilo, že príjemné pokojné melódie pomôžu u bábätiek znížiť hladinu kortizolu, známeho hormónu zodpovedného za stres. Zjednodušene povedané, odbúraním kortizolu sa u dieťatka stráca stres a nepokoj a dieťatko prestane plakať. Počúvanie hudby zároveň zvyšuje dopamín, čo vedie k dobrej nálade a spokojnosti bábätka.

Bábätko a hudobné hračky

Nedostali ste do vienka hudobný sluch a spevácke nadanie? To vôbec neprekáža! Pamätajte si, že pre vaše bábätko je už len váš hlas tým najpríjemnejším zvukom. Nerobte si preto starosti s tým, akú uspávanku a v akom prevedení mu zaspievate. Stačí sa mu príjemne láskavo prihovárať a pohmkávať si melódiu, vaše dieťatko to určite ocení. Rovnako je pre mnoho detí príjemné rytmické pískanie, ktoré im podľa všetkého pripomína pobyt v maternici. Experimentovať však môžete aj s púšťaním hudby rôznych žánrov – samozrejme, v primeranej hlasitosti.

No a napokon, potom sú tu hračky, ktoré vám s obklopovaním vášho bábätka príjemnými zvukmi môžu pomôcť. Nemusí ísť nutne len o hračky v podobe hudobných nástrojov – aj keď aj o nich bude neskôr reč.

Bábätko a hudobná hrkálka

Bábätká môžete vystavovať hračkám so zvukom pri rôznych činnostiach, ktoré bude pre nich vďaka tomu príjemnejšie a lepšie im pomôžu zvládnuť prechod od jednej činnosti k druhej. Pískacie hračky do vody budú deťom symbolizovať čas kúpania, prebaľovanie môže spestriť zvukové hrkálky pripevnené na dosah dieťatka. Hrkálky zas pomôžu pritiahnuť detskú pozornosť pri akejkoľvek činnosti. Upokojiť dieťatko pomôže tzv. biely hluk, teda neutíchajúce jemné zvuky, ktoré bude počuť len tak na pozadí. Bábätká bývajú fascinované napríklad dažďovou palicou s drobnými padajúci guľôčkami, ktoré vydávajú zvuk podobný klopkaniu dažďových kvapiek. No a niektoré deti dokáže dokonca upokojiť aj zvuk fénu či vysávača (ale pozor, u niektorých detí to vzbudzuje, naopak, opačný efekt). 

Pre staršie deti sú zaujímavé zvukové hračky, ktoré ich motivujú k pohybu, napríklad kývajúci sa tučniačik. Farebný xylofón býva skvelým úvodom do sveta hudobných hračiek – je jednoduchý na obsluhu, jeho zvuky sú pre dieťatko príjemné a rovnako fascinujúce je pre nich zistenie, že ich môžu vytvárať a ovplyvňovať sami. Pridajte tamburínu, hudobné vajíčko a jednoduché ukulele - a správny základ pre budúceho hudobníka máte zvládnutý. Alebo nie. Prečítajte si viac o vplyve hudobných hračiek na rozvoj starších detí v jednom z našich starších článkov – PREČO OBKLOPOVAŤ DETI HUDOBNÝMI HRAČKAMI.

(Inšpirácia: blog Hape.com)

Súvisiace produkty