30 Sep@Toyeto

Hračky od Le Toy Van pre najmenších. Ktoré najlepšie pomôžu v rozvoji ročných detí?

Hračky od Le Toy Van pre najmenších. Ktoré najlepšie pomôžu v rozvoji ročných detí?

Hračky rozhodne nie sú iba niečím, čo deťom vyplní voľný čas. Pomocou hračiek si deti už od raného veku rozvíjajú svoje kognitívne schopnosti, učia sa pomocou nich interagovať s okolím a spoznávať svet. Ročné deti vo svojom vývoji rýchlo napredujú a vhodné hračky im v tom môžu výrazne pomôcť. Poradíme vám, ako vybrať tie správne. 

Hoci novorodenci ešte nemajú vyvinutú jemnú motoriku a nedokážu hračky držať a hrať sa s nimi, učia sa reagovať na ich zvuky a farby – a napokon si postupne, aj vďaka správne zvoleným hračkám, schopnosť jemnej motoriky osvojujú. 

Existuje mnoho typov hračiek, vo všeobecnosti by sme však hračky mohli rozdeliť na dve základné – také, ktoré majú len jeden konkrétny účel a dajú sa využívať len na jeden typ hry; a potom tie multifunkčné, ktoré ponúkajú viacero spôsobov využitia, deti sa s nimi hrajú dlhšie a sú rovnako vhodné pre hry osamote i v skupinke viacerých detí. Hoci aj ten prvý spomínaný typ má svoje opodstatnenie (patria tam napríklad interaktívne hračky určené na rolové hry), pre mladšie deti sú ideálnejšie práve tie multifunkčné. Okrem už spomenutých benefitov podporujú aj detskú tvorivosť a fantáziu, učia ich riešiť problémy, spoznávať svet okolo seba či rozvíjať svoje vyjadrovacie schopnosti. Spoločná hra s takýmto typom hračky je tiež dobrou príležitosťou na zlepšenie väzieb medzi rodičom a dieťaťom.
 

Čo dokáže ročné dieťa?

Prvý rok života je jednou z najdôležitejších fáz vývoja každého dieťaťa a pokrýva celý rad rôznych míľnikov z hľadiska fyzického aj kognitívneho vývoja. Po dvanástich mesiacoch života už deti väčšinou ovládajú plazenie sa, dokážu sa posadiť i postaviť, kráčať s podporou alebo bez nej, vedia sa kŕmiť prstami, vykonávať jednoduché gestá, majú už za sebou nejaké prvé slová a teraz napodobňujú rozprávanie (aj keď často nesúvisle). Ročné dieťa už dokáže hľadať skryté predmety, rozlíšiť správne používanie nástrojov a predmetov, rozoznávať jednotlivých členov domácnosti. 

Drevená hrazdička, hračky pre ročné dieťa

Hračky pre ročné dieťa

Deti v tomto období priťahujú najmä svetlé a kontrastné farby, preto si hračky a predmety v takýchto farbách ľahšie získajú detskú pozornosť. Ďalšou vecou, ktorá ich okolo jedného roka začína fascinovať je vlastný odraz v zrkadle, vďaka čomu sú pre nich hračky so zrkadlom nekonečným zdrojom zábavy – o to viac v prípade, že ide o multifunkčné aktivity hračky, kde deti nájdu aj niekoľko ďalších podnetov na rozvoj svojich zmyslov. Takéto senzorické hračky deťom ponúkajú na preskúmanie rôzne textúry, farby a vizuálne prvky, zvuky a pod., vďaka čomu umožňujú deťom skúmať svet a zabávať sa súčasne. 

Ročné deti sa v tomto období výrazne rozvíjajú aj v hrubej motorike a chôdzi, preto sú pre nich zaujímavé a prínosné aj hračky, ktoré ich pri prvých krôčikoch motivujú alebo im pri chôdzi ponúknu potrebnú stabilitu. 

Ktoré hračky pre ročné deti odporúča Le Toy Van?

Drevené kocky sú hračkárskou klasikou, ktorá neomrzí deti v žiadnej dobe. Drevené kocky cvičia detskú jemnú motoriku a koordináciu oko-ruka a deti sa s nimi učia základom konštruktívnej hry. Motívy číslic a písmen, ktoré sa na týchto kockách nachádzajú dokážu aj z obyčajnej stavebnice urobiť hračku, ktorá ich bude sprevádzať celým detstvom. 

Hračka pre ročné dieťa

Zvieratká sú niečím, o čo deti prejavujú záujem už od útleho veku – a často tento záujem trvá celé roky. Vyskúšajte drevené stohovacie hračky, s ktorými deti vyskúšajú udržiavať balans pri stavaní postavičiek na seba a zároveň si precvičia jemnú motoriku. Opäť ide o typ hračky, ktorá bude u detí žať úspech hneď niekoľko rokov. 

  Hračky pre ročné deti

Zatĺkačky sú u detí mimoriadne populárne. Deti sa pomocou kladivka (ktoré im navyše akurát rozmermi a hmotnosťou padne do ruky) učia mieriť na cieľ – v tomto prípade drobné hríbiky, trénujú si pritom koordináciu oko-ruka a sústredenie.
 Hračky pre ročné dieťa 

Multifunkčné chodítko s desiatkou rôznych aktivít bude batoľatá sprevádzať pri prvých nesmelých krôčikoch. Drevené chodítko je zdobené prírodnými motívmi, ktoré ponúkajú dieťatku množstvo rôznych aktivít na preskúmanie, ktoré sa nachádzajú na všetkých stranách.  
 Hračky pre ročné deti

(Zdroj: Le Toy Van)

Súvisiace produkty