01 Dec@Toyeto

Hra v detskej kuchynke môže deti naučiť zodpovednosti, zdravému stravovaniu či matematike, jej benefitov je však ešte omnoho viac

Hra v detskej kuchynke môže deti naučiť zodpovednosti, zdravému stravovaniu či matematike, jej benefitov je však ešte omnoho viac

Detské hry majú svoj význam a opodstatnenie a čím dôkladnejšie tomu my, rodičia, porozumieme, tým lepšie sa budeme vedieť zorientovať v širokej ponuke hračiek a vybrať z nej tie správne. Tentoraz sme sa preto pozreli na hru s detskými kuchynkami a jedlami a benefity, ktoré môže deťom priniesť. 


V období troch rokov u detí začína fáza imaginatívnej hry, pri ktorej sa zameriavajú na napodobňovanie činností, ktoré vidia v svojom bezprostrednom okolí. Deti napodobňujú zamestnania, ale aj výjavy z rodinného života, ku ktorým jednoznačne patrí aj varenie a spoločné stolovanie, a takisto hry na reštauráciu či jedáleň v škôlke. 


Hra na kuchyňu je preto u detí obľúbená už dlhé roky - a s vhodným zariadením im ju môžete pomôcť zdokonaliť. Nejde totiž len o obyčajnú hru, ale o proces spoznávania sveta, pri ktorom sa môžu veľa naučiť. Zároveň tu platí to, čo pri skutočnej príprave jedál a stolovaní: čím viac sa vás do toho zapojí, tým bude atmosféra príjemnejšia. Neváhajte sa preto do hry v detskej kuchynke občas zapojiť aj vy ako rodič. Benefity, ktoré deťom táto hra prináša, tak dokážete ešte viac umocniť.


Čo u detí rozvíja hra s detskou kuchynkou?


Kreativita a predstavivosť. Pri hre na varenie jedál je predstavivosť nevyhnutná. Deti si nielen pohotovo nahrádzajú potraviny, ktoré zamýšľajú používať, ale aj spôsob narábania s nimi a ich kombinovania je často veľmi inovatívny. Veď ich len skúste na chvíľu pozorovať.


Jemná a hrubá motorika. Detské kuchynky so zariadením trénujú hrubú i jemnú motoriku u detí. Presúvanie hrncov a panvíc trénuje ich manipuláciu s väčšími predmetmi, kým detaily ako krútenie gombíkmi na sporáku či krájanie umelých potravín cvičia ich prsty a jemnú motoriku. 


TOYE Tip:

Jemnú motoriku podporíte hračkami, ktoré si vyžadujú jemnú prácu prstov. Drevený stroj na popcorn s krútiacimi sa kolieskami, hriankovač či kávovar sú nielen zábavné, ale podporujú aj jemnú motoriku. Rovnako ju precvičia aj drevené potraviny na krájanie. Syr, ryba či paradajka sú v strede spojené suchým zipsom a rozpoliť sa dajú pomocou dreveného noža, čím si deti môžu nacvičiť krájanie. 


Detské kuchynky obsahujú množstvo prvkov, ktoré podnecujú jemnú motoriku u detí

Slovná zásoba. Mnoho detí pri hre rozpráva a komentuje činnosti, ktoré práve vykonáva. K rozprávaniu ho môžete podnietiť aj vy pri spoločnej hre. Pýtajte sa ho, čo práve robí, čo zamýšľa a prečo. Okrem slovnej zásoby si tým dieťa vycibrí svoju argumentáciu a logické uvažovanie. 


Poznávanie predmetov a činností. Svet, ktorý dokáže ukryť detská kuchynka, je taký pestrý! Toľko rôznych kuchynských pomôcok, prepracovaných hračiek v tvare základných potravín i hotových jedál, množstvo farieb, vzorov. Vie ich dieťatko všetky pomenovať? Spočiatku zrejme nie, no práve na to je tu hra a vy ako skúsenejší člen kuchynského tímu. Spoločné učenie sa farieb či druhov potravín je pri hre v detskej kuchynke väčšia zábava ako inokedy. 
 

Počítanie. Koľko kúskov zeleniny máme v hrnci? Koľkým hosťom treba urobiť kávu a koľkým čaj? Aké čísla máme napísané na sporáku? A na koľko kúskom možno nakrájať túto tortu? Počítanie je s varením a prípravou jedál prepojené a aj takýmto hravým spôsob môže prebiehať spoznávanie číslic a jednoduché počítanie. 


Zdravé stravovanie. Pri spoločnej hre s detskými potravinami môžete svojmu drobcovi názorne vysvetliť, ktoré druhy potravín sú zdravé, ktoré by sme mali jesť výnimočne a ako jednotlivé jedlá kombinovať. Dovoľte mu vytvárať vlastné kombinácie hračkárskych jedál, no zároveň ho usmerňujte: dnes sme už mali pizzu, tak na večeru si dáme šalát.


TOYE Tip:

Drevený a textilný šalát od značky Hape ukáže deťom, ako jednoducho sa dá pripraviť zdravá večera. Set obsahuje rôzne druhy zeleniny, ale aj fľaštičky s dresingmi, vďaka čomu si môžete vysvetliť, čo všetko sa do šalátu hodí a čo je zdravé. Po hre s prepracovanou paprikou, šalátovými listami či nakrájanými paradajkami, sa deťom budú zbiehať slinky aj na tie skutočné. 

Šalát s kúskami paradajok, papriky a šalátových listov deťom poslúži na hru, pri ktorej sa naučia základy zdravej stravy

Poriadkumilovnosť. Rovnako nevtieravým spôsobom možno deti pri hre s kuchynkami viesť k poriadkumilovnosti. Detská kuchynka je jeho kráľovstvo, kde by si dieťa malo udržiavať poriadok - a čím skôr si to uvedomí, tým skôr si pozitívny návyk odnesie aj do budúcna.


TOYE Tip:

Drevené debničky s rôznymi druhmi potravín od značky Le Toy Van pomôžu deťom nájsť všetkým potravinám svoje miesto: vajcia a mliečne produkty, mäso a ryby či pečivo, všetko bude mať svoje miesto. Navyše sú tak krásne prepracované a ručne maľované, že vám hneď začnú tiecť slinky!


Zodpovednosť a sebavedomie. Práve vďaka pocitu zodpovednosti za tento svoj kuchynský svet sa v dieťati buduje pocit zodpovednosti za niečo, s čím súvisí aj zvyšovanie zdravého sebavedomia. 


Sociálne zručnosti a spolupráca. V detských kuchynkách sa dieťa často hrá súčasne so svojimi súrodencami či kamarátmi, prípadne v detskej kuchynke v škôlke s ostatnými spolužiakmi. Trénuje si pri tom komunikáciu v kolektíve, učí sa nahlas vyjadrovať svoje myšlienky a argumentáciu. Keďže priestor kuchynky je obmedzený, pri spoločnej hre viacerých detí sa musia naučiť si rozdeliť prácu (kto bude kuchár a kto čašník?) a priestor (“ja varím pri sporáku, ty choď nakrájať zeleninu k stolu”). Bez spoločnej komunikácie a kompromisom to veru nepôjde - ale je to skvelý spôsob učenia sa spolupráci. 


Deti si tránujú spoluprácu pri spoločnej hre v detských kuchynkách


Plánovanie a organizácia.
Plánovanie a organizácia súvisia so spoluprácou pri spoločnej hre, ale rozvíjajú sa aj pri hre osamote. Deti milujú, keď ich necháte veci uložiť a poskladať podľa seba. A kuchynka je predsa miesto, ktoré patrí iba im a ktoré si môže usporiadať podľa seba. 


TOYE Tip:

Deti zbožňujú oslavy - teraz si ich môžu skúsiť aj samy zorganizovať. Drevená torta, pizza, ktorú si môže každý dochutiť surovinami podľa svojej chuti a veľa veľa koláčikov. Všetko to treba pekne uložiť na tanieriky, rozložiť na stole, pekne naaranžovať… Prijmite pozvanie na oslavu a nenechajte sa núkať, ponúknite sa všetkými dobrotami, ktoré vám deti prinesú na stôl - ani neviete, akú radosť tým deťom urobíte. Hra na niekoľko hodín, ktorá zabaví všetkých! 


Riešenie problémov. V kuchyni sa často vyskytnú problémy, ktoré treba pohotovo vyriešiť - a rovnako to platí aj v prípade detskej hry. Deti sa pri hre s detskou kuchynkou učia myslieť v súvislostiach, trénujú si tým abstraktné myslenie, a tak sa učia riešeniu problémov, s ktorými sa v budúcnosti stretnú. 

 Detský mixér, múka a ďalšie potraviny na detské pečenie od značky Le Toy Van


TOYE Tip:

Pri hre na varenie a prípravu jedál deti často zapájajú predstavivosť a jednotlivé jedlá nahrádzajú tým, čo majú po ruke: kockami, kartičkami, kamienkami či trávou. V našom sortimente nájdete aj veľa hračiek v tvare prepracovaných jedál či celých setov - najmä z dielní značiek Hape a Le Toy Van. Nemusíte sa však obávať tomu, že by pri hre s nimi deti dostávali menej podnetov na rozvoj svojej predstavivosti - tá si nájde iné cestičky. Roztomilé drevené modely základných potravín či nevšedných pochutín deti ocenia minimálne tak, ako ich rodičia. 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Kuchynka so svetlom a zvukom

Kuchynka so svetlom a zvukom

72,79 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená Jahodová torta

Drevená Jahodová torta

24,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Kuchynka veľká zelená

Kuchynka veľká zelená

199,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená pizza s plechom

Drevená pizza s plechom

19,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená debnička Mäso a údeniny

Drevená debnička Mäso a údeniny

19,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená debnička Pečivo

Drevená debnička Pečivo

19,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená debnička Vajcia a mliečne produkty

Drevená debnička Vajcia a mliečne produkty

19,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená debnička Ryby

Drevená debnička Ryby

19,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená debnička Ovocie

Drevená debnička Ovocie

19,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Drevená debnička Zelenina

Drevená debnička Zelenina

19,95 €

Pridať do zoznamu prianí
Potraviny - zmrzlina

Potraviny - zmrzlina

13,78 €

Pridať do zoznamu prianí
Kuchynka biela (bez doplnkov)

Kuchynka biela (bez doplnkov)

90,99 €