06 May@Toyeto

Hra s bábikami pomáha vychovávať empatickejšie deti

Hra s bábikami pomáha vychovávať empatickejšie deti

Hra s bábikami akosi prirodzene patrí k detstvu a mnoho rodičov sa nazdáva, že tento typ hry dokáže v deťoch prebudiť sklony k zodpovednosti a starostlivosti o druhých. Vedci dodávajú, že hra s bábikami tiež pomôže k empatii a sociálnym zručnostiam – a to aj v prípade, že sa deti s bábikami hrajú mimo kolektívu.  

Vedci z Univerzity v Cardiffe sa vo svojej minuloročnej štúdii zamerali na to, ako rôzne typy hier pôsobia na rôzne centrá detského mozgu. To, že výskum prebehol počas minulého roku nie je žiadna náhoda – výskumníci sa zamerali na obmedzenie sociálneho kontaktu, ktorý priniesla minuloročná pandémia a - zjednodušene povedané - snažili sa prísť na to, či by deťom mohli hračky a hry vo všeobecnosti nejakým spôsobom nahradiť spoločnosť iných detí. Svoju pozornosť pritom zamerali najmä na hry s bábikami.

Výskumu sa zúčastnilo 33 detí vo veku 4-8 rokov, ktoré boli jednotlivo vystavované rozličným typom hry: hra s bábikou osamote, hra s bábikou spolu s ďalšou osobou (výskumníkom), hra na tablete osamote alebo hra na tablete spolu s ďalšou osobou (výskumníkom). Výskumníci sa to pozreli z hľadiska neurovedy a skúmali, ktoré centrá v mozgu sa aktivujú pri jednotlivých hrách: zadný horný temporálny sulcus (zodpovedný za sociálne zručnosti a empatiu), prefrontálny kortex (zodpovedný za výkonné fungovanie alebo kontrolu správania) alebo orbitofrontálny kortex (považovaný za centrum odmeny v mozgu). Najzásadnejšie reagovali práve časti v mozgu zodpovedné za empatiu, a to najmä pri hre s bábikami.

Bábiky pre deti

Centrum zodpovedné za empatiu sa aktivovalo pri všetkých typoch spoločnej hry, aj pri hre s tabletom aj pri hre s bábikami. Pokiaľ však ide o samostatnú hru, omnoho výraznejšie sa prejavilo pri samostatnej hre s bábikami ako pri hre s tabletom. Výsledky tak naznačujú, že empatiu a sociálne zručnosti môžu deti okrem hry v kolektíve nadobúdať aj pri hre s bábikami, a to dokonca aj osamote. To ide ruka v ruke s prehlbovaním komunikačných schopností, schopnosťami kooperácie a dobrých vzťahov s inými deťmi v kolektíve či dospelými.

Ak by sme sa vrátili na začiatok, to všetko naznačuje, že ani počas lockdownového obdobia, kedy deti nemali veľa príležitostí na hru s rovesníkmi, sa ich schopnosti empatie a sociálnych zručností úplne nevytratili. Aj v tomto prípade tak môže byť riešením výber správnej hračky.

Bábiky Gotz

Ako sa deti hrajú s bábikami?

Pri hre s bábikami si deti skúšajú imaginatívnu hru, teda pretvárajú zážitky zo skutočného života do vlastných hier. Často tak napodobňujú rodičov či súrodencov. V prípade, že majú deti v rodine mladšieho súrodenca, bábätko, deti to odpozorované prenášajú do hry – svojim bábikám sa láskavo prihovárajú, chcú ich kúpať, prezliekať, nosiť v nosiči či kočíkovať. Detská psychologička PhDr. Eva Reichelová, CSc. dodáva, že každá hra napĺňa základné detské potreby – a hra s bábikou práve potrebu starostlivosti o niekoho. Túto potrebu majú rovnako dievčatá i chlapci, preto do základnej hračkárskej výbavy KAŽDÉHO dieťaťa odporúča práve bábiku-bábätko. 

Často sa tiež deti vžívajú do samotnej bábiky a prostredníctvom nej si „skúšajú“, aké je to byť princeznou či baletkou, prípadne pri hre s domčekom pre bábiky komunikujú s ďalšími postavičkami. Komunikačné zručnosti si tak naozaj rozvíjajú aj pri samostatnej hre.

Bábiky Paola Reina

Hra s bábikami – a najmä ich prezliekanie - môže navyše rozvíjať aj jemnú motoriku detí a koordináciu oko-ruka, pri hre s kočíkom pre bábiky si zas deti rozvíjajú hrubú motoriku.

Aké bábiky nájdete v TOYETO?

Zaujímavý výber bábik pre mladšie i staršie deti nájdete aj u nás v TOYETO, rovnako na našom e-shope i v predajniach. Pre najmladšie deti odporúčame textilnélátkové bábiky, ktoré sú ideálne na mojkanie. Pre staršie deti máme v ponuke bábiky od značiek Paola ReinaGotz, ktoré spĺňajú najvyššie kvalitatívne štandardy a aj naši zákazníci (a ich detičky!) sú s nimi dlhodobo spokojní. Prečítajte si viac o výrobe voňavých bábik PAOLA REINA alebo o nemeckej značke GOTZ s dlhoročnou tradíciou.

 

Súvisiace produkty