26 Mar@Toyeto

Ekológia pre malých aj veľkých. Pomáhame vzdelávať

Ekológia pre malých aj veľkých. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému EKOLÓGIA

  

  

EKOLÓGIA PRE MALÝCH AJ VEĽKÝCH

Elou korkové hračky

Určite ste už zaregistrovali, že téme ekológie sa v Toyeto venujeme dlhodobo. Rodičom a deťom prinášame ekologickejšie varianty hračiek, ktoré majú nielen pridanú hodnotu, ale vznikli, boli zabalené a do našich predajní privezené čo najudržateľnejším a najekologickejším spôsobom. Ako hovorí jedna z našich najväčších značiek Hape: deti sú naša budúcnosť a našou povinnosťou je odovzdať im ju v čo najlepšom stave. Začíname preto od seba a preto vám ponúkame len značky, ktoré majú rovnakú filozofiu, čo sa prístupu k ekológii týka.

 

  

Drevené rodinné autíčko

A ide sa, nastupovať! Drevené rodinné autíčko ponúka kopec priestoru, kto sa zvezie? Autíčko bez strechy je ideálne na prepravu postavičiek do drevených domčekov pre bábiky. Má otáčacie kolieska a dvierka, ktoré sa dajú otvárať.

18.19 €

  

Našim cieľom však nie je len ponúkať svojim zákazníkom ekologické hračky. Snažíme sa odovzdávať vám múdrosti, ktoré sme sa počas procesu výberu udržateľných hračiek sami naučili. Chceme, aby ste aj vy pri kúpe (či už hračky alebo čohokoľvek iného) rozmýšľali nad tým, z akého materiálu je hračka vyrobená, či je pre vaše dieťa bezpečná a čo mu môže ponúknuť. A veríme, že toto posolstvo tak nedostaneme len k vám rodičom, ale aj vašim deťom – už malička. 

V Toyeto preto nájdete predovšetkým hračky, ktoré boli vyrobené zodpovedným spôsobom, šetrným k prírode. Jedným z dôležitých faktorov je materiál – často je to drevo (odporúčame značky Hape, Le Toy Van, Tegu či Kipod), ale v našej ponuke nájdete aj hračky z recyklovaných plastov od Green Toys či B.Toys, textilu, bambusu či najnovšie aj korku (hľadajte značku Elou). 

 

Zaujímavosti o ekológii

Máte pocit, že o ekológii sa hovorí už toľko, že o nej všetko vieme? Možno vás prekvapia tieto fakty:

 • Papier sa dá recyklovať maximálne šesťkrát. Po šesťnásobnej recyklácii sú už vlákna papiera natoľko oslabené, že sa už z neho nový papier vyrobiť nedá.
 • Niektoré druhy papiera sa nedajú recyklovať – napríklad toaletný papier. Jeho spotreba je taká vysoká, že sa kvôli nemu denne zotne približne 27 000 stromov. 
 • Oproti tomu, taký korok, ktorý sa získava z kôry duba korkového, môžeme zo stromu odobrať bez toho, aby sme ho zničili. Práve naopak, táto činnosť je vítaná a po siedmich rokoch mu kôra komplet dorastie. Spracovaný materiál, korok, sa dá následne recyklovať donekonečna. 
 • Určite všetci poznáte obrovskú odpadkovú škvrnu v Tichom oceáne. Podľa odhadov ju tvorí prinajmenšom 1,8 bilióna väčších alebo menších kúskov plastu. Dohromady je až 80 000 ton odpadu – minimálne!
 • Približne 40 % vody balenej v plastových fľašiach je voda z vodovodu. V tomto svetle sa plastové fľaše javia ako ešte väčšia zbytočnosť, však? 
 • Slováci využívajú najviac igelitových tašiek v celej Európe. Na jedného človeka to ročne pripadá na 466 tašiek. 
 • Každoročne vyhodia Američania toľko plechoviek, že by to stačilo na to, aby mohli cestu na Mesiac a späť zopakovať 20-krát!

 

 

Toyeto najlepsie

Roztrieď odpad do kontajnerov

Dokážeš roztriediť odpad do správnych kontajnerov? Vyfarbi predmety farbou kontajnera, do ktorého patria

>> Stiahni si doplňovačku tu <<

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

  • Ktoré veci dokáže príroda rozložiť sama a ako dlho jej to potrvá? Ak máte záhradu, môžete s deťmi urobiť experiment, na výsledok ktorého si však budú musieť počkať. Do nylonovej ponožky vložte drobné odpadky rôzneho pôvodu – šupy z jablka, lístok z rastlinky, vrchnák plastovej fľaše, ohorok z cigarety, papierik, kúsok vlny, papierovú vreckovku, kúsok skla a podobne. Všetky tieto veci si zapíšte na papierik. Ponožku zaviažte a zakopte na vyznačenom mieste v záhrade. Každé 3-4 mesiace ju vykopte a pozorujte, ktoré veci sa rozložili a ktoré vôbec a porovnávajte to s pôvodným zoznamom. 
  • Zistite si informácia a vyrobte tabuľku o tom, ako dlho potrvá, kým sa vecí rozložia v prírode. Spojte to s debatou o tom, prečo by sme mali po návšteve prírody zobrať všetky odpadky so Green Toyssebou domov. 
  • Pri téme odpadky v prírode však môžete priložiť aj vlastnú ruku k dielu. Na prechádzku v prírode si so sebou vezmite igelitové vrecká, kam budete zbierať odpadky. Deti sa budú cítiť zodpovedne a to, že prírodu netreba znečisťovať odpadkami si určite zapamätajú. Navyše sa stanete vzorom pre ostatných!
  • Viete, do ktorých kontajnerov patrí aký odpad? Pripravte si kartičky, kde budú znázornené rôzne druhy odpadového materiálu a úlohou detí bude správne ich roztriediť. Môžete si pre nich pripraviť aj chytáky – predmety, ktoré treba napr. rozdeliť na papierovú a plastovú časť.

  

Magnetická hračka Magbot

Spoznajte nového robotického kamaráta Magbota z dielne značky Tegu, ktorý je pripravený pomôcť vám so všetkým, s čím budete potrebovať! Je to super múdry, mimoriadne logický robot, ktorý miluje vedu - vlastne môže byť akýkoľvek, je to iba na vás.

33.07 €

  

 • Tie isté kartičky môžete využiť aj na ďalšiu aktivitu. Rozoberte si jednu po druhej a zamýšľajte sa spoločne nad tým, či pre tento druh odpadu existujú alternatívy, ako by sa dali využiť, aby sme ich nevyhadzovali alebo akými vecami ich môžeme nahradiť, aby sme nevyrábali zbytočný odpad. 
 • Do tretice môžete kartičky využiť na úvahy o tom, ktoré materiály sú recyklovateľné a ktoré nie a ako dlho v domácnosti asi vydržia, kým sa dostanú medzi odpadky. 
 • Čo sa stáva s odpadom po tom, čo ho zahodíme v prírode a aký to má vplyv na zvieratá? Nakreslite si väčší model mapy sveta a na jednotlivé kontinenty pridávajte modely zvieratiek a stromov, ktoré na týchto miestach žijú. Potom však na jednotlivé miesta pridávajte veci, ktoré ich znečisťujú. Napríklad plastové fľaše v oceánoch, výfukové plyny nad husto zaľudnenými oblasťami, továrne či výrub stromov (odoberajte obrázky stromov). Diskutujte o tom, ako to možno zmeniť. 
 • Aké činnosti robia našej planéte radosť a aké ju zarmucujú? Nakreslíte si obrázok Zeme, ktorá sa usmieva a obrázok Zeme, ktorá sa mračí. Na každý naviažte myšlienkovú mapu, kde budete do bublín zapisovať veci, ktoré sú pre planétu prospešné alebo tie, ktoré jej škodia. 
 • Čas doma môže byť príležitosťou na urobenie si poriadku v hračkách. Vytrieďte hračky, ktoré sú pokazené – pri každej spoločne uvažujte, či by sa nedala ešte nejakým spôsobom využiť a učte sa o upcyklácii. Môžete tiež vytriediť všetky hračky, s ktorými sa deti už nehrajú a posunúť ich iným deťom v rodine či poslať tam, kde je to treba, a aj takýmto spôsobom deti viesť k minimalizmu. 

 

TOYE PRE DETI

 

  

  

Ahojte, kamaráti, 

pamätáte na to, ako sme spomínali, že prírodu treba chrániť a nesmieme ju znečisťovať, pretože by sme tým mohli ublížiť rastlinkám či zvieratkám, ktoré v nej žijú? Vzťahy medzi prírodou a tým, čo v nej žije skúma veda, ktorá sa nazýva ekológia. Ekológia nás učí, ako sa k prírode správať úctivo a zodpovedne a dnes si o tom povieme niečo viac.

Viete vôbec, prečo vlastne nemôžeme v lese vyhadzovať na zem odpadky? To, čo vyhodíme nedokáže len tak ľahko zmiznúť. Príroda svojimi procesmi dokáže veci rozložiť na drobné čiastočky, no pri rôznych veciach jej to trvá rôzne dlho. Ak na zem zahodíte odtrhnutý kvet či kúsok ovocia alebo zeleniny, poradí si s tým rýchlejšie a dokáže ho rozložiť. Po nejakom čase rozloží aj papier. No mnohé materiály, ako napríklad plasty rozkladá stovky rokov! Keby sme všetci v lese vyhadzovali plastové fľaše, hromadila by sa ich tam obrovská kopa.

Odpadky nepatria na zem, ale do kontajnera. A nie do jedného, ale treba ich pekne rozdeliť do viacerých kontajnerov rôznych farieb. Do modrého hádžeme papier, žltý je určený na plasty a zelený na sklo. Niekde nájdeme aj hnedé kontajnery, ktoré sú určené na bio odpad, teda veci prírodného pôvodu, ktoré sa dajú rozložiť; alebo červené kontajnery, ktoré sú určené na kovový odpad. Do čiernych kontajnerov hádžeme zmesový odpad, teda to, čo nepatrí ani do jedného z nich – napríklad znečistené papierové či plastové nádoby, hygienické potreby, guma. Roztriediť odpad správne niekedy dá námahu, no keď si na to zvyknete, pôjde to ľahko a budete to robiť automaticky, uvidíte! 

Pýtate sa, aký zmysel má triediť odpadky? Odpad rovnakého druhu vieme recyklovať, to znamená vyrobiť z neho niečo nové. Napríklad ak nazbierame veľké množstvo použitých papierov, vieme z nich vyrobiť, čisté nové papiere. Takisto to môžeme spraviť s plastmi či sklom. 

Ešte dôležitejšie ako odpad triediť je však vyrábať ho čo najmenej. Ako sme spomínali, také plastové fľaše sa rozkladajú naozaj dlhé roky a nemôžeme ich niekde skladovať donekonečna. Pýtate sa, ako sa dá produkovať čo najmenej odpadu? V podstate je to jednoduché. Najväčším problémom sú plasty. Preto sa treba predtým, ako napríklad použijeme a zahodíme plastovú fľašu zamyslieť, či ju ozaj potrebujeme. Ak máme doma pitnú vodu, nemusíme si kupovať vody balené v plaste, postačí nám fľaša, ktorú si zoberieme so sebou a naplníme vodou z vodovodu. Takisto si nepotrebujeme kupovať stále nové veci, ak ich nepotrebujeme. A ak ich potrebujeme, musíme sa vopred zamyslieť, či nám vec dlho vydrží a či je vyrobená z materiálu, ktorý sa dá rozložiť alebo recyklovať – napríklad drevo, papier či korok. Ak si už kupujeme plastové veci, dbajme na to, aby boli z plastov, ktoré už boli recyklované a aby sme ich dostatočne využili, nielen vytvárali ďalší zbytočný odpad. 

Ak si osvojíme tieto pravidlá všetci, budeme sa mať lepšie nie len my ľudia, ale aj zvieratká a rastlinky. 

  

  


 

Otázky na zopakovanie:

 • Prečo treba chrániť prírodu?
 • Čo je to recyklácia?
 • Do akého kontajnera patrí: jablková šupka, krabica od mlieka, deravá ponožka, starý hriankovač, kartónová škatuľa, sklenená fľaša, plastová fľaša od minerálky, neumytá plastová fľaša od oleja, zlomený drevený hojdací koník?

 

 

Toyeto najlepsie

Roztrieď odpad do kontajnerov

Dokážeš roztriediť odpad do správnych kontajnerov? Vyfarbi predmety farbou kontajnera, do ktorého patria

>> Stiahni si doplňovačku tu <<

Súvisiace produkty