09 Jul@Toyeto

Drevené hračky sú nenahraditeľné! Viete, prečo by nemali chýbať v detskej izbe vašich detí?

Drevené hračky sú nenahraditeľné! Viete, prečo by nemali chýbať v detskej izbe vašich detí?

Drevené hračky si mnohí pamätáme z vlastného detstva – a to nielen my, rodičia, ale pravdepodobne aj naši rodičia či starí rodičia. Úspech hračiek z dreva sa nevytráca ani po desiatkach rokov, a niet sa čomu čudovať – v mnohých ohľadoch sú pre deti skrátka nenahraditeľné!

 

Hračky z dreva nie sú len nejakou retro záležitosťou, ich opodstatnenie a zmysel v detských hrách je neodškriepiteľný aj dnes. Hra s nimi v deťoch podporuje kreativitu, rozvíja ich kognitívne schopnosti a učí ich riešiť problémy. Drevené hračky dokážu pomôcť pri rozvoji a stimulácii detských zmyslov rôznymi spôsobmi - dnes ich totiž nájdeme v mnohých prevedeniach: od drevených autíčok či vláčikových dráh, cez stavebnice (či už klasické, alebo také, ktoré vnútri ukrývajú magnety), drevené modely potravínzariadenia do detskej kuchynky, motorické hry pre najmenších až po drevené guličkové dráhy či legendárneho hojdacieho koníka... Vo všeobecnosti ide o hry s otvoreným koncom, ktoré deti nabádajú k tomu, aby samy hľadali spôsoby, ako ich možno pri hre použiť a čo všetko sa s nimi dá robiť. Aj jednoduchá hra tak môže dať deťom základ pre rozvíjanie užitočných schopností. 

V záplave interaktívnych zvukových hračiek sú tie drevené príjemným osviežením. Kým hračky na baterky vydávajú (niekedy až nepríjemné) zvuky, ktoré dokážu rozptýliť pozornosť dieťaťa, pri drevených hračkách ide najmä o sústredenú hru – dieťa si hračku popozerá, poobracia v rukách, ohmatá a skúša, akým spôsobom sa s ňou dá hrať. Pekne to ilustrujú napríklad drevené stavebnice, ktoré dostanete v balení s niekoľkými tvarmi v základných farbách. Ak sa s nimi chce dieťa hrať, musí samo pochopiť princíp, kedy bude veža z kociek stáť a kedy sa zrúti, metódou pokus-omyl zistí, koľko kociek dokáže postaviť na seba a výsledná stavba je vždy výsledkom jeho vlastnej fantázie. 

Drevené hračky Hape 

 

Bezpečné hračky pre najmenších 

Bezpečie dieťatka je pre rodičov tým najdôležitejším, a práve drevené hračky ho deťom môžu zaručiť. Tiež ste sa práve zamysleli, či si bábätká drevenými hračkami neublížia? Samozrejme, treba si dať pozor na overených výrobcov, no vo všeobecnosti sú to práve drevené hračky, ktoré vám zaručia, že deťom s nimi neponúkate žiadne nežiaduce chemikálie a nebezpečné látky, ktoré by mohli obsahovať. Napríklad drevené hračky od značky Le Toy Van sú netreté len farbami a lakmi na prírodnej báze, ktoré neškodia deťom ani prírode. 

Náš tip:

Pre kvalitné a bezpečné drevené hračky siahnite po značkách Le Toy Van, Hape, HABA, Kipod či Tegu. Okrem ich kvality a originalite sa sami presvedčíte, akú rôznu podobu môžu drevené hračky mať!   

 

Drevené hračky sú preto bezpečné aj pre najmenšie deti. Rodičia sa báť toho, keď si ich detičky pri hre budú strkať do úst - vďaka bezpečnej úprave nehrozí, že by sa im takýmto spôsobom dostali do tela toxíny. Navyše, drevený materiál je pre deti ideálny vďaka svojej pevnosti a odolnosti, vďaka čomu je odlomenie (a prípadné prehltnutie) menších kúskov menej pravdepodobné ako napríklad pri hračkách z plastu. 

Okrem toho, práve pre najmenšie deti je kontakt s rôznymi druhmi materiálov veľmi dôležitý. Hračky z dreva majú inú hmotnosť, sú iné na omak a manipuluje sa s nimi iným spôsobom, než napríklad s mäkkými kaučukovými hračkami. Deti si tak pri hre s drevenou hrkálkou či drevenou knižkou trénujú aj jemnú i hrubú motoriku, úchop i koordináciu oko-ruka. 

 HABA hrkálka drevená


Balzam na dušu v detskej izbe

 

Vedeli ste, že práve drevené hračky môžu zmeniť pocit, aký majú deti vo svojej detskej izbe? Ak v nej prevládajú hračky z dreva a prípadných materiálov nad elektronikou a plastmi, izba pôsobí tichšie, pokojnejšie a prírodnejšie. Dieťa sa v takejto miestnosti dokáže skôr upokojiť, rýchlejšie sa mu podarí zaspať a cíti sa v nej skrátka príjemnejšie

 

Okrem toho si dieťa aj takýmto spôsobom už od malička formuje svoj vkus a osvojuje si zásady minimalizmu, učí sa vzťahu k prírode a udržateľnosti. A práve udržateľnosť je to, čo je pre drevené hračky typické. Keďže sú vďaka svojmu materiálu pevné a takmer nezničiteľné, pokojne sa vo vašej rodine môžu posúvať niekoľko generácií. 

 

Súvisiace produkty