15 Jan@Toyeto

Dieťatko vo veku 6-12 mesiacov: ako sa vyvíja a aké hračky potrebuje?

Dieťatko vo veku 6-12 mesiacov: ako sa vyvíja a aké hračky potrebuje?

Prečítajte si, ako prebieha vývoj dieťatka od 6 do 12 mesiacov a aké hračky mu práve v tomto období pomôžu rozvíjať sa.

Na našom blogu sme sa nedávno venovali vývoji bábätka od narodenia do šiestich mesiacov (článok nájdete TU), dnes sa pozrieme na to, aké zmeny nastávajú u dieťatka v priebehu ďalšieho polroka života a, samozrejme, aké hračky sú v tomto období vhodné. Opäť prízvukujeme, že každé dieťa sa vyvíja vlastným tempom, a nasledujúce míľniky sú všeobecné, nemusia platiť do bodky u každého jedného dieťatka.

 

Vývoj dieťaťa od 6 do 12 mesiacov

V druhom polroku života dieťatka majú rodičia pocit, že jeho vývoj napreduje míľovými krokmi a z malého bábätká odkázaného na ich pomoc a starostlivosť 24/7 sa pomaly stáva čoraz samostatnejší malý človiečik, ktorý je nonstop v pohybe.

V období od 6 do 12 mesiacov má väčšina detí za sebou tieto míľniky:

Pevný úchop. Keďže jemná motorika nie je vrodená, dieťa sa postupne pomocou rôznych podnetov učí rozvíjať si jemnú motoriku. Do dvanástich mesiacov si už osvojí pevný úchop a stisk, dokáže v rukách udržať hrkálku či hračku (samozrejme s primeranými rozmermi a hmotnosťou).

Jemná motorika. Dieťa s presnosťou načahuje ruku i prsty k pozorovanému predmetu. Pri manipulácii s hračkami mu nerobí problém presúvať ich z miesta na miesto, podávať si ich z jednej ruky do druhej. Dokáže tiež vložiť predmet na určené miesto alebo postaviť na seba dve kocky.

Koordinované pohyby. Dieťa dokáže vykonávať viacero vecí súčasne, napríklad si jednou rukou držať fľašu a druhou vykonávať iný pohyb, napr. pohybovať hračkou.  

Ako prebieha vývoj dieťatka od 6 do 12 mesiacov a aké hračky mu práve v tomto období pomôžu rozvíjať sa?

Pohyby a hrubá motorika. Dieťa sa v tomto období naučí sedieť bez podopierania, postaviť sa a samostatne stáť, väčšina detí už má za sebou aj prvé kroky – najskôr s pridržiavaním sa nábytku a rodičov, neskôr samostatne. Vývin chôdze však ani po prvých krokoch, samozrejme, ešte nie je ukončený, a zdokonaľovať sa v nej budú minimálne v ďalších mesiacoch.

Prvé slová. Vývoj reči je takisto individuálny – niektoré deti pred prvým rokom ešte len začínajú spájať slabiky, iné už dokážu vyslovovať viacero slov. V priemere dieťa vo veku 12 mesiacov aktívne ovláda 5-20 jednoduchých slov.

Porozumenie hovoreného. Prvým slovám musí predchádzam detské porozumenie toho, čo mu iní ľudia hovoria. Za skutočne aktívnu slovnú zásobu môžeme považovať slová, ktorých významu dieťa aj rozumie, teda ak napríklad vyslovuje „mama“ ukazujúc alebo reagujúc na svoju mamu.

Samostatnosť pri pití a jedení. Ročné dieťa dokáže piť samostatne z fľaše alebo hrnčeka. Veľa detí už ovláda samostatné jedenie lyžicou, veľmi radi však jedia rukami a skúmajú obsah svojho tanierika. Dieťa už má vyvinuté chute a môže konzumovať viacero druhov (nekorenených) potravín, stálou časťou je stravy je však stále mlieko, či už materské alebo umelé.

Hračky a vývoj detí 6-12 mesiacov

Vlastná hra. Ročné dieťa sa už dokáže sčasti zahrať aj samo, s jednoduchými hračkami zameranými napríklad na vkladanie, rado hračky skúma, fascinuje ho ich pohyb. Spoločná hra s rovesníkmi pre neho nie je zaujímavá, sústredí sa na svoje potreby. Oceňuje však spoločnú hru s rodičmi, ktorí sú pripravení mu jeho potreby splniť.

Vlastná osobnosť. Už o ročného dieťaťa si môžete všímať prejavy jeho vlastnej osobnosti, tvrdohlavosť, záujem o konkrétne veci a odmietanie iných. Dieťa je v tomto období zamerané predovšetkým na seba a svoje potreby a očakáva, že ostatní sa tým budú riadiť takisto – nejde však o nejakú negatívnu črtu osobnosti, je to prirodzené obdobie vývinu, z ktorého postupne vyrastie.

Aké typy hračiek sú vhodné pre deti vo veku 6-12 mesiacov?

Set hrkálok Geometrické tvary 9ks

Minimalistické, nadčasové a edukatívne hrkálky pre najmenších sú zároveň stohovacími hračkami – deti môžu skúšať ukladať ich na seba a rozvíjať si tak jemnú motoriku.

Nájdete TU.

Hračky 6-12 mesiacov

Loptička Les Pachats

Hrubú motoriku u detí zas precvičí napríklad aj takáto prvá loptička, ktorú budú deti skúšať dvíhať, hádzať, plaziť sa za ňou či kopať do nej. Veľkosť lopty je prispôsobená najmenším deťom, pre ktoré sú určené aj roztomilé ilustrácie.

Nájdete TU.  

Hračky 6-12 mesiacov

Drevená knižka Zvieratká z farmy

Knižky by mali patriť do výbavy už najmenších detičiek. U detí do jedného roka môžete siahnuť po jednoduchých drevených (prípadne textilných) knižkách plných veselých obrázkov zobrazujúcich základné druhy zvierat či známe predmety.

Drevenú knižku so zvieratkami z farmy nájdete TU.

Hračky 6-12 mesiacov

Prevliekačka modrá

Drevené koráliky na komplikovanej spleti cestičiek deti zaujmú, podnietia k preskúmaniu a potrápia detské hlavičky.

Nájdete TU.  

Hračky 6-12 mesiacov

Hudobná podložka Kick&Play

Originálna hudobná a svietiaca podložka Kick&Play je ako stvorená pre najmenších. Je krásne farebná a už na prvý pohľad lákavá, u detí podporuje pohyb, motoriku, sústredenosť, audiovizuálne vnímanie, ale aj predstavivosť. Jej ovládanie je veľmi intuitívne, vďaka čomu si 12 veselých zvukov spojených so svetelnými efektmi môžu hravo spustiť aj samy deti.

Nájdete TU.

Hračky 6-12 mesiacov

Set do vane s veľrybou

Odkedy dokážu bábätka samostatne sedieť, kúpanie je ešte väčšia zábava – a veselý set do vane s kapitánom, morskými tvormi a prelievacími vedierkami ju ešte umocní!

Nájdete TU.

Hračky 6-12 mesiacov

  

 

 

Súvisiace produkty