07 Jun@Toyeto

Deti a tablety – áno či nie? Psychologička radí, kedy si treba dať pozor

Deti a tablety – áno či nie? Psychologička radí, kedy si treba dať pozor

Deti a mobily, tablety či iné digitálne zariadenia, to je aktuálna téma posledných rokov. Od koľkých rokov sú tieto zariadenia pre deti vhodné, aký časový limit by malo mať ich používanie a kedy zistíme, že už deti majú problém? Aj o týchto otázkach sme sa rozprávali s pani psychologičkou Evou Reichelovou v tretej časti seriálu O hračkách so psychologičkou. 

 

Obdobie koronavírusu, počas ktorého sa mnoho vecí – vrátane vzdelávania – presunulo do on-line prostredia, nám ukázalo, že vedieť pracovať s digitálnymi zariadeniami je už v dnešnej dobe nevyhnutnosť. Aj v prípade mobilu či tabletu však platí, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Detská psychologička a psychoterapeutka PhDr. Eva Reichelová, CSc. sa tiež prikláňa k názoru, že tablety, mobily či hru na počítači deťom netreba zakazovať, niektoré hry podľa nej dokážu deťom dokonca pomôcť, treba im však pri ich používaní stanoviť hranice, čo sa týka času i spôsobu využívania. „Dieťa treba naučiť využívať tieto zariadenia, nesmú však nahradiť klasickú hru. Existuje predsa toľko možností, ktoré deti na spoznávanie sveta majú, nesmú to všetko nahradiť iba online hry,“ vysvetľuje a dodáva, že najmä u mladších detí nemá byť tablet prechodovým objektom. 

 

Podľa psychologičky si tiež rodičia jednoduchšie stanovia hranice, pokiaľ dieťa do troch rokov tieto zariadenia nevyužíva vôbec. Takýmto spôsob si k digitálnym zariadeniam ľahšie buduje zdravý vzťah. „Dieťa by nemalo každý deň žobrať o čas, ktorý môže stráviť na tablete,“ upozorňuje na momenty, kedy už treba zbystriť pozornosť. Významnú úlohu majú pri budovaní zdravého vzťahu k digitálnym zariadeniam aj rodičia, ktorí musia byť pri detskej hre s tabletom vnímaví, rovnako ako pri hre s klasickými hračkami. „Obrazovka nesmie mať zástupnú úlohu za všetky vzťahy,“ hovorí Reichelová. 

 

Viac o tom, ako by sme k využívaniu digitálnych zariadení deťmi mali ako rodičia pristupovať, sa dozviete v celom rozhovore s PhDr. Evou Reichelovou, CSc.

 

Súvisiace produkty