04 Jun@Toyeto

Čo sa môžu deti naučiť pri hre v pieskovisku?

Čo sa môžu deti naučiť pri hre v pieskovisku?

Leto je pre deti – a to úplne oprávnene – asi tým najvzrušujúcejším ročným obdobím. Veď práve pri vonkajších dobrodružstvách je toho tooľko čo objavovať! Napríklad pri hrách v piesku, ktoré dokážu deti nielen zabaviť, ale aj niečo naučiť.

Piesok je zaujímavým povrchom a materiálom na hranie, s ktorým sa väčšina detí nestretáva každodenne, takže už sám o sebe je niečím špeciálnym. Či už je to dovolenka pri mori a stavanie pieskových hradov na pláži alebo hra v pieskovisku, pre deti je to skutočným zážitkom, ktorý im dáva množstvo možností na hru. A tešiť sa môžu aj rodičia, keďže hra v piesku ponúka množstvo benefitov.

Hru v piesku možno považovať za hru s otvoreným koncom – teda hru, ktorá nemá žiadne stanovené pravidlá, nemá jasne stanovený koniec, sa s pieskom môžu hrať rôznymi spôsobmi, po pridaní vody zmení svoje vlastnosti a hra nadobúda nový rozmer... Každé dieťa, hoci s tými istými formičkami, vytvorí z piesku úplne inú, jedinečnú stavbu. Takýto spôsob hry rozvíja detskú kreativitu a predstavivosť.

Hračky do piesku

Hra v piesku rozvíja jemnú i hrubú motoriku

Hra v piesku rozvíja hrubú motoriku dieťaťa, pomáha deťom spevňovať svoje svaly a koordinovať pohyby. Pri držaní lopatky v ruke a vytváraní pieskových stavieb si zas rozvíjajú jemnú motoriku: naberanie piesku, utľapkávanie, dotváranie detailov, krájanie koláčikov. Každý jedinečný druh pohybu je pre rozvoj detí v predškolskom veku mimoriadne dôležitý a prispieva k celkovej telesnej flexibilite.

Hra s pieskom tiež posilňuje schopnosti detských zmyslov. Určite poznáte senzorické hry s kinetickým (či klasickým) pieskom v špeciálnom boxe, kde deti zahrabávajú a odhrabávajú postavičky či zvieratká. Na pláži či pieskovisku to majú v omnoho väčšom – a omnoho väčší stimul to poskytuje detským zmyslom! Deti pri hre s pieskom objavujú nové hmatové dimenzie, v praxi sa učia, ako preklopiť formičku bez toho, aby sa vysypala, alebo akou silou možno utľapkať stavbu bez toho, aby sa rozpadla.

Formičky Sedem divov sveta

Sociálne zručnosti

Nie je žiadnou novinkou, že hra vonku, pieskovisko nevynímajúc, je pre deti skvelou príležitosťou nájsť si kamarátov. Okrem spoznávania nových detí a nadväzovania kamarátstiev sa deti učia spolupracovať. Predsa len, priestory pieskoviska sú obmedzené a pri stavaní hradov treba nájsť spoločnú reč a dohodnúť sa – kde budú hranice tohto „kráľovstva“, kto postaví múry a ako bude vyzerať vežička. Deti sa pritom učia komunikovať, robiť kompromisy, ale aj riešiť nezhody a konflikty. Spoznávajú reakcie a správanie ostatných detí, ktoré sa môže líšiť od toho, čo poznajú z vlastného prežívania či od rodinných príslušníkov. Pri hre s inými deťmi si tiež deti obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú svoje komunikačné schopnosti, mnohé deti sa tak učia prekonávať strach a hanblivosť.

Spoznávanie sveta z pieskoviska

A keď už hovoríme o učení sa na pieskovisku, nesmieme zabudnúť na formičky od značky Hape, vďaka ktorým si môžu deti z piesku postaviť svetoznáme stavbyEiffelovu vežu, Koloseum, Taj Mahal, grécky Pantheón či Mayské pyramídy.

Súvisiace produkty