23 Jan@Toyeto

Čo prináša starší školský vek a čím môžete urobiť radosť deťom v tomto období?

Čo prináša starší školský vek a čím môžete urobiť radosť deťom v tomto období?

Starší školský vek alebo puberta je obdobie, kedy sa z detí stávajú dospelí – a urobiť im radosť či pomôcť im s rozvojom je omnoho ťažšie ako pri mladších deťoch, kedy na to postačia hračky. Pozreli sme sa bližšie na toto vývojové obdobie a všetko, čo obnáša.

 

V minulom článku sme sa pozreli na mladší školský vek, teda obdobie približne medzi 6. a 10. rokom, kedy sa začína meniť osobnosť dieťaťa. Tieto zmeny sa naplno prejavia v období nazývanom starší školský vek alebo puberta. Ten prichádza individuálne u každého dieťaťa v inom veku, u chlapcov je to najčastejšie medzi 12-16 rokom, u dievčat medzi 10-15 rokom.

 

Vývoj dieťaťa – starší školský vek

O deťoch (alebo lepšie povedané mladých dospelých?) v tomto období platí:

Výrazný rast. U detí v tomto období dochádza k tzv. rastovému špurtu, čo znamená, že v relatívne krátkom období prebieha ich rast naozaj vysokou rýchlosťou: dospievajúci vyrastú aj o 25-40 cm a priberú aj 20-30 kg. Počas tohto obdobia sa výrazne zmenia ich telesné proporcie.

Pohlavné dospievanie. Obdobie puberty sa najvýraznejšie prejavuje primárnymi a sekundárnymi pohlavnými znakmi. Z detí sa stávajú dospelí ľudia, fyzicky pripravení na vlastné potomstvo.

Prejavovanie vlastnej jedinečnosti. Tínedžer si viac ako kedykoľvek predtým vytvára a uvedomuje vlastnú identitu, odpútava sa od svojej rodiny, často sa nestotožňuje s ich názormi. Najdôležitejšími ľuďmi sa pre nich stávajú rovesníci.

Nadobúdanie sebavedomia. S uvedomovaním si vlastnej identity sa u dieťaťa čoraz viac rozvíja jeho sebavedomie, s ktorým súvisí aj podhodnocovanie autority rodičov a často aj nevhodné prejavy v domnienke vlastnej nezávislosti.

Špecializovanie záujmov. Obdobie dospievania často prináša hlbší záujem o svoje koníčky alebo nadobúda nové. Mladí ľudia sa viac a hlbšie zamýšľajú nad svetom okolo seba, nad svojou budúcnosťou.

Zmeny vo vnímaní. S dospievaním prichádzajú aj zmeny vo vnímaní a pozornosti. Tínedžeri si rozvíjajú svoj úsudok a učia sa riešiť nové problémy. Výrazne sa rozvíja ich logika, úmyselná pamäť.

Nesústredenosť. V dôsledku fyziologických zmien môže byť narušená koncentrácia a sústredenosť. Často sa objavuje tzv. denné snenie.

 

Nájdete pre deti v staršom školskom veku niečo aj v TOYETO?

Samozrejme, tínedžerov už klasické hračky nezaujímajú, no v TOYETO nájdete aj pomôcky a darčeky, ktoré zaujmú aj starších.

Inteligentná plastelína

Hry s plastelínou už asi nie sú pre tínedžerov naozaj zaujímavé, no také inteligentná plastelína toho dokáže mnoho – napríklad aj odbúrať stres. Nájdete ju TU.

Inteligentná plastelína

Iguazú

Hra spoločenskej hry v kruhu priateľov môže byť skvelým spôsobom na trávenie voľného času. Spoločenská hra Iguazú si vyžaduje taktiku a logiku a spestrí tak večery s kamarátmi.

Nájdete TU.

Iguazú spoločenská hra

Plopper

„Prestrelka“ s veselými postavičkami? To znie ako super nápad a darček, ktorý poteší aj vášho tínedžera. Nájdete TU.

Plopper

Vozidlá na vodu

Originálna stavebnica umožní tínedžerom využiť svoje zručnosti a postaviť až šesť unikátnych modelov, ktoré využívajú princíp vodnej energie (vodná pištoľ, pretekársky automobil, segway a iné). Nie je to hračka pre malé deti, vlastnoručne zhotovené vozidlá sú cool! Nájdete TU.

Vozidlá na vodu Buki

Vyrob si šperky

Byť originálna a odlíšiť sa - to chce každá tínedžerka. Prečo nie pomocou vlastnoročne zhotovených šperkov, ktoré odzrkadlia jej vkus a osobnosť? Nájdete TU

Vyrob si šperky Kawaii

Súvisiace produkty