05 Apr@Toyeto

Čo nosíme oblečené? Pomáhame vzdelávať

Čo nosíme oblečené? Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému OBLEČENIE.

 

ČO NOSÍME OBLEČENÉ?

Obliekanie je každodenná záležitosť, ktorú riešime nielen my, ale aj naše deti, najmä tie staršie. Hoci často majú na módu a kombinovanie farieb a druhov oblečenia často iný názor ako my, nechať ich (v rámci možností) vybrať si, čo budú nosiť, im pomôže lepšie si vytvoriť svoj vlastný štýl a spôsob vyjadrenia vlastnej osobnosti. Najmä dievčatá si to však radi skúšajú aj na svojich bábikách, ktorým rady menia oblečenie a prispôsobujú ho rôznym vymysleným udalostiam. Aj hra s bábikou môže mať v takomto zmysle edukatívny účel.

 

Mladším deťom s obliekaním často pomáhame. Postupne ich však naučte nielen vyberať si kúsky, ktoré budú mať oblečené, ale povzbudzujte ich, nech si niektoré kúsky začnú obliekať samy. Od jednoduchších kúskov ako je tielko, tričko či tepláky postupujte k zložitejším ponožkám, bundám so zipsom či topánkam na šnurovanie. Nielenže budete dieťa smerovať k samostatnosti, ale pomáhate mu tým rozvíjať jeho jemnú motoriku. Aj pri nácviku obliekania môžu poslúžiť bábiky. Nechajte deti im vymeniť oblečenie a usmerňujte ich, ak to robia spôsobom, ktorý by reálne dieťa bolel či nebol možný.

Toyeto najlepsie

Bábika Manica Amiga 32cm

Bábika Manica je vystrojená do každého počasia. A pozrite, ako štýlovo! Modrooká bábika Manica má dlhé blond vlasy s rovno zastrihnutou ofinou. Nielen vlasy, ale aj ďalšie oblečenie si však musí skrývať pred zradným dažďom, preto sa vystrojila výrazným cyklaménovým pršiplášťom, gumákmi a nepremokavou čapicou. Rovnako štýlovo pôsobí aj jej rolák, nadkolienky a legíny.

>> Viac o produkte tu<<

 

Náš tip:

Bábika Manica Amiga je skvele oblečená na prechádzky v daždi. Krásny pršiplášť, čapicu a gumáky v rovnakej cyklaménovej farbe dopĺňa štýlové hrejivé oblečenie.

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

    • Vytvorte si kartičky s rôznymi druhmi oblečenia, poslúžiť vám môžu hneď na niekoľko aktivít. S mladšími deťmi sa naučte pomenovať jednotlivé kúsky oblečenia, môžete och triediť na letné / zimné, na doma/ na vonku, prípadne na iné príležitosti, čo sa dáva na hlavu / na ruky...
    • Vytvoriť si tiež môžete vlastné pexeso, kde budete hľadať dvojice, ktoré k sebe patria, so zapojením oblečenia. Napríklad voda + plavky, snehová guľa + rukavice, oblek + divadlo...
    • Oblečenie sa môžete učiť priraďovať k jednotlivým kúskom tela, prípadne to spojiť aj s delením na ročné obdobia: Čo nosíme v zime na hlave a čo na nohách?

Toyeto najlepsie

Zahráš sa na návrhára

Vyfarbi jednotlivé kúsky oblečenia a potom ich opatrne vystrihni. Máš to? Hurá, teraz môžeš oblečenie skúšať na našej postavičke.

>> Stiahni si aktivitu <<

 

  • Rozprávajte sa spoločne o tom, aké oblečenie sa hodí na akú udalosť. Pomôcť si môžete vystrihnutými obrázkami z módnych časopisov či letákov s oblečením a naučte sa etiketu obliekania, aké oblečenie sa hodí na akú udalosť. 
  • Oblečenia sa líšia aj na základe profesie, ktorú človek vykonáva. Viete, aké oblečenie nosia murári, maliari či kuchári?
  • Viete, ako sa obliekali ľudia v minulosti? Nájdite si s deťmi dobové fotografie či maľby zo starších období a porovnajte to s oblečením dnes. 
  • Obľúbená aktivita s oblečením – nakreslite a vystrihnite si maketu postavičky z papiera a následne kúsky oblečenia, ktoré na ňu budú „pripínať“ pomocou záhybov. Deti sa pri vytváraní a vyfarbovaní kúskov oblečenia budú cítiť ako skutoční módni návrhári. 

Toyeto najlepsie

Modelovanie Patarev - Stylista Chloe

BáŠaty pre bábiku nemusíte tvoriť len z látok. Na prvý pohľad zvláštny nápad, no čo tak jej vymodelovať šaty z tvrdnúcej hmoty?Edícia Patarev Stylist umožňuje vytvoriť netypické módne kúsky. Pomocou hmoty Patarev môžete vyhotoviť to najoriginálnejšie oblečenie pre bábiku Chloe!Ako na to? Z hmoty vymodelujte tenký “plát”, z ktorého s pomocou šablón vystrihnete požadované kúsky oblečenia.

>> Viac o produkte tu<<

 

Náš tip:

Deti, ktoré radi navrhujú oblečenie, sa určite potešia aj setu na výrobu oblečenia pre bábiku. Oblečenie však nebudú šiť ani vystrihovať, ale vyrábať zo špeciálnej tvrdnúcej hmoty Patarev, ktorá deťom pomôže zhotoviť netypické módne kúsky.

Patarev Stylista Chloe 

 

TOYE PRE DETI

 

  

  

Ahojte, kamaráti!

 

Čo máte teraz na sebe oblečené? Viete pomenovať jednotlivé kúsky oblečenia? A viete, prečo máte oblečené práve toto?

Oblečenie má pre nás ochrannú funkciu, teda nám pomáha ostať v teple. Vyberáme ho primerane počasiu. V zime nás proti mrazu chráni čiapka, šál a rukavice a v lete nosíme krátke tričká a nohavice či sukňu, tak, aby nám nebolo príliš horúco. V lete tiež musíme nosiť na hlave na šiltovku či klobúk, aby nám slnko nesvietilo na hlavu príliš silno. Ochrannú funkciu oblečenia tiež využívajú ľudia, ktorí nosia vo svojich povolaniach špeciálne oblečenie a výbavu. Kuchár používa zásteru a čapicu, aby nezašpinil seba a zároveň, aby sa mi nedostali vlasy do jedla, ktoré pripravuje. Zdravotné sestry nosia pohodlné oblečenie, podľa ktorého ich v nemocnici hneď spoznáš. Uniformy alebo oblečenie, ktoré používajú ľudia v niektorých profesiách teda slúži aj na to, aby sme ich podľa neho vedeli hneď identifikovať a rozlíšiť. 

Oblečenie si však vyberáme aj podľa toho, kde sa ho chystáme nosiť. Na hru na ihrisku či na šport si vyberáme pohodlné oblečenie. Inak sa obliekame do školy: volíme oblečenie, ktoré bude elegantnejšie, ale stále pohodlné. Ak sa však vyberieme do divadla, je potrebné si obliecť naozaj elegantné oblečenie – oblek alebo elegantné nohavice a košeľu, dievčatá sukňu alebo šaty. Divadlo je kultúrna udalosť, kde svojim oblečením prejavujeme úctu ľuďom, ktorí sa na predstavená podieľajú.

Pri výbere toho, čo si oblečieme, má rozhodujúci vplyv náš vkus a móda. Náš vkus zahŕňa všetko, čo sa nám páči a móda odráža aktuálne trendy vo svete. Kombináciou týchto dvoch vecí si pri výbere svojho oblečenia môžete vytvoriť kombináciu, ktorá čo najlepšie vyjadrí osobnosť. 

  

  


  

  

Otázky na zopakovanie:

Čo máš dnes oblečené a akej je to farby?

Čo nosí oblečené: maliar, kuchár, murár, poštár, dirigent, predavač?

Čo by si si obliekol do divadla, na turistiku, na lyžovačku, na kúpalisko?

 

 

Toyeto najlepsie

Zahráš sa na návrhára

Vyfarbi jednotlivé kúsky oblečenia a potom ich opatrne vystrihni. Máš to? Hurá, teraz môžeš oblečenie skúšať na našej postavičke.

>> Stiahni si aktivitu <<

 

Súvisiace produkty