10 Jan@Toyeto

Chlapčenské a dievčenské hračky – je medzi nimi naozaj rozdiel?

Chlapčenské a dievčenské hračky – je medzi nimi naozaj rozdiel?

Je delenie hračiek na chlapčenské a dievčenské prirodzené alebo zbytočné? Mali by sme ako rodičia riešiť, s akým typom hračky sa naše deti hrajú, pomôcť im vytvárať si vhodné preferencie? A ako je to s delením na chlapčenské a dievčenské hračky u nás v TOYETO?

Je podľa vás delenie na chlapčenské a dievčenské hračky prirodzené alebo ide o zbytočný stereotyp? Takúto otázku sme vám položili aj v ankete na našom Instagrame. Výsledok vašich odpovedí (zahlasovalo vyše 350 ľudí) bol takmer vyrovnaný, s drobným náskokom tých, podľa ktorých je toto delenie stereotypné. Správne ste odpovedali všetci, ide totiž o vec, pri ktorej treba zohľadniť viacero faktorov.

 

Nie sú to všetko len stereotypy

Hračkami pre chlapcov zvyčajne označujeme autíčka, vláčiky, figúrky superhrdinov či „akčnejšie“ hračky, do kolónky dievčenské radíme predovšetkým bábiky či kočiariky. Mnoho ľudí toto rozdelenie považuje – tak ako spájanie modrej farby s chlapcami a ružovej s dievčatami – za marketingový ťah. Nie je to však úplne tak, minimálne pokiaľ ide o tradičné hračky pre dievčatá a pre chlapcov.

Niekoľko výskumov totiž naznačuje, že to, po akej hračke deti siahajú, majú na svedomí aj hormóny a genetika. Pozornosť detí, ktoré majú vyššiu hladinu testosterónu zvyčajne viac pritiahnu hračky s kolesami,  a ich hra je zvyčajne akčnejšia. Tieto výskumy boli realizované aj s bábätkami, ktoré ešte naučenými stereotypmi nemôžu byť ovplyvnené.

Ďalší výskum sa zameral priamo na stereotypy. Deti dostali k dispozícií viacero ukážok prezentujúcich stereotypy – chlapčekov hrajúcich sa s autíčkom, dievčatá s figúrkami My Litlle Pony. Aj po dlhšom čase, kedy boli deti takýmto posolstvám vystavované, sa však v následných rozhovoroch väčšina detí vyjadrila, že chlapci aj dievčatá sa môžu hrať s rôznym typom hračiek. Ak si však mali vybrať svoj obľúbený typ hračky, väčšina dievčat označila klasické dievčenské hračky ako bábiky a chlapci zas autíčka.

No  a napokon, k rozdeleniu na chlapčenské a dievčenské hračky podľa všetkého dokonca prirodzene inklinujú i zvieratá. Štúdie na samičkách a samčekoch opíc ukázali, že samičky intuitívne siahali po bábikách, kým samci po autíčkach. Neutrálne hračky ako plyšové zvieratká či knihy zaujali obe pohlavia opíc asi rovnako.

Chlapčenské a dievčenské hračky

Striktné delenie môže byť nebezpečné

Krútite nad poslednými vetami neveriacky hlavou? Pozor, teraz príde druhá strana mince! Keď sa totiž na typické hračky odporúčané pre chlapcov a dievčatá pozrieme pozorne, môžeme si všimnúť, že tie chlapčenské sú naozaj akčnejšie, často až agresívnejšie a vyzývajú k objavovaniu, kým tie dievčenské sú skôr pasívnejšie, zamerané na starostlivosť o iných. Chlapčenské hračky často rozvíjajú priestorovú predstavivosť a motoriku, dievčenské najmä komunikáciu a sociálne zručnosti.

A tu narážame na problém – chlapci a dievčatá sa predsa potrebujú učiť obidva z týchto druhov zručností, chlapci nemôžu byť iba akční, dievčatá len pasívne, odniesť si takýto vzorec správania do budúcnosti by nebolo správne.

Hračky reflektujú detské potreby

Riešenie je teda priam sedliacky jednoduché. Ponúknuť deťom pestré možnosti, čo s avýberu hračiek týka, nelipnúť na nezdravých stereotypoch určujúcich mužnosť a ženskosť, byť im dobrým príkladom, komunikovať s nimi, vysvetľovať.

Pokiaľ ide o výber hračiek, nepovieme vám nič iné ako to, čo v TOYETO komunikujeme prakticky stále: obklopte svoje deti hračkami s pridanou hodnotou, ktoré im pomôžu rozvíjať širokú škálu vlastností. Pokojne dievčatám doprajte bábiky a kuchynku, nezabúdajte však ani na puzzle a stavebnicu.

Samozrejme, nezabúdajte ani na preferencie a záujmy vašich detí. Nemusíte v dobrej viere dievčatko obklopiť autíčkami, aj keď samo hru s nimi vôbec nevyhľadáva. Pamätáte si ešte náš rozhovor s detskou psychologičkou PhDr. Evou Reichelovou, CSc.? Tá to zhrnula takto: „Deti vyhľadávajú hračky, ktoré napĺňajú ich potreby. Deliť ich na dievčenské a chlapčenské nemá zmysel. Hra s bábikou napríklad v deťoch napĺňa potrebu starostlivosti o niekoho. Dievčatá majú svoje bábiky, o ktoré sa starajú, hladkajú, ukladajú ich spať. Túto potrebu majú rovnako aj chlapci, často však tieto pocity prenášajú do hry s inými hračkami, ktoré majú k dispozícii. V ich hre sa napríklad namiesto bábätka-bábiky starajú o autíčko. A naopak.“ Určite ste sa už s podobnou situáciou doma stretli.

Chlapčenské a dievčenské hračky

Hračky pre chlapcov a dievčatá v TOYETO

U nás v TOYETO hračky na chlapčenské a dievčenské striktne nedelíme, ani v našich predajniach nenájdete rozdelené sekcie chlapčenských a dievčenských hračiek. V ponuke na webe www.toyeto.sk si môžete – a nemusíte – zvoliť odporúčanie na darčeky pre chlapcovdievčatá. Produkty v týchto kategóriách sme vybrali podľa toho, ktoré darčeky majú zvyčajne väčší úspech u chlapcov a ktoré u dievčat. Vzniklo to aj z iniciatívy našich zákazníkov - väčšina sa totiž na nás v predajniach (alebo na zákazníckom centre) obracia s otázkou na odporúčanie darčeka pre chlapca alebo pre dievčatko.

 

Súvisiace produkty