24 Jan@Toyeto

Cestujete s deťmi? Správne zvolené hračky pomôžu cestu zvládnuť im aj vám

Cestujete s deťmi? Správne zvolené hračky pomôžu cestu zvládnuť im aj vám

Či už s deťmi cestujete pravidelne na kratšie vzdialenosti alebo si plánujete dlhší výlet, chce to dobrú prípravu a logistiku. Aj výber hračiek, ktoré deti v aute, vo vlaku či v lietadle zabavia, vám pomôže zvládnuť výlet tak, aby ste boli spokojní vy, deti aj ostatní spolucestujúci.

Keďže na cestách nemáte k dispozícii taký arzenál hračiek ako v detskej izbe, treba pri výbere toho, čo vaše deti zabaví na dlhší čas, postupovať premyslene. Zvoľte niečo, čomu sa podarí deti zabaviť na dlhší čas. Vyvarujte sa tabletom a mobilným zariadeniam, aj keď sa to môže javiť ako najjednoduchšie a najistejšie riešenie – v skutočnosti to deti skôr utlmí. Poskytnite im radšej niečo, čo bude mať pre nich pridanú hodnotu a plnohodnotne im vyplní čas.
 

Aké hračky zbaliť?

Predtým, než vám poradíme, aké hračky vybrať, stručne zhrnieme, čoho sa radšej vyvarovať:

·       hračky, ktoré obsahujú malé časti, ktoré sa môžu stratiť

·       hračky, ktoré sa pri cestovaní môžu znečistiť či znehodnotiť

·       zvukové hračky, ktoré môžu rušiť ostatných cestujúcich

·       hračky, ktoré deti po krátkej chvíľke unudia (toto je, samozrejme, občas trochu komplikovanejšie)

Namiesto toho skúste vybrať hračky, ktoré ponúkajú hneď viacero možností využitia, s ktorými sa dá hrať aj v dopravnom prostriedku. V ideálnom prípade by mohli byť v praktickom uzatvárateľnom obale, aby sa nestratili jednotlivé dieliky. Ideálne na cestovanie sú aj magnetické hračky.


Deti do jedného roka

Cestovanie s tými najmenšími deťmi do jedného roka je pre rodičov najväčšou záťažou. Rovnako aj pre samotné deti. Odborníci radia cestovanie s deťmi odložiť aspoň do veku troch mesiacov a aj v tomto prípade uprednostniť skôr kratšie cesty autom s možnosťou častejších zastávok či lety na kratšie vzdialenosti. Najideálnejším scenárom je v tomto prípade dieťa, ktoré celú cestu prespí – hebučkí mojkáčikovia, ktorých si dieťa pritúli môžu pri uspávaní pomôcť. Rovnako príjemné sú textilné knižky, ktorými môžeme dieťatko zabaviť, aj keď sa mu spať nebude chcieť. Sú nielen príjemné na dotyk a ľahučké, a tým pádom ideálne na prepravu, ale nevydávajú ani žiadne rušivé zvuky, ktoré by mohli obťažovať spolucestujúcich. Ak je dieťatko v období, kedy mu rastú zúbky, určite nezabudnite na roztomilé hryzadlá, ktoré po pomôžu upokojiť ho. 

Deti do troch rokov

Staršie detičky sú zvedavé a často neposedné, preto je dôležité zabaviť a zamestnať ich, aby im cesta ubehla čo najrýchlejšie. Skvelými cestovnými hračkami sú pre nich napríklad také, pre ktoré je nevyhnutná trpezlivosť, ako napríklad magnetické bludiská, kde musia deti dostať guľôčky na správne miesto. Na rovnakom princípe fungujú aj magnetické tabuľky na kreslenie, na ktoré deti kreslia pomocou špeciálneho pera: všetko potrebné majú pri sebe a ich princíp ich zabaví na dlhší čas. Mnoho mamičiek odporúča aj tabuľku H2-Whoa, na ktorú sa kreslí pomocou pier plniacich vodou – okrem toho, že na cestovanie je prispôsobený aj jej tvar, dá sa rozdeliť na dve časti, takže kresliť môžu aj dve deti súčasne.

Výhodou takýchto interaktívnych hračiek je, že nemusia rozvíjať len zručností detí, ale podnecovať vás k spoločným rozhovorom o tom, čo ako funguje. Zapojte sa a odpovedajte na ich zvedavé otázky a cesta vám spoločne ubehne ešte príjemnejšie.

Samozrejme, veľa závisí aj od povahy dieťatka. Ak je skôr pokojnejšie, vydrží sa dlhšie hrať s jednou hračkou a má svojich favoritov, na ktorých nedá dopustiť kdedoľvek sa pohne, odpoveď na otázku čo zbaliť je jasná - bábiky, plyšové hračky či autíčka tiež nezaberú veľa miesta a vašim deťom poskytnú pocit komfortu aj v nekomfortnejších situáciách, ktoré môže cestovanie priniesť. 
 

Deti do šiestich rokov

Práve staršie deti majú väčšiu tendenciu k nedočkavosti a nekonečných otázok „A kedy tam už budeme?“ Opäť je teda ideálne siahnuť po hračkách, ktoré im dajú širokú možnosť využitia. Hlavolamy určené pre ich vekovú kategóriu či hry s magnetkami, ktoré im dávajú možnosť vytvárať si vlastné príbehy deti dokážu vtiahnuť natoľko, že sa ani nenazdáte a budete v cieli vašej cesty. Deti obľubujú aj interaktívne knihy Piqipi, ktoré ich vďaka interaktívnym prvkom na niekoľkých stranách dokážu zabaviť na celé hodiny. Vďaka svojmu dizajnu sú tiež vhodné na cestovanie.

Cestovanie tiež môžete využiť na spoločné rozhovory, napríklad o tom, čo môžete sledovať za oknom, kam idete a podobne. V aute deťom môžete rozprávať príbehy s otvoreným koncom a nechať ich dokončiť ho, či si môžete spoločne zahrať hry ako Hádaj, na čo myslím.
 

 


Školáci

Skladačky a hlavolamy zabavia a potrápia hlavičky aj starších detí (a povedzme si pravdu, že často aj nás dospelých). Sú zväčša veľmi skladné a môžete ich mať pri sebe prakticky stále. Nesmrteľná Rubikova kocka zaujme vždy, odporúčame však vyskúšať aj taký Dúhový Nautilus či farebné Molekuly, ktoré potrápia priestorovú predstavivosť a logiku. Deti pritom ani nenapadne sťažovať sa na dlhé sedenie v aute. Ak cestujete s viacerými deťmi, siahnite po cestovných verziách spoločenských hier, ktoré si môžu spoločne zahrať aj na zadnej sedačke, ako napríklad Súboj lodičiek.

Počas sectovania dokážu deti zabaviť aj zábavné spoločenské hry v mini verzii v plechovke. Hry ako Čierny Peter či Kto som? ocenia deti nielen priamo počas sedenia v aute, ale spoločne si ich užijete aj počas večerov na výlete, kde sa zabaví celá rodina. 

 

 

 

Súvisiace produkty

Pridať do zoznamu prianí
Magnetická hra Iotobo cestovná 4+

Magnetická hra Iotobo cestovná 4+

17,90 €

Pridať do zoznamu prianí
Cestovná magnetická hra Čísla

Cestovná magnetická hra Čísla

16,74 €

Pridať do zoznamu prianí
Cestovná magnetická hra Zvieratká

Cestovná magnetická hra Zvieratká

17,39 €

Pridať do zoznamu prianí
Cestovná magnetická hra Písmená

Cestovná magnetická hra Písmená

18,31 €

Pridať do zoznamu prianí
Kreslenie vodou obojstranná tabuľka H2-Whoa

Kreslenie vodou obojstranná tabuľka H2-Whoa

33,85 €

Pridať do zoznamu prianí
Magnetická farma

Magnetická farma

17,79 €

Pridať do zoznamu prianí
Magnetická rybka

Magnetická rybka

9,78 €

Pridať do zoznamu prianí
Magnetická hra Rozprávková záhrada

Magnetická hra Rozprávková záhrada

17,89 €

Pridať do zoznamu prianí
Magnetická abeceda - veľké písmena

Magnetická abeceda - veľké písmena

39,90 €