18 Mar@Toyeto

Čáry-máry s fyzikou. Pomáhame vzdelávať

Čáry-máry s fyzikou. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému FYZIKA A JEJ ČARY.

ČÁRY-MÁRY S FYZIKOU

Tegu magnetická hra

Deti a fyzika – že to nejde k sebe a učenie sa fyziky na nich počká v škole? To je síce pravda, no fyzika je všade okolo nás a najjednoduchšie sa jej zákonitosti učia vtedy, keď sa deti neučia. Poznať slovo fyzika a jeho definíciu je u mladších detí zbytočné. Vedieť však, ako narábať s magnetickými hračkami či poskladať hrad z kociek bez toho aby spadol, na to použijú fyziku v praxi.

Magnetické hračky deťom vysvetlia základy magnetizmu princípom pokus-omyl. Pri hre s magnetickými kockami, ako sú napríklad tie od Tegu, deti nepotrebujú návod ani inštrukcie rodiča, samy skúšaním zistia, ktoré dieliky k sebe patria a kedy stavba pokope nedrží. Rovnako sa naučia, že magnetické písmenká môžu nalepiť na chladničku a znovu ich odlepiť, s inými hračkami to však nejde.

Aktivity a hračky, ktoré využívajú fyzikálne vlastnosti ako magnetizmus, gravitácia či rôzne vedecké hračky s pokusmi, sú ideálnym spôsobom, ako podporovať detskú zvedavosť a ich záujem o svet okolo seba, učia ich byť kreatívnymi a prichádzať s novými nápadmi a v neposlednom rade trénujú ich sústredenosť a trpezlivosť.

Nechajte sa inšpirovať našimi nápadmi a dajte fyzike šancu preniknúť do detských hier.

  

Abeceda - sada magnetických písmeniek

Poznávanie a učenie abecedy može byť zábavné s rôznofarebnými magnetkami písmenkami. Rozvíja koordináciu oko - ruka pri prenášaní veľkých a malých písmen a pri tvorení textov na magnetickej tabuli. Obsahuje 52 písmen. drevo, magnet, farby na vodnej báze.

13,64 €

  


TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

  

·      Deti síce učíme, že s elektrinou sa nehrá, statická elektrina je však na zábavné fyzikálne pokusy ideálna. Najjednoduchší pokus si určite pamätáte zo školy – natrhajte papierik na menšie kúsky, poriadne pošúchajte pravítko o vlnenú látku alebo o vlasy a z detí sa razom stanú čarodejníci, ktorí pomocou svojho prútika dokážu priťahovať predmety.

·      S využitím statickej elektriny sa však deti môžu zahrať nielen na čarodejníkov, ale i na Popolušku. Oddeliť soľ od čierneho korenia im však nepomôžu vtáčiky, ale rovnako nabité pravítko, nafúknutý balón či hrebeň. Na tanier nasypte trochu soli a čierneho korenia, pokojne to premiešajte a priložte predmet, ktorý ste predtým pošúchali o vlnenú látku, a potom už len sledujte, ako zrniečka korenia vzlietnu a prilepia sa na pravítko či balónik.

  

  

·      Ako skutoční kúzelníci sa budú deti dozaista cítiť aj pri hre s magnetmi. Ukážte im, ako fungujú magnety: začnite najzákladnejšími vlastnosťami, teda si ukážte, ako priťahujú kovové predmety a ako sa dva magnety priťahujú a odpudzujú. Využiť pri tom môžete magnetické hračky, ktoré máte doma – či už sú to magnetky v tvare písmeniek, magnetické drevené kocky alebo magnetické stavebnice.

·      S obyčajným magnetom toho môžete vymyslieť mnoho – ťahať kovovú spinku z opačnej strany papiera, skúšať pomocou magnetu, ktoré veci v domácnosti sú z kovu, vyťahovať z vrecúška drobné kovové veci pomocou magnetu alebo skúmať, či magnet priťahuje rôzne druhy tých istých predmetov (napríklad tri druhy lyžičiek: kovovú, drevenú, plastovú). Vyzvite deti, aby sa zahrali na kúzelníkov s pomocou magnetu a pripravili a predviedli vám nejaké magnetické kúzlo. Nechajte ich zamyslieť sa nad tým, čo všetko sa dá s magnetom vymyslieť.

  

Abeceda - sada magnetických písmeniek

Magnetické stavebnice sú ako také malé kúzlo. Priložíte k sebe jednotlivé dieliky - a oni celkom ľahko a bez námahy držia pekne pokope! Stavebnice na magnetickom princípe sú preto vhodné už pre malé deti, ktoré ešte nemajú veľkú zručnosť a fyzickú silu. U nás nájdete magnetické stavebnice ovenčené prestížnymi cenami aj všeobecným uznaním za dizajn, originalitu a bezpečnosť.

už od 10,90 €

  

·      Spoznávať skupenstvá vody môžete nielen teoreticky, ale aj v praxi. Dajte spoločne zamrznúť vodu a sledujte ako sa zmení na ľad. Ľadové kocky potom môžete umiestniť na chvíľu na balkón či na okno a sledovať ako sa topia. Spoločne tiež môžete dať priviesť vodu do varu a sledovať, ako sa vyparuje.

·      Ako prelievať vodu z jedného pohára do druhého bez použitia rúk? Zábavný pokus to deťom predvedie aj s originálnymi dúhovými efektmi a naučí ich niečo o mixovaní farieb. Budete na to potrebovať 7 priesvitných pohárov (sklenených alebo pevnejších plastových), vodové / akvarelové alebo iné farby, ktoré dokážu sfarbiť vodu (postačí fialová, modrá, žltá a červená) a papierové kuchynské utierky. Do štyroch pohárov nalejete vodu a pridáte farbu – do každého inú. Postavte ich vedľa seba a medzi každý pohár s farebnou vodou (v poradí fialová-modrá-žltá-červená) vložte jeden prázdny. Poskladajte kuchynské utierky tak, že jeden koniec utierky bude v pohári s vodou a druhý v susednom prázdnom pohári. Ničoho nedotýkajte, ideálne aj celú noc, a ráno pozorujte, ako sa prázdne poháre naplnili vodou a vytvorili tak všetky farby dúhy.

  

  

·      A čo tak si z vody a mydla vyrobiť bubliny? Poslúži na to aj klasický bublifuk, no taký set na výrobu bublín umožní deťom vytvoriť aj kubické, ploché či obrie bubliny.

·      Odkiaľ pochádza elektrina? Jednoduché vysvetlenie princípu veterných či vodných elektrární skvele doplní skladanie vodného mlyna, ale aj výroba vrtuľky z papiera, ktorú potom môžete umiestniť na balkón.

  

  

 

TOYE PRE DETI

  

  

Milé detičky,

 

naposledy sme sa spoločne venovali prírode a tomu, čo všetko v nej možno objaviť. No príroda vie byť aj poriadna výmyselníčka a pripravuje si na nás všelijaké kúzla a triky. Napríklad keď sa dotknete niečoho horúceho a to vás popáli alebo keď zoberieme do ruky sneh a ten sa roztopí. Sú to ale naozaj kúzla a triky? Spoločne sa nad tým zamyslime.

 

K prírode patria aj ľudia, to už vieme. No a my, ľudia, sme si v mnohom podobní, no v mnohom sa odlišujeme: niekto je nízky a niekto vysoký, každý má inú farbu očí, niekto je usilovný, niekto vie rýchlo bežať a niekto najradšej zo všetkého spí. No a potom sú tu veci, ktoré síce nevidíme, ale tiež nás charakterizujú. Napríklad, že my ľudia nevieme lietať. Lietať vedia vtáky, ale tie zas nevedia rozprávať. A svoje špeciálne vlastnosti majú aj neživé predmety, napríklad voda či kamienky. A tak, ako my ľudia vieme rozmýšľať a rozprávať  a vďaka tomu vieme napríklad vymýšľať príbehy, tak aj vlastnosti, ktoré majú veci z neživej prírody im umožňujú robiť rôzne veci. Vždy im v tom pomáhajú rôzne neviditeľné sily a nimi sa zaoberá fyzika. O fyzike a jej zákonitostiach sa budete učiť v škole, teraz si však povieme niečo o tom, aké kúzla dokáže fyzika – a aj my s jej pomocou. 

 

Vodu poznáme všetci a na otázku, aká je voda by sme asi odpovedali „mokrá a tekutá“. No voda môže byť v skutočnosti aj pevná. Napríklad v podobe snehu či ľadu, na ktoré sa zmení voda pri nízkej teplote. Preto keď je vonku chladno, mláky na cestách zamrznú a menia sa na ľad. Pri vysokej teplote sa zas voda zmení na vodnú paru. Môžete ju pozorovať napríklad v kuchyni, ako paru nad hrncami pri varení. Tieto podoby vody sa nazývajú skupenstvá. 

 

Neviditeľná sila, ktorú má voda, sa však dá využiť aj inak. Videli ste už niekedy vodný mlyn? Otáčacie koleso roztáča prúd vody a vďaka tomu vytvára elektrinu, ktorú môžeme využiť napríklad na rozsvietenie žiarovky. Rovnakú silu má aj vietor, ktorý zas roztočí veľké vrtule, ktoré opäť vyrábajú ďalšiu energiu. 

 

Fyzika a neviditeľné fyzikálne sily sú všade okolo nás a nepretržite. Môžu za to, že teraz stojíte alebo sedíte a nevznášate sa. K zemi nás totiž ťahá neviditeľná sila. Neveríte? Skúste pustiť na zem hociktorý predmet. Zaručene rýchlo padne na zem.  Vyhoďte loptu do vzduchu – najprv bude letieť hore, pomaly sa však bude spomaľovať, zastane a potom už bude padať opäť kolmo na zem. Nie je to žiadna mágia, nazýva sa to gravitácia. 

 

Nie všetky z neviditeľných síl však však priťahajú iba smerom k zemi. Poznáte magnety? Existujú v rôznych podobách a určite ich nájdete aj v niektorých svojich hračkách. Magnetická sila priťahuje predmety k sebe, nie však všetky, iba tie kovové. Takže drobný kovový špendlík či spinku bude ťahať k sebe, zato drievkom ani nepohne. Magnety k sebe tiež priťahujú iné magnety, nie však vždy. Musia k sebe zapadnúť tým správnym smerom. Ak teda držíte v ruke dva magnety, ktoré nie a nie k sebe priblížiť, skúste ich otočiť a uvidíte, ako k sebe priskočia. 

 

Toto je len malá ukážka toho, akú kúzla dokáže fyzika. Jedno jej však treba uznať, má to dobre vymyslené!

  

 

Otázky na zopakovanie:

·      Aké skupenstvá môže mať voda?

·      Prečo kameň, ktorý vyhodíme do vzduchu padne k zemi?

·      Ktorý z predmetov by magnet dokázal pritiahnuť: železný špendlík, sviečka, magnetka, kovová lyžička, obal od čokolády, drevená slamka

 

Súvisiace produkty