05 May@Toyeto

Čarujeme pri pečení. Pomáhame vzdelávať

Čarujeme pri pečení. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému PEČENIE.

 

Deti radi napodobňujú dospelácke činností a ak im to dovolíte, rady vám budú asistovať aj v kuchyni pri pečení. Dovoľte im to! Hoci sa môžu zdať, že vám to pôjde pomalšie a budete mať vďaka tomu prácu navyše, deťom sa pri pozorovaní pečenia otvára nový kúzelný svet. A ak im dovolíte asistovať vám pri tom, nielenže si postupne začnú osvojovať činnosti, ktoré budú pre nich v staršom veku nevyhnutné, ale získajú zdravé sebavedomie a pocit hrdosti z toho, že sa podieľali na príprave jedla pre celú rodinu. 

 

TIPY NA AKTIVITY:

1. Pomoc deti pri pečení ich nielen zabaví, ale môže ich aj niečo naučiť. Napríklad správne vážiť. Nechajte deti odvážiť potrebné suroviny, uvidíte, ako ich to bude baviť!

2. Pripravujete domácu pizzu? Nechajte deti naukladať na cesto šunku či zeleninu a posypať ju nastrúhaným syrom. Menšie deti si to môžu nanečisto vyskúšať s drevenou pizzou

3. Obľúbenou detskou činnosťou pri pečení je tiež vykrajovanie koláčikov, najmä medovníčkov pred Vianocami. Ak sa na podobné pečenie v najbližšom čase nechystáte, vykrajovanie koláčikov v piesku bude pre mnohé deti dozaista patričnou náhradou. 

4. Pri pečení koláčikov je vhodné deťom vysvetliť, že ich nemôžeme jedávať stále a vo veľkých množstvách. Pripravte si hračkárske potraviny či kartičky s obrázkami rôznych jedál a nechajte deti vytvoriť potravinovú pyramídu, v ktorej vyberú jedlá, ktoré by sme mali jedávať najčastejšie, ako napríklad ovociezeleninu, tie, ktoré jedávame menej často (napr. mäso a ryby) a napokon tie, ktoré jeme výnimočne (napr. zákusky).

Koláčiky do detskej kuchynky Le Toy Van 

5. S potravinami do detskej kuchynky či obrázkami jedál však môžeme vymyslieť aj ďalšiu aktivitu spojenú s pečením: rozdeliť ich na tie, ktoré sa hodia do torty a ktoré nie. Podobne to môže zopakovať aj napríklad ako suroviny hodiace a nehodiace sa na pizzu či do polievky. 

6. Hra s koláčikmi a tortou môže byť spojená aj s hravou matematikou. Deti môžu spočítavať kúsky koláčov, vypočítať gramáž vecí na váhe alebo si pomocou nakrájanej torty môžete vysvetliť jednoduché zlomky. 

7. Vedia deti pomenovať zariadenia, ktoré v kuchyni používame či jednotlivé suroviny? Preskúšajte si to s mladšími deťmi ukazovaním na jednotlivé veci a otázkami „Čo je to?“. Staršie deti si zas môžu precvičiť názvy jednotlivých vecí v cudzom jazyku.

8. V cudzom jazyku sa môžu pokúsiť vysvetliť aj jednoduchý recept. Slovíčko, ktoré nebudú vedieť pomenovať si môžete spoločne vyhľadať a naučiť sa. 

9. Viete, odkiaľ pochádzajú jednotlivé suroviny a prečo ich pridávame do pečenia? Zábavná aktivita, ktorá môže pri vyhľadávaní informácii niečo naučiť aj vás, naplní vaše deti hrdosťou z nových vedomostí.

10. Nechajte deti s vašou drobnou pomocou pripraviť jednoduchý koláč, napríklad hrnčekový, ktorý nájdu v texte nižšie. 

11. Zdobenie muffinov si môžu deti vyskúšať nielen v kuchyni, ale napríklad aj pomocou modelovacej hmoty Patarev, ktorá im umožní vytvoriť si veselé farebné ozdoby muffinov, ktoré im budú ako ozdoba robiť radosť veľmi dlho. 

 

TOYE PRE DETI

 

  

Ahojte, kamaráti!

Máte radi koláčiky, torty či pizzu? A viete, čo tieto veci spája? Presne tak, pripravujú sa pečením. 

Pečenie, to je hotová mágia. Na začiatok musíte namiešať prísady v správnych množstvách – sypké aj tie tekuté, z ktorých po vymiešaní dostanete lepkavé cesto. Keď ho vylejete na plech či do tortovej formy a nejaký čas budete piecť v rúre pri správnej teplote, zmení sa na dostatočne pevnú formu. Tento proces môžete sledovať aj cez okienko rúry – uvidíte pri tom, ako sa cesto nafukuje a rastie. No hovoríme, hotová mágia! A keď ste dodržali ten správny postup, jej výsledok bude navyše aj chutný.

Čarovanie pri pečení si však vyžaduje aj dostatočnú pozornosť. Vajíčka musíte rozbíjať opatrne, tak, aby sa do cesta nedostali škrupinky. Múku musíte správne odvážiť, inak by bolo cesto príliš tuhé. A musíte si dávať pozor na to, aby ste cesto nenechali v rúre príliš dlho, pretože by mohlo prihorieť a celá vaša snaha by vyšla navnivoč. Do pečenia zapájame mnoho prísad a pomáha nám pri ňom viacero prístrojov, preto po ňom ostáva v kuchyni neporiadok. Ten treba čo najskôr upratať – umyť riady, poutierať rozsypanú múku a odložiť všetky suroviny, ktoré sme vytiahli z komory. Čas, počas ktorého sa cesto pečie v trúbe je na to ideálny! 

Zdá sa vám, kamaráti, že by ste pečenie zvládli aj sami? Je to možné! S malou pomocou rodičov si môžete vyskúšať napiecť napríklad hrnčekový koláč. Pripravte si váš obľúbený hrnček, z ktorého sa stane odmerná jednotka. Vo väčšej miske zmiešajte dva hrnčeky polohrubej múky a jeden hrnček kryštálového cukru, pol hrnčeka oleja a 1 hrnček mlieka. Na vrch opatrne rozbijeme dve vajíčka a pridáme jednu čajovú lyžičku sódy bikarbóny. Všetko to opatrne rozmixujeme a vylejeme a plech jemne posypaný múkou. Na vrch cesta naukladáme naše najobľúbenejšie ovocie – jahody, marhule či čučoriedky. Pečieme 35 minút na 180 C. Upečený koláč posypeme práškovým cukrom a vychladený ho môžeme jesť. Dobrú chuť!

  

 

Otázky na zopakovanie:

  • Vymenuj niekoľko jedál, ktoré sa pripravujú pečením. 
  • Na čo si treba dávať pozor pri pečení?
  • Zvládol/la by si niečo napiecť sam/a? Pri príprave akých koláčov či pečených jedál si pomáhal/a?

 

 

Súvisiace produkty