24 Mar@Toyeto

Čarovný svet stromov. Pomáhame vzdelávať

Čarovný svet stromov. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému STROMY. 

  

  

ČAROVNÝ SVET STROMOV

Hra Ovocný sad HABA

Dnešný diel sme sa rozhodli opäť venovať prírodnej téme, keďže veríme, že upevňovanie vzťahu s prírodou je jedným z predpokladov na to, že z vašich detí vyrastú uvedomelí dospelí, ktorým záleží na svete okolo seba. A takých ľudí budúcnosť určite potrebuje. Hoci sa to možno na prvý pohľad nezdá, no téma stromy je skutočne široká a pestrá a deti budú nadšené z objavovania rozmanitého svetu stromov.

Využite svoje návštevy lesa a prechádzky v prírode na to, že budete väčšiu pozornosť venovať stromom, ktoré nájdete. Pri zbieraní a analyzovaní lístkov zo stromov, ihličia či šišiek sa budú deti cítiť ako hotoví výskumníci! Upozorňujte ich pravidelne na zmeny v prírode, aj čo sa týka stromov – kedy čerešne v parku zakvitli a kedy sa na nich objavujú prvé plody. Deti sú vnímavé a zvedavé, nedajte sa vyviesť z miery, ak vás zaskočí niektorá z ich otázok a nebudete na ňu hneď vedieť správne zodpovedať. Uvidíte, aké sebavedomie deťom dodá, keď si spoločne na internete či v encyklopédiách naštudujete správnu odpoveď.

 

Náš tip:
Spoznávať stromy a ich plody vám pomôže aj spoločenská hra Ovocný sa. Deti v nej spoznávajú, „oberajú“ a triedia rôzne druhy plodov z ovocného sadu.

  

Spoločenská hra Ovocný sad

Červené lákavé čerešne, zrelé višne, šťavnaté jablká, sladučké hrušky a obrovské slivky visia v sade na stromoch. Oberačka môže začať! Pahltný havran vie, že ovocie je zrelé a tiež má zálusk na chutné ovocie. Preto musia byť plody záhrady rýchlo obrané, aby ich havran nestihol zozbierať skôr.

35,15 €

  

  

ZAUJÍMAVOSTI ZO SVETA STROMOV

 O tom, že stromy sú naozaj fascinujúce, vás určite presvedčia aj zaujímavosti z ríše stromov. Odporúčame prečítajte si o tom spoločne so svojimi deťmi. Najmä tie staršie budú určite uchvátené.

 • Na svete existuje viac ako 23 000 druhov stromov!

 • Stromy si väčšinou predstavíme ako vysoké, no nemusí to tak byť vždy. Najmenším stromom na svete je trpasličia vŕba, ktorá rastie v severských krajinách. Narastie len do výšky niekoľko centimetrov nad zemou. 

 • Naopak, najvyšším stromom na svete je sekvojovec mamutí, ktorý rastie v Severnej Amerike. Najvyšší má výšku 115,5 metra!

 • Aj niektoré stromy vedia navzájom komunikovať. Napríklad, keď sú vŕby napadnuté hmyzom, dokážu vydávať chemické varovanie blízkym stromom. Tie na základe toho vylučujú viac látky, ktorá odpudzuje škodce. 

 • Drevo stromov v sebe dokáže udržať veľké množstvo vody – také africké baobaby až 120 000 litrov. Baobaby sú zaujímavé aj tým, ako vyzerajú – vysoké a štíhle stromy majú korunu, ktorá pripomína korene. 

 • Najrýchlejšie rastúcimi stromami sú eukalypty, ktoré rastú v Austrálii. Za 20 rokov narastú do výšky asi 35 metrov. 

 • Ešte rýchlejšie rastú bambusy, no nedajte sa pomýliť, napriek svojej podobe nejde o stromy, ale o rastliny, ktoré sa zaraďujú medzi trávy. Napriek tomu je pozoruhodná rýchlosť jeho rastu – za deň vyrastie až 90 cm. Jeho „drevo“ má mimoriadne vlastnosti a vďaka tomu, ako rýchlo rastie sa stáva častou alternatívou pre drevené výrobky, vrátane hračiek. Mnohé nájdete aj v našej ponuke. 

 • Ďalším zaujímavým stromom je korkový dub. Spomedzi všetkých stromov má najsilnejšiu a najodolnejšiu kôru. Jeho kôra je však zaujímavá predovšetkým preto, že má schopnosť svoju kôru regenerovať, teda sa dá zo stromu olúpať bez toho, aby sme ho poškodili. Na jej mieste hneď potom začína rásť nová kôra. Táto kôra sa šúpe už po stáročia ručne a materiál z nej môžete poznať ako korok. Korok je síce u nás stále pomerne málo objavený materiál, no má unikátne vlastnosti, vďaka čomu sa z neho stáva materiál na výrobu predmetov do domácnosti.  

  

  

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:


 • Počas prechádzky v prírode si vyskúšajte nájsť čo najviac listov z rôznych stromov. Založte si ich do herbára, napríklad toho, ktorý nájdete TU a ku každému z nich sa snažte nájsť čo najviac informácií. 
 • Poznáte listy a plody stromov? Vyrobte si pexeso, kde budete spájať obrázky stromov s ich listmi a plodmi
 • Vytvoriť si môžete aj kartičky s údajmi, ktoré sa o stromoch môžete dozvedieť – tvar listov a plodov, priemerná výška a vek a podobne. Kartičky potom môžete triediť do viacerých kategórii, napríklad rozdeliť na ihličnaté a listnaté, zoradiť podľa veľkosti a podobne.

 

Toyeto najlepsie

Dokresli chýbajúcu časť stromov

Dokresli druhú polovicu stromov a vyfarbi ich. Zakrúžkuj tiež veci, ktoré pochádzajú zo stromov.

>> Stiahni si doplňovačku tu <<

 • Ako v prípade zvierat, tak aj stromom môžeme spolu s kreatívnymi deťmi vyrobiť vizitky či beletrizovaný životopis, kde sa zameriate nielen na tie klasické znaky stromov, ale pokúsite sa vytvoriť vymyslený príbeh stromu – ako sa narodil, aký bol jeho život, čo mohol sledovať (podľa toho, kde rastie), čo sa z neho vyrobilo. Vyskúšajte tieto príbehy vytvoriť pre rôzne stromy – jabloň, jedlička, ale aj palma či korkový dub.  
 • Ako stromy prežívajú jednotlivé ročné obdobia? Nakreslite si na štyri hárky papiera strom, napríklad jabloň, a dokresľovaním alebo lepením doplňte, ako sa mení v priebehu roka.

 

Náš tip:
Zmeny v prírode si môžete vyskúšať aj prostredníctvom magnetickej hry Ročné obdobia, kde si štyri motívy krajinky môžete dopĺňať magnetkami symbolizujúcimi prislúchajúce ročné obdobia. 

  

Magnetická hra v kufríku Ročné obdobia

Originálna tvorivá zábava na dlhé hodiny - ako stvorená na cesty, výlety či dovolenky. Cestovná magnetická hra v kufríku ukrýva 4 tematické pozadia s motívmi ročných období, ktoré môžete dotvoriť pomocou 90 priložených magnetov. Kombinujte obrázky, vymýšľajte príbehy, spoznávajte aktivity, ktoré patria k jari, letu, jeseni a zime.

17,96 €

  

 Spoznávame ihličnaté stromy

 • Aké staré sú stromy? Pri prechádzke sa zamerajte na spílené stromy a pokúste sa spočítať letokruhy
 • Stromy sú pozoruhodné diela našej prírody. Pripravte deťom kvíz o zaujímavostiach týkajúcich sa stromov. Mnohé z faktov prekvapia a obohatia aj vás!
 • Čo všetko v domácnosti vzniklo vďaka stromom? Vyhláste súťaž o to, kto nájde doma viac predmetov, ktoré vznikli vďaka stromom – drevené varešky či drevené hračky, ale aj listy papiera, výrobky z korku, jablká, hrušky... 
 • Aké rôzne stromy rastú na Slovensku? Nakreslite si obrázky stromov (alebo ich značky v podobe tvarov ich listov) a zakreslite ich do mapy Slovenska, podľa toho, v ktorej oblasti sa vyskytujú. 
 • Poznáte aj cudzokrajné stromy? Vyhľadajte a vytlačte alebo nakreslite stromy, ktoré rastú v iných častiach sveta – eukalyptus, baobaby, palmy či korkový dub a zaznačte ich miesto na mape sveta.

 

 

TOYE PRE DETI

  

  

Ahojte, kamaráti,

 

dnes sa opäť, aspoň takto virtuálne, vyberieme na prechádzku do prírody. Nech nám to všetky zvieratká, maličké rastlinky, kamienky i iné prírodné krásy odpustia, no dnes si budeme všímať iba stromy.  

Stromy si totiž naozaj zaslúžia našu pozornosť! Sú nielen krásne a veľkolepé, ale aj veľmi užitočné. Každý strom vyrába kyslík, vďaka ktorému môžeme dýchať. Pri prechádzke lesom nám vytvárajú príjemný tieň. A nielen nám ľuďom, pred horúčavou chránia aj drobné lesné zvieratká a rastliny, ktoré nemajú radi teplo. Stromy sú tiež domovom mnohých zvieratiek. Prinášajú nám kopec užitočných vecí, ale nepredbiehajme a poďme na to pekne postupne a niečo sa o stromoch naučme.

Stromy sú rastliny, ktoré majú drevnatú stonku. Každý strom sa skladá z troch základných častí. Pod zemou sú korene. Korene síce nevidíme, no majú dôležitú úlohu: držia strom na jednom mieste v zemi, no predovšetkým sa starajú o prijímanie živín. Korene „pijú“ vodu v pôde a posielajú ju ďalej do celého stromu. Z koreňom vyrastá kmeň. Z vonku je kmeň obalený kôrou, vo vnútri prúdia živiny z koreňa do koruny. Koruna je najvrchnejšia časť stromu. Tvoria ju konáre, ale aj listy, kvety a plody.  

Stromy dokážeme najjednoduchšie rozoznávať podľa toho, ako vyzerajú ich lístky. Podľa listov delíme stromy na listnaté a ihličnaté. Listnaté stromy majú listy zelenej farby, ktoré sú tenké asi ako list papiera. Poznáme veľa druhov listnatých stromov, no v našich lesoch a na lúkach najčastejšie nájdeme dub, buk, brezu, javor, topoľ, pagaštan či vŕbu. K listnatým stromom tiež patria ovocné stromy ako jabloň, hruška či čerešňa, ktoré pestujeme na záhradách alebo v sadoch. Ihličnaté stromy majú listy vo forme ihličia. U nás nájdeme predovšetkým borovicu, smrekovec, smrek a jedľu. Listnaté stromy majú na jar a v lete lístky zelenej farby, na jeseň začínajú vysychať a naberať pestré farby – žltú, červenú a hnedú. Postupne opadnú a zimu strávia bez listov. Hovoríme, že tieto stromy sú opadavé. Ihličnaté stromy vyzerajú počas celého roka rovnako, ihličie im neopadáva. Jedinou výnimkou je smrekovec, ktorý sa na jeseň zbavuje ihličia. Ľahko si to zapamätáš podľa jeho celého názvu: smrekovec opadavý.

Listnaté stromy na jar kvitnú. To znamená, že okrem zelených lístkov, ktoré im po zime narastú, im na konároch rastú aj drobné kvietky. Z nich sa vyvíjajú plody. Plodom stromov môže byť napríklad ovocie – jablko, hruška, slivka či višňa, ale napríklad plodmi duba sú žalude a buk má zase bukvice, ktoré sú potravou pre lesné zvieratká. Plodmi ihličnatých stromov sú šišky. 

Okrem stromov poznáme aj ďalší druh drevín – kríky. Odlišujú sa tým, že nemajú stonku a ich korene rastú hneď nad zemou. Patrí k nim napríklad malina, čučoriedka, černica či lieska.

No a teraz sa môžeme vrátiť k tomu, čím sú stromy užitočné. Plody mnohých stromov môžeme jesť my alebo zvieratká. Úžitok však môžeme mať aj z ďalšej častí stromov – z kmeňa. Je totiž drevený a z dreva sa dajú vyrábať mnohé drevené vecičky – nábytok, pomôcky do kuchyne a hračky, ale rovno aj celé domy. Drevo je kvalitným materiálom, pretože je pevné a dlho vydrží. Z dreva ihličnatých stromov sa tiež vyrába ďalšia dôležitá vec – papier. Z kôry korkového duba sa zas získava korok, ktorý sa používa na výrobu korkových zátok, pomôcok do kuchyne a iných predmetov. 

Tak teda, stromy nám pomáhajú naozaj ako vedia! Ako môžeme pomôcť my im? Odpoveď na to určite poznáte – stačí si vážiť a chrániť prírodu, stromy nevynímajúc. 

  

  

 

Otázky na zopakovanie:

 • Z ktorých troch základných častí sa skladajú stromy?
 • Vymenuj dva listnaté, dva ihličnaté stromy a dva kríky.
 • Ktoré z týchto vecí máme vďaka stromom a kríkom: sklenená váza, hruškový kompót, bahniatka, plyšový macko, drevený vláčik, korková zátka do fľaše, rozprávková knižka, mobil, pečené gaštany, vianočný stromček?
 • Vyhľadaj si, ako vyzerajú listy  alebo ihličie stromov: dub, buk, breza, javor, jabloň, jedľa, borovica. 

 

 

Toyeto najlepsie

Dokresli chýbajúcu časť stromov

Dokresli druhú polovicu stromov a vyfarbi ich. Zakrúžkuj tiež veci, ktoré pochádzajú zo stromov.

>> Stiahni si doplňovačku tu <<

 

 

 

Súvisiace produkty