25 Mar@Toyeto

Bezpečnosť na prvom mieste. Pomáhame vzdelávať

Bezpečnosť na prvom mieste. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému BEZPEČNOSŤ

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Základy bezpečnosti našim deťom vštepujeme už od malička. A robíme dobre – najlepšie v prípade, že im nedávame len nariadenia a zákazy, ale spoločne si trpezlivo vysvetľujeme, prečo nemôžu robiť to či ono – prečo musia pri jazde na bicykli či kolobežke nosiť prilbu, prečo nemôžu len tak vbehnúť na cestu medzi autá, ale aj to, prečo sa nesmú biť so súrodencom či hrať sa s nožom.

Kaučukové hračky Tikiri

Udržať deti v bezpečí je úlohou nás rodičov, preto by sme sa okrem vštepovania základných pravidiel mali sústrediť aj na to, aby sme doma deťom vytvorili bezpečné prostredie na život a na hru – od mäkkých kobercov či podložiek, ktoré stlmia bolesť pri prvých pádoch, cez svetielka a odrazky na bicykel, ktoré pomôžu dobrej viditeľnosti až po bezpečnostné úchytky na rohoch nábytku či elektrických zásuvkách.

Ako odborníci na hračky však musíme zdôrazniť aj ďalší dôležitý aspekt bezpečnosti, na ktorý, žiaľ, mnoho rodičov nemyslí. Pri výbere každej hračky treba brať do úvahy materiál, z ktorého je vyrobená. Kupujte len tie výrobky, ktoré sú testované a zdravotne nezávadné. Najmä mladšie deti berú mnoho hračiek do úst a nebezpečný materiál by sa vám mohol nepríjemne vypomstiť. Pre bábätká, ale i staršie deti odporúčame predovšetkým hračky z prírodných materiálov, ideálne antibakteriálnych, ako je kaučuk či korok. Uprednostnite tie, ktoré sú farbené farbami na vodnej báze. Svoju úlohu tiež zohrá primeraná hmotnosť hračiek, ktorá zníži riziko úrazov.

Náš tip:

Pre malé bábätká sú ideálne kaučové hračky, ktoré vďaka svojmu materiálu môžu deti pokojne hrýzť a vkladať do úst. Kaučuk navyše deťom uľaví pri rastúcich zúbkoch. 

S bezpečnými hračkami môžete učiť deti o bezpečnosti oveľa efektívnejšie!

  

Psík- zvieratko Farma kaučukové

Zvieratká Tikiri sú vyrobené z jemnej prírodnej gumy z kaučuku Hevea. Nemajú žiadne otvory, čiže dovnútra hračky sa nedostane žiadna voda ani vlhkosť, takže sú vhodné aj ako hračka do vody.Sú obľúbené u detí aj vďaka príjemnej vôni, špecifickej chuti prírodnej gumy a zvuku hrkálky nachádzajúcej sa vo vnútri.

10,90 €

   

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

 • Hry na policajtov, hasičov či záchranárov sú u detí populárne, no vedia, čo všetko ich práca zahŕňa? Pripravte si kartičky so situáciami, ku ktorým budú musieť deti priradiť, ktorá záchranná zložka takúto situáciu rieši (môže ich byť aj viacero naraz).
Navliekacia hra záchranári HABA
 • Čo by deti urobili, keby boli svedkami nebezpečných situácií (z kartičiek použitých v predošlej aktivite)? Vyskúšajte si simuláciu situácií: zopakujte si číslo, na ktoré by mali deti zavolať, čo by mali do telefónu oznámiť a čo robiť. So staršími deťmi si môžete vyskúšať aj základné pravidlá prvej pomoci. 
Náš tip:
Navliekacia hra Hasiči deťom ukáže, ako zasahujú hasiči, keď vypukne požiar. U menších detí trénuje aj ich jemnú motoriku. 

 • Poznajú vaše deti základné dopravné značky? Zopakujte si tie základné pri prechádzke alebo jazde autom mestom, no môžete si vyskúšať zhotoviť aj vlastné papierové. 
 • S dopravnými značkami si môžete improvizované dopravné ihrisku vytvoriť aj u vás doma. Umiestnite v priestore značky, podľa ktorých sa budú musieť deti orientovať.
 • Poznať svetelné znamenia na semafore je základ. Naučte to už aj menšie deti a precvičte si to pri hrách s autíčkami. 

  

Navliekacia hra Hasiči

Zvieratká Podporte u svojich detí jemnú motoriku, úchop, koordináciu oko-ruka, sústredenosť, trpezlivosť, hmatové i vizuálne vnímanie, zmysel pre detail, ale aj pozornosť, predstavivosť či fantáziu. Urobte tak s naším navliekacím a skladacím setom z dielne nemeckej značky Haba, ktorý je svojím štýlom a vizuálnym prevedením vhodný najmä pre chlapcov

25,56 €

  

 • Na to, aby sme sa cítili v bezpečí treba dodržiavať pravidlá. Vytvorte si s deťmi súbor pravidiel na bezpečné správanie sa v meste, na záhrade, na ihrisku i doma. Namiesto toho, aby ste im to vysvetľovali sami, sa pokúste deti správnymi otázkami nasmerovať, aby si na čo najviac vecí prišli sami.
 • Na čo si treba dávať pozor doma? Pripravte si obrázky viacerých vecí v domácnosti (napr. nôž, žehlička, elektrická zásuvka, okno, sviečka) a diskutujte o tom, prečo a ako si pri narábaní s nimi treba dať pozor.Ako sa doma správať bezpečne príklady 
 • Pri vysvetľovaní toho, čo je bezpečné a čo nie, si pomôžte obrázkami, ktorých nájdete na internete kopec. Diskutujte, prečo sú v týchto situáciách treba dávať pozor a čo nám hrozí, keď ich neudržíme. Uvidíte, že neostane len pri obrázkoch – deti si iste vybavia podobné situácie, kto z kamarátov či rozprávkových hrdinov sa zachoval rovnako vhodne či nevhodne, a na týchto príkladoch si pravidlá zapamätajú o to viac.
 • Ktoré z hračiek a ďalších predmetov by boli vhodné pre bábätká? Zamyslite sa spoločne s deťmi nad tým, s akými materiálmi by sa mohli hrať malé bábätká a zhodnoťte, ktoré by deťom mohli ublížiť. Začnite tými očividne nebezpečnými predmetmi a postupne sa dostaňte h úvahe o prírodných a bezpečných materiáloch. 
 • V súčasnej situácii spojenej s koronavírusom si pohovorte o tom, ako nám k tomu, aby sme ostali v bezpečí poslúžia rúška, rukavice či umývanie rúk. O tom, ako sa s deťmi rozprávať o koronavíruse sa dočítate aj TU

 

TOYE PRE DETI

 

  

  

Ahojte, kamaráti, 

 

Poznáte slovíčko bezpečnosť? Bezpečnosť je to, čo nám rodičia a učitelia stále pripomínajú: že si máme dávať pozor. 

O bezpečnosť vo svete sa starajú záchranné zložky – polícia, hasiči a záchranári. Zdravotnú záchrannú službu voláme na čísle 155 v prípade, že sme svedkami nejakého vážneho úrazu či zdravotných problémov. Na čísle 150 sa dovoláme hasičom. Voláme im v prípade požiarov či dopravných nehôd. Telefónne číslo 158 má polícia. Voláme im, keď sme svedkom krádeže či iného trestného činu alebo dopravnej nehody. Okrem týchto telefónnych čísel si treba pamätať ešte jedno: 112. Na tomto čísle sú sústredené všetky záchranné zložky, ktoré dajú volajúcemu vedieť, čo má robiť. Polícia, hasiči a záchranári spolupracujú, aby bol vo svete poriadok, všetci sme sa cítili v bezpečí a zdraví. O bezpečnosť sa však môže starať každý z nás. 

Aby sme sa vyhli nehodám a úrazom na cestách, treba dodržiavať dopravné predpisy. Pri prechádzaní cez cestu sa pozriem na obe strany cesty,  pri jazde na kolobežke či bicykli nosiť prilbu a dávať si pozor na autá. Rovnako si však na seba musíme dávať pozor aj doma – nedotýkať sa ostrých predmetov a elektrických zásuviek, nebehať po schodoch či neliezť po nábytku. A, samozrejme, bezpečnosť sa týka aj našich hier. Nemali by sme pri nich zabúdať na to, že svojou neopatrnosťou môžeme sebe, ale i súrodencom či kamarátom ublížiť. 

Najľahšie sa nebezpečným situáciám vyhneme, keď budeme rešpektovať dôležité pravidlá a veci používať tak, ako sa má. To znamená napríklad to, že sa nebudeme vykláňať z okna bytu a z kociek budeme stavať veže, nie ich pohadzovať kade-tade.

O našu bezpečnosť sa starajú pravidlá, ale aj my samy svojou zodpovednosťou. Pomáha nám predovšetkým ochrániť si svoje zdravie a život. Tak už viete, čo je to tá bezpečnosť?

  

  

 

Otázky na zopakovanie:

 • Aké sú telefónne čísla na záchranka, políciu a hasičov?
 • Ako sa bezpečne správať na školskom dvore?
 • Na čo netreba z hľadiska bezpečnosti zabúdať pri bicyklovaní?

Súvisiace produkty