03 Nov@Toyeto

Bábätká nepotrebujú množstvo hračiek, postačia tie, ktoré im pomôžu rozvíjať sa. Poradíme vám, ktorých 5 typov hračiek by u novorodencov nemalo chýbať

Bábätká nepotrebujú množstvo hračiek, postačia tie, ktoré im pomôžu rozvíjať sa. Poradíme vám, ktorých 5 typov hračiek by u novorodencov nemalo chýbať

Existuje toľko krásnych hračiek! Keď však príde na výber hračky pre bábätká, často tápame. Pri starších deťom vieme hračku vybrať podľa toho, čo dieťatko zaujíma alebo čo ovláda, čo však pri novorodencoch? Potrebujú vôbec hračky? 


Od narodenia do prvého pol roka života prebieha detský vývoj najrýchlejšie. Detičky si zvykajú na svet okolo seba a ich zmysly sa postupne rozvíjajú. K tomu, aby tento vývoj prebiehal bezproblémovo a čo najrýchlejšie môžu dopomôcť aj správne hračky. Dieťatko ich nepotrebuje veľa, no mali by byť vybraté správne. 


Správne hračky pomáhajú rozvoju zmyslov


Zrak novorodencov si stále privyká na denné svetlo, kvôli čomu vidia bábätká približne do jedného mesiaca stále rozmazane. Najlepšie vidia predmety, ktoré majú blízko očí (20-30 cm), a preto je najlepšie rozprávať sa s nimi v naozaj tesnej blízkosti ich tváričky. Takéto maličké bábätká ešte nereagujú na hračky, ktoré sa budú nachádzať vo väčšej vzdialenosti, ideálne sú pre ne preto vizuálne zaujímavé hračky vo výrazných farbách, ktoré si môžu prezerať z blízka. 


Takýmito hračkami môžu byť napríklad hrkálky, ktoré kombinujú zaujímavé farby so zvukmi. Sluch dieťatka sa od narodenia tiež rýchlo vyvíja, preto je už v tomto veku dôležité vystavovať ho rôznym zvukovým podnetom. DIeťa sa učí rozoznávať medzi veselými zvukmi, ktoré ho majú rozveseliť a prebrať a upokojujúcimi melódiami, ktoré ho uspávajú


Od troch mesiacov sa u detí začína naplno prejavovať schopnosť pevne uchopiť predmety. Hrkálky či iné hračky by mali byť preto uspôsobené na úchop detskej rúčky. V tomto veku tiež deťom začínajú rásť prvé zúbky. Toto obdobie je špecifické tým, že deti si strkajú hračky do úst, v snahe si od bolesti trochu uľaviť. Pomôcť im v tom môžete vhodnými hryzadlami z kaučuku (ak majú špeciálnu rúčku na uchopenie, je to veľké plus!) alebo hračkami, ktoré si bez obáv môžu strkať do úst. Štýlové silikónové korále sú nielen vkusným doplnkom pre mamičky, ale deti s boľavými ďasnami zachránia vždy, keď nebudete mať ich obľúbené hryzadlo práve poruke. Viac ako kedykoľvek inokedy si v tomto období dajte záležať na bezpečných materiáloch, z ktorých sú hračky vyrobené. Ideálne sú kaučukové hračky alebo hračky z antibakteriálnych materiálov. 


Od šiestich mesiacoch deti začínajú sedieť, čo im dáva novú perspektívu, ktorou nazerajú na hračky. Zaujmú ich hračky, ktoré sa dajú kotúľať po podlahe, s viacerými prvkami, ktoré môžu preskúmať. Detský záujem si získajú hračky, ktoré sa pohybujú (okrem iného stále cibria ich zrak) alebo kývu - deti si vďaka nim rozvíjajú jemnú motoriku, úchop a koordináciu oko-ruka. 
Zrkadielko, zrkadielko


Hovorí sa, že deň, kedy sa dieťa uvidí prvý raz v zrkadle je dôležitým medzníkom pri jeho vnímaní sveta. Dieťa si totiž začína uvedomovať samého seba a svoju podobu. Batoľatá sú vo všeobecnosti fascinované tvárami - aj svojich najbližších, ktoré sa stále učia spájať s jednotlivými hlasmi, ale aj svojou. Hračky so zrkadielkom sú preto v tomto období veľmi podnetné. Či to už bude zrkadlová strana v textilnej knižke, zrkadielko ako súčasť detskej hrazdičky alebo ho objavia pri hre s rôznymi multifunkčnými activity boxmi, vždy ho to dokáže nielen zabaviť, ale aj posúvať vpred. TOYE Zhrnutie:


Aké tipy hračiek by u detí do šiestich mesiacov nemali chýbať?

  1. Hudobné kolotoče a hrazdičky - povzbudzujú deti k otáčaniu hlavičky za zvukovými, zrakovými a hmatovými podnetmi, stimulujú zmysly, deti sa za nimi načahujú.

  2. Hryzadlá - uľavia deťom v čase rastu zúbkov, navyše trénujú úchop a jemnú motoriku detí.

  3. Hrkálky - dôležité pre rozvoj sluchu, ale aj úchopu a zraku detičiek. 

  4. Textilné knihy - deti ich preskúmavajú hmatom, reagujú na zvukové podnety (napríklad ak majú strany, ktoré šuštia)

  5. Stohovacie hračky - trénujú jemnú motoriku detí a koordináciu oko-ruka, sú dôležité v období, kedy deti začínajú sedieť a manipulovať s predmetmi.