09 Sep@Toyeto

Až 40 % detí má nesprávne držanie tela. Čo s tým má školská taška a ako môžete svojim školákom pomôcť, aby im nespôsobovala bolesti?

Až 40 % detí má nesprávne držanie tela. Čo s tým má školská taška a ako môžete svojim školákom pomôcť, aby im nespôsobovala bolesti?

Začiatok školského roka rodičom často pripomenie, čo všetko ich malí školáci musia nosiť každý deň na chrbte. Ak sa aj váš drobec sťažuje na bolesť chrbta z ťažkej tašky alebo chcete týmto problémom predísť, pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako uľaviť chrbtici vášho školáka či školáčky. 

Škola sa už začala a školskú tašku pre svojho školáka ste už pravdepodobne kúpili. (Ak vás táto etapa ešte len čaká, v SAMOSTATNOM ČLÁNKU sme sa venovali tomu, čo si pri výbere školskej tašky pre prváka máte všímať a zvažovať.) To, aby mala taška anatomicky tvarovanú zadnú časť, nastaviteľné popruhy, pevné dno a primeranú hmotnosť ste už pravdepodobne zvážili pri nakupovaní a snažili ste sa vybrať to najlepšie. Jedna vec je však vyskúšať si tašku prázdnu v predajni, nosenie školskej tašky s nemalým množstvom pracovných zošitov a učebníc už môže byť pre malého školáčika a jeho chrbticu náročnejšie. Prieskumy ukazujú, že až 40 % detí má nesprávne držanie tela, čo má na svedomí aj preťaženie chrbtice pri nosení príliš ťažkej či nesprávne zvolenej školskej tašky

Správny výber školskej tašky netreba podceňovať

Najlepšie je týmto problémom predchádzať, zopakujme si preto základné veci, na ktoré treba dbať už pri výbere školskej tašky. Ergonomicky tvarovaná chrbtová časť, ale aj popruhy, sú nevyhnutnosťou, ktorú treba mať na mysli nielen pri výbere aktovky pre najmenších, ale aj pre starších školákov (a to isté platí aj pri batohoch na voľný čas, ktoré si tiež budú vyžadovať pohodlné nosenie). Ramenné popruhy by mali mať šírku aspoň 4 cm a mali by mať nastaviteľnú dĺžku, ktorú školákovi prispôsobíte priamo na jeho chrbte - a pravidelne budete kontrolovať, či je toto nastavenie stále správne. Nastaviteľný hrudný a bedrový pás dokáže tiež pomôcť odľahčiť váhu na pleciach školáka. 

Hmotnosť tašky je tiež mimoriadne dôležitým faktorom pri jej výbere. Hmotnosť prázdnej tašky nesmie byť príliš vysoká, pri prvákoch sa odporúča maximálne 1200 g, závisí to však samozrejme aj od výšky, váhy a telesnej konštrukcie dieťatka. Nevyberajte však tú najnižšiu možnú hmotnosť na úkor kvality a pevnosti - keďže dieťa v nej musí nosiť všetky učebnice a zošity, potrebuje pevnú tašku, ktorá tento nápor unesie. 
Batoh Pixie Crew

Ako odľahčiť školskú tašku?

Vráťme sa však k úvodu: školskú tašku pre svojho školáka už máte, ako sa však postarať o to, aby mu nespôsobovala problémy a bolesti chrbta? 

Najmä pri prvákoch a mladších je žiakoch je treba dohliadať na to, aby do školy nenosili zbytočnosti. Niekedy sa napríklad deťom nechce meniť zošity z predošlého dňa a do školy si tak nosia tie, ktoré v daný deň vlastne nepotrebujú. Výnimkou pri mladších deťoch nie sú ani hračky či knižky, ktorými sa chcú pochváliť spolužiakom. Drobnosti, ktoré však v konečnom dôsledku zavážia - a to doslova. Rovnako by v ideálnom prípade mali v škole ostávať napríklad pomôcky na výtvarnú výchovu a prezuvky. Vrecko na telesnú výchovu by deti tiež nemali nosiť v taške, ale samotatne. 
Pomôcky na výtvarnú výchovu by si mali deti nechávať v škole

Veľkou témou sú učebnice, pracovné zošity a ďalšie knihy, ktorých úctyhodnú kôpku potrebujú na každý deň v škole už aj prváčikovia. Skúste sa dohodnúť s triednymi učiteľmi, či by si časť z nich, nemohli nechávať v škole, prípadne či nie je možnosť zaobstarať si niektoré aj v digitálnom prevedení. Pri domácej príprave by tak deti mohli používať cvičebnice v tablete či počítači a v škole by na nich čakala fyzická kópia knihy. 

Pomôcť môže aj samotné uloženie učebníc v taške. Snažte sa aj svojho školáka naučiť, aby ich do tašky neukladal len tak ledabolo, ale snažil sa tie väčšie a ťažšie ukladať vždy bližšie k chrbtovej časti. Školská taška mu tak bude na chrbte sedieť oveľa prirodzenejšie a nespôsobí ani zbytočné bolesti. 

Malým, ale užitočným tipom, je nepríklad aj fľaša na vodu. Pokiaľ si vaše dieťa nosí do školy na pitie len čistú vodu (čo je, mimochodom, tá najlepšia tekutina, ktorú mu môžete na desiatu poskytnúť), môžete mu do školy pribaliť len fľašu, do ktorej si pitnú vodu v škole kedykoľvek doplní. Plniteľné fľaše z našej ponuky sú na to ako stvorené, na výber ich nájdete vo viacerých zaujímavých prevedeniach TU
Fľaše Equa

Ak je napriek všetkému školská taška pre vášho prváčika priťažká, zvážte jej výmenu za ruksak na kolieskach

Správny pohyb pomáha

Okrem toho, že detskej chrbtici neprospieva nosenie ťažkej tašky, ani niekoľko zväčša presedených hodín v škole a následne pri domácej príprave nie je pre chrbticu ten najideálnejší stav. Snažte sa to preto spolu s dieťaťom pravidelne športovať. Prechádzky, jazda na bicykli či plávanie sú príjemnou a nenáročnou športovou aktivitou, ktorá podporí spívne držanie tela. Ak sú detskíé bolesti chrbtice dlhotrvajúcejším problémom, obráťte sa na pediatra či fyzioterapeuta. Súvisiace produkty