25 Mar@Toyeto

Akým spôsobom sa deti učia a ktoré hračky môžu podporiť ich pamäť?

Akým spôsobom sa deti učia a ktoré hračky môžu podporiť ich pamäť?

Opakujeme to veľmi často: každé dieťa je jedinečné. Rovnako jedinečné sú aj ich procesy učenia či zapamätávania si nových informácií. Ako zistiť, ktorý typ je vaše dieťa a ako im s tým viete pomôcť aj vy?

Deti sú prirodzene veľmi zvedavé a my ako rodičia by sme sa mali postarať o to, aby im táto zvedavosť a záujem o svet okolo seba vydržali čo najdlhšie. Prečo to spomíname v súvislosti s učením? Malé deti sa totiž učia každý deň niečo nové, vďaka všetkým podnetom, s ktorými sa stretnú, ktoré majú možnosť skúmať a objavovať: dotknúť sa listov rastlinky i prehrabnúť sa v zemine, ochutnať i ovoňať nový druh ovocia, poskladať vežu z kociek a sledovať, ako padá...

Pri sledovaní toho, ako deti objavujú svet, si zaručene všimnete, že každé z nich inklinuje k určitým spôsobom skúmania vecí okolo seba – kým niektoré dieťa by radšej vyliezlo aj na ten najvyšší strom, iné najdlhšie vydrží pri listovaní farebnými stranami knižky. Kým jedno sa pustí do skladania novej hračky samo a ide metódou pokus-omyl, iné poprosí vás, aby ste mu ukázali ako na to, pričom vás bude dychtivo sledovať. Každé sa učí inak.

Spôsoby, akými sa deti učia

Každé dieťa má vlastný spôsob učenia, ktorý mu je najbližší, na tom sa zhodujú aj výskumy. Profesor Howard Gardner hovorí o niekoľkých typoch ľudí, podľa spôsobu, ako sa najľahšie a najprirodzenejšie učia nové veci:

Lingvistický typ sa najľahšie učí počúvaním, čítaním alebo písaním. Tieto deti si rady listujú v knihách, robia s pracovnými zošitmi a listami.

Logický (matematický) typ sa učí riešením mechanických problémov. Sú to deti, ktoré sa vyžívajú v stavaní stavebníc – alebo stavaním stavieb z hocičoho.

Obrazový typ si najlepšie zapamätá veci prostredníctvom obrázkov, umenia a 3D stavieb. Najľahšie sa teda učia pri maľovaní, modelovaní, hre s farbami.

Pohybový typ sa učí pomocou fyzickej aktivity, pohybov, športu. 

Muzikálny typ sa najrýchlejšie zžije s vecami spojenými s hudbou, tancom, rytmickými pohybmi. 

Interpersonálny typ sa hravo učí prostredníctvom rozhovorov s ľuďmi či spoločnej práci na projektoch. Pri týchto projektoch ide o deti, ktoré sú prirodzenými lídrami, organizujú a usmerňujú ostatných.

Intrapersonálny typ si, naopak, potrebuje veci vytvoriť samostatne, učí sa cez sebapoznávanie. Tieto deti si radi kreslia, píšu denník či trávia čas pri pokojnej hre osamote.

Prírodný typ si najlepšie zapamätá činnosti spojené s pohybom vonku a kontaktom s prírodnými materiálmi. Nechajte ich pozorovať hmyz, stavať hrady z piesku či zbierať kamienky.

Pozorovanie hmyzu

Samozrejme, tieto charakteristiky hovoria o tom, čo pri učení prevláda, každý z nás je kombináciou viacerých typov. Toto rozdelenie môže byť len „ťahákom“, ktorý vám naznačí smer, vďaka ktorému môžete zistiť, aký spôsob učenia môže najviac osloviť vaše dieťa. Ak napríklad vidíte, že váš drobec inklinuje k tvoreniu, aj abecedu sa spolu ľahšie naučíte napríklad pri modelovaní písmeniek z plastelíny. Prírodný typ si zase viac poznatkov o hmyze odnesie z vychádzky do prírody ako zo sledovania dokumentárneho filmu.

Deti a hračky na pamäť

S učením úzko súvisí aj pamäť. A nehovoríme len o mechanickom učení sa, ktoré sa s naším školským systémom, bohužiaľ, často spája. Vďaka vycibrenej pamäti si však deti dokážu zautomatizovať mnoho činností, dokážu rýchlejšie vyhodnocovať informácie a zlepšuje sa ich celková mentálna zrelosť. Dobrá pamäť výrazne zlepšuje proces učenia aj v tom, že deti si vedia spájať nové poznatky so starými a prehlbovať si tak vedomosti.

Pamäť je schopnosť, ktorú si treba neustále zlepšovať a cibriť. Ako rodičia im pri tom viete pomôcť aj rôznymi hrami. Vybrali sme preto z našej ponuky 5 takých, ktoré deti zaujmú a pomôžu im rozvíjať pamäť.

Pexeso

Neexistuje kultovejšia hra na pamäť ako pexeso, zároveň však neexistuje nič lepšie, čo by potrápilo a precvičilo pamäť detí (a pokojne i dospelákov). Motív a náročnosť zvoľte podľa veku a preferencií detí - pre mladšie je tu pexeso s jednoduchými motívmi a väčšími kartičkami, starších milovníkov dinosaurov zas môže potešiť pexeso s týmto motívom

Pexeso pre najmenších
Hra Memo Junior

Hra Memo Junior je takým interaktívnejším pexesom, ktoré svojim prevedením zaujme aj deti, pre ktoré je to klasické "nuda". :) Ak máte doma deti v rôznom veku, hra Memo Junior je skvelá voľba. Poskytuje totiž tri rôzne úrovne hry. Nájdete TU

Hra Memo JuniorAktivity kocka

Multifunkčné hračky na vkladanie tvarov a farieb trénujú pamäť už u najmenších detí - vyskúšajú si vďaka ním hľadanie prvkov v rovnakých farbách či príslušných tvaroch. Nájdete napríklad TU

Aktivity kocka
Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Veľkoformátové leporelo typu hľadaj a nájdi s tematikou nášho hlavného mesta deťom ponúka kopec príležitostí, ako na krásne ilustrovaných stranách hľadať jednotlivé postavičky. So všetkými sa zoznámite na úvodnej strane a následne ich budete hľadať v preplnených uličkách najznámenších miest Bratislavy. Nájdete TU

Kniha Bratislava hľadaj a nájdi

Fotoalbum s vlastnými spomienkami

Vytvorte deťom vlastný fotoalbum s vašimi rodinnými spomienkami, spoločne v ňom listujte a spomínajte na tieto chvíle, pričom sa snažte v pamäti loviť tie najzaujímavejšie detaily z jednotlivých výletov či osláv. Väčšina detí pozeranie fotiek zbožňuje - a my dospelí možno ešte o kúsok viac. Plyšový fotoalbum nájdete TU
Fotoalbum detský Myška plyšový

Súvisiace produkty