03 Mar@Toyeto

Ako vybrať správnu kolobežku pre vaše dieťa? Týchto 5 vecí vám pomôže zorientovať sa

Ako vybrať správnu kolobežku pre vaše dieťa? Týchto 5 vecí vám pomôže zorientovať sa

Kolobežka je nenáročnou a veľmi obľúbenou aktivitou u detí. Pomáha im pri zlepšovaní si hrubej motoriky, ale aj uľahčuje a zrýchľuje presúvanie napríklad v rámci mesta. Chystáte sa kúpiť kolobežku pre vášho drobca? Poradíme vám, podľa čoho vybrať ten správny model.

Jazda na kolobežke je pre ľudské telo – a to detské obzvlášť – mimoriadne prínosná. Pri jazde si možno precvičiť svaly celého tela, zlepšiť koordináciu i činnosť srdca a pľúc. Výhodou je, že osvojiť si tento šport je veľmi jednoduché a zvládnu to aj menšie deti, dokonca aj tie, ktoré sa ešte nevedia bicyklovať.

Viac o benefitoch kolobežiek a aktivitách, ktoré môžete s deťmi pri jazde na kolobežke vymyslieť si prečítajte v samostatnom článku zo seriálu Pomáhame vzdelávať.

Ako vybrať kolobežku

5 otázok, na ktoré si treba pri výbere kolobežky zodpovedať

Pozrime sa však na to, na čo by ste sa mali pri výbere kolobežky pre vaše dieťa zamerať.

1. Je dôležité zohľadniť vek dieťaťa?

Určite áno, poviete si. A máte pravdu, vek odporúčaný výrobcom by mal byť smerodajným údajom pri výbere, nie však jediným. Výška, váha a zručnosti dieťa si pomerne individuálne záležitosti, a tak pri výbere kolobežky zohľadnite aj ďalšie parametre: nosnosť, výšku riadiacej tyče aj veľkosť nášľapnej dosky. Tak, ako sa deti líšia výškou či váhou, rozdielne sú aj ich zručnosti. Kým niektoré 5-ročné dieťa je už pomerne skúseným jazdcom, iné v tom veku s kolobežkou len začína.

V praxi to znamená, že hoci je napríklad rad kolobežiek Maxi Micro Deluxe určený deťom od 6 rokov, pokojne môže sedieť aj vyšším 5 či 4-ročným deťom, pokiaľ dokážu správne uchopiť  riadidlá. Ak však vyberáte kolobežku pre najmenšie deti, určite je vhodné siahnuť po modeloch špeciálne určených najmenším: napríklad kolobežka Globber 4v1 Plus alebo Micro Mini2go, ktoré porastú spolu s dieťaťom. 

2. Ako bude dieťa kolobežku používať?

Predpokladáme, že väčšina rodičov s deťmi bude kolobežku využívať na klasických cestách a chodníkoch, načo nepotrebujú kolobežku so špeciálnymi vlastnosťami. Ak však vyberáte kolobežku napr. pre svojho tínedžera, ktorý skúša na kolobežke rôzne triky, oplatí sa investovať do pevnejšieho a odolnejšieho modelu. Všeobecne kolobežky s masívnejšou a pevnejšou konštrukciou hľadajte najmä u značky Micro.

3. Akú kvalitu, cenu a trvácnosť od kolobežky požadujete? 

S vyššou kvalitou ide samozrejme, ruka v ruke vyššia cena, no aj v nižších cenových kategóriách nájdete kolobežky s férovým pomerom cena-výkon. U nás v TOYETO ponúkame na výber z oboch možností, ktoré reprezentujú značky MicroGlobber. Kolobežky Micro ponúkajú špičkovú švajčiarsku kvalitu, využívajú kvalitné masívnejšie materiály, ktoré sa odrazia aj na ich cene. Rovnako obľúbená značka Globber zas ponúka o niečo lacnejšie modely s odľahčenejšou konštrukciou, ktoré však deti i dospelých lákajú na svoje dizajnové vychytávky, napr. svetielkujúce kolieska

Kolobežka pre mladšie dieťa

4. Ako veľmi je váš drobec istý v samostatnej chôdzi?

Táto otázka sa, samozrejme, týka len rodičov, ktorí vyberajú vhodný model pre tých najmenších. V našej ponuke totiž nájdete aj kolobežky vhodné i pre najmenšie deti, ktoré možno nedokážu samy „odšľapať“ dlhé trasy.

Pre také sú tu kolobežky Micro Mini2go, ktoré rastú s dieťaťom: vo svojich začiatkoch pripomínajú – a aj nahradia – odrážadlo, navyše so zadnou vodiacou tyčou pre väčšiu bezpečnosť a kontrolu rodiča nad jazdou dieťaťa. Konštrukcia so sedadlom sa však dá časom odobrať a z modelu vznikne klasická kolobežka. Tento model je vhodný pre deti od 1,5 roka.

Pre deti, ktoré už majú o niečo väčšiu stabilitu je tu model Globber 4v1 Plus, ktorý spočiatku funguje tiež na princípe odrážadla či posúvadla s vodiacou tyčou, na rozdiel od modely značky Micro si však vyžaduje väčšie zapojenie a koordináciu pohybov dieťaťa. Postupom času sa dá tiež premeniť na klasickú kolobežku. 

5. Ako má kolobežka vyzerať?

Asi ste postrehli, že doposiaľ sme sa nebavili o dizajne kolobežky. Zamerajme sa však najskôr na ten funkčný – chceme dvoj- alebo trojkolesový model? Trojkolesová kolobežka môže byť vhodnejšia pre deti, ktoré ešte nemajú dostatočnú obratnosť v jazde, a tak im zaručí o niečo lepšiu stabilitu, dvojkolesové sú vhodnejšie pre skúsenejších jazdcov. Modely určené mladším deťom, napr. predškolákom bývajú zväčša trojkolieskové a modely pre starších dvojkolieskové, ale nie je to pravidlom.

Kolobežky pre malých aj veľkých

No a ak ste už našli odpovede na vyššie spomenutých 5 otázok, potom už ostáva zvoliť si len konkrétny farebný dizajn a prevedenie. To môžete pokojne nechať na deti a ich vkus.

 

Súvisiace produkty