17 Oct@Toyeto

Ako vybrať hračku pre ročné až dvojročné dieťa?

Ako vybrať hračku pre ročné až dvojročné dieťa?

Budeme sa opakovať, no toto vám prízvukujeme veľmi radi: hračky nie sú len spôsobom, akým deti na chvíľku zabaviť, ale naopak, dôležitá súčasť ich správneho vývoja. V období od 12 do 24 mesiacov napreduje detský vývoj míľovými krokmi a aj správne hračky môžu byť v tomto období veľmi nápomocné. 

Treba tiež povedať, že detský vývoj je veľmi individuálny a každé dieťa má svoje vlastné tempo. Vo všeobecnosti však pre deti medzi prvým a druhým rokov života platí: 

Dieťa sa čoraz viac učí samostatnosti. Z malého bábätka, ktoré bolo 24 hodín denne odkázané na svojich rodičov rastie samostatná osobnosť, ktorá objavuje svet vlastnými zmyslami a prejavuje vlastný názor, často práve nesúhlas. 

Zdokonaľuje sa chôdza a reč. Deti začínajú najskôr s prvými nesmelými krôčikmi až postupne naberú pri chôdzi istotu a budujú si slovnú zásobu. Deti v tomto období už ovládajú viacero slov aj zmysluplných viet a zároveň čoraz viac rozumejú tomu, čo im rozpráva niekto iný. 

Dieťa sa učí „samoobsluhe“. Vo veku dvoch rokov sa dieťa aktívne zapája do procesu obliekania – buď si vie samostatne obliecť niektoré kúsky oblečenia alebo s rodičom „spolupracuje“. Mnoho detí sa v tomto období veľmi rado vyzlieka. Takisto sa už dokážu samy najesť lyžičkou či napiť z pohára. V dvoch rokoch sa už deti učia chodiť na nočník. 

Dieťa sa začína socializovať. Medzi prvým a druhým rokom života sú deti pripravené nadviazať vzťahy s rovesníkmi, aj mimo rodiny, vďaka čomu sa deti naučia lepšej komunikácii, verbalizácii svojich myšlienok, ale trénujú si aj svoje sociálne zručnosti, učia sa rozdeliť s inými deťmi a zvykajú si na to, že nemusia byť vždy stredobodom pozornosti.

Zdokonaľuje si jemnú motoriku a koordináciu oko-ruka. Už ročné deti sú zväčša schopné uchopiť do dlane menšie predmety a premiestniť ich na iné miesto. Táto schopnosť sa postupne vylaďuje, deti sa učia narábať s čoraz menšími predmetmi, sú schopné ich napríklad navliekať na šnúrku, tiež dokážu postaviť vežu z kociek. Okolo dvoch rokov už vedia rozdeliť predmety podľa farieb, aj keď konkrétne farby ešte nemusia vedieť pomenovať.

Napreduje aj jeho hrubá motorika. Dieťa by malo dokázať jazdiť na odrážadle, zdvihnúť a premiestniť aj väčšiu hračku, hádzať loptu

Dieťa začína s prvými kresbami. Už okolo 18 mesiacov je dieťa schopné začať kresliť – ideálne s hrubšími farbičkami, ktoré ešte uchopuje celou dlaňou a ktoré zanechávajú výraznejšie čiary. Najčastejšie motívy detských kresieb sú v tomto období bodky (ďobkanie do papiera) a čiary. Dieťa pri tejto činnosti vydrží čoraz dlhší čas. Obrázky ho zaujímajú aj v knihách.

Buduje si vzťah k hudbe. Deti v tomto období obľubujú rýmovačky či veselé rytmické pesničky založené na opakovaní. Učia sa vnímať rytmus, tancovať na hudbu a vyhľadávajú hračky so zvukom. 

 Hračky pre 1 až 2 ročné dieťa

Hračky pre ročné až dvojročné deti

Hračky pre deti v tomto období by mali zodpovedať ich aktuálnym zručnostiam a zároveň ich nabádali zdokonaľovať sa v nich; mali by ich povzbudzovať k zvedavosti tak, aby ich túžili preskúmať. Deti sa s nimi môžu hrať spolu s rodičmi, ktorí ich nasmerujú k tomu, aby zistili, ako ich používať a pomocou doplňujúcich otázok (napríklad na farby) sa môžu deti naučiť niečo nové, no deti by mali byť schopné zahrať sa s nimi aj samy. 

Deťom v období medzi jedným a dvomi rokmi by nemal chýbať týchto 5 typov hračiek:

1. Vkladacie hračky na rozvoj jemnej motoriky. Hračky založené na vkladaní rôznych tvarov do vyrezaných otvorov dokážu používať už ročné deti. Spočiatku na to idú metódou pokus-omyl – snažia sa napodobniť rodiča, ktorý im ukáže, čo s týmto typom hračky robiť a snažia sa nájsť vhodné miesto pre dielik. Postupne sa učia rozlišovať ich podľa tvarov aj farieb. Vyskúšajte multifunkčnú vkladaciu kocku, jednoduché stohovacie hračky alebo obľúbenú zatĺkačku so xylofónom.

2. Stavebnice. Stavanie kociek na seba a následné zbúranie tejto jednoduchej stavby je ďalšou hrou príznačnou pre toto obdobie. Ideálne na túto hru sú klasické drevené kocky či drevené stavebnice, vyskúšať môžete aj stavebnicu z korku – tento netradičný materiál bude pre dieťa úplne novou skúsenosťou.

3. Hudobné hračky. Jednoduché hudobné hračky učia deti nielen budovať si vzťah k hudbe, ale zdokonaľujú aj ich jemnú motoriku. Začnite hudobnými hračkami, ktorých obsluha je veľmi intuitívna, napríklad xylofón, rolničky či bubon. Deti tiež obľubujú hračky, kde si môžu jednoducho pustiť svoju obľúbenú melódiu – ako napríklad tento magický klavír

4. Kreslenie. Skvelý tréning kreslenia pre ročné deti bude napríklad magické maľovanie – štetec stačí naplniť vodou a pri prechádzaní sa obrázok sám „čarovne“ vyplní farbami. Tvar štetca je pritom prispôsobený na typický úchop ročných detí (celou dlaňou). Kreslenie spolu s jedením môžete spojiť pri zmývateľnej vyfarbovacej podložke na jedenie, ktorá udrží a zabaví deti v detskej stoličke. 

5. Hračky na pohyb a šport. Najjednoduchším športovým náčiním ročných až dvojročných detí je klasická gumená lopta, ktorú využijú na hádzanie, kotúľanie či kopanie do nej. Odrážadlá sú ideálnym prvým dopravným prostriedkom detí, najmä kvôli učeniu sa rovnováhy a odrážavému pohybu, ktorý je vhodný na detské kĺby. Učiť deti jazdiť na odrážadle možno od 18 mesiacov alebo aj skôr, pokiaľ už nadobudnú určitú stabilitu v chôdzi. Zároveň ide o vhodný predstupeň jazdy na bicykli, na rozdiel od trojkoliek, ktoré môžu učenie bicyklovania sa značne skomplikovať. 

Hračky pre dieťa 1 až 2 roky

Súvisiace produkty