29 Oct@Toyeto

Ako vybrať hračku pre predškolákov vo veku 3-5 rokov?

Ako vybrať hračku pre predškolákov vo veku 3-5 rokov?

Od troch do 5 rokov sa deti učia každým dňom niečo nové. Sú samostatnejšie a vo veľkej miere prejavujú svoju osobnosť. Napredujú doslova zo dňa na deň, sú mimoriadne zvedavé a tie správne hračky a podnety im v tomto smerovaní výrazne napomôžu. 

Deti od troch rokov sú už pomerne samostatné – do tohto veku zvyčajne nadobudnú všetky základné zručnosti vrátane pohybovania sa, rozprávania a základnej sebaobsluhe (prečítajte si viac o etapách 1-2 roky2-3 roky). V troch rokoch by už deti mali byť pripravené na nástup do materskej školy, to však ešte neznamená, že by ste ich rozvoj mali nechať len na to, čo sa naučí tam. 

 

Detský vývoj v období 3-5 rokov

Vo veku 3-5 rokov by už dieťa malo zvládať toto:

Dieťa zvláda základnú starostlivosť o seba. Dokáže chodiť na toaletu a nenosí už plienky, správne si umyje ruky, vie sa samostatne najesť (aspoň vidličkou a lyžičkou), obliecť si väčšinu druhov oblečenia. 
 

Dieťaťu nerobí problém väčšina pohybov. Bez pomoci dokáže chodiť, behať, skákať, stáť na jednej nohe či pohybovať sa do strán, problém mu nerobia ani dlhšie prechádzky, chôdza do kopca či pohybovanie sa dolu alebo hore schodmi. 

Zvláda aj športovanie. Dieťa má dobrú koordináciu pohybov, vďaka čomu zvládne aj jazdu na kolobežke, bicykli či kolieskových korčuliach (netreba však pri tom, samozrejme, zabúdať na chrániče a kvalitnú prilbu). Dokáže urobiť kotrmelec, skúša rôzne kombinácie pohybov (napríklad rôzne „akrobatické“ skoky), vyhľadáva preliezačky, skáče do diaľky, hádže a chytá loptu. Dieťa sa začína zaujímať aj o kolektívne športy, napríklad futbal, pričom už rešpektuje aj pravidlá a ostatných hráčov. 

Dieťa má bohatú slovnú zásobu. V tomto období sa detská slovná zásoba rozširuje každým dňom, čerpá pritom z počutého v rámci rodiny, rovesníkov či televízie alebo pesničiek. Dokáže klásť i odpovedať na otázky aj prerozprávať príbeh s použitím dlhších súvetí s logickou a časovou nadväznosťou. 

Dieťa ovláda základné informácie o sebe a svojom okolí. Dokáže povedať svoje meno, mená svojich súrodencov, rodičov či iných rodinných príslušníkov, vie tiež odpovedať na otázky koľko má rokov a kde býva. 
Knihy Piqipi 

Často fantazíruje a začína klamať. Detská fantázia začína v tomto období pracovať naplno, a tak prichádza u mnohých detí obdobie vymýšľania príbehov a klamstiev. Nechajte ho fantazírovať, pokiaľ ide o milé nevinné vymýšľanie („stretol som hovoriaceho psa“), ktoré podporuje ich predstavivosť, stanovte si už ale hranice, keď pôjde o zámerné klamstvo v dôležitejších veciach („umyl som si zuby“, „rozbila to moja sestra“). 

Zlepšuje sa mu pamäť. Dieťa si dokáže zapamätať niekoľkoveršovú básničku či pesničku a dokáže prerozprávať príbehy z nedávnej i skoršej minulosti. Niektoré básničky si však ešte zapamätá mechanicky aj keď im nerozumie ako celku, baví ho skôr ich opakujúci sa rytmus. 

Dieťa viac prežíva emócie. Neznamená to, samozrejme, že bude viac plakať. Dieťa sa v tomto období učí lepšie vcítiť do pocitov iných ľudí, všíma si, že je niekto iný smutný alebo šťastný, chce pochopiť, prečo sa to deje (aj keď zložitejším a príliš abstraktným vyjadreniam ešte nebude rozumieť). Má rado vtipy a užíva si, keď rozosmieva ostatných, vie sa však nahnevať a byť agresívne. 

Výrazné napredovanie v kresbe. Od troch do piatich rokov sa dieťa viditeľne zlepšuje v kreslení. Čoraz precíznejšie kreslí postavy, snaží sa ich zachytiť ako živé a konajúce, dáva si pozor na detaily, používa veľa farieb. To, čo dieťa nakreslí dokážu zväčša dospelí ľahko identifikovať. V tomto období by už malo dieťa vedieť držať ceruzku správnym spôsobom. 

Prejavuje záujem o písmenká a čísla. Mnohé deti už v tomto veku dokážu napísať svoje meno, poznávajú základné písmená či jednociferné čísla. Všímajú si ich nielen pri hrách, ale aj v rámci rôznych nápisov či textov. 

 

Aké typy hračiek sú vhodné pre deti vo veku 3-5 rokov?

1. Interaktívne knihy. Tréning jemnej motoriky je aj v tomto období veľmi dôležitý, napríklad pre správny úchop ceruzky či pera, ktoré budú deti v škole čoskoro potrebovať. Dôraz na to je v súčasnosti o to väčší, že už veľká časť predškolákov nadmerne často používa tablety či iné dotykové zariadenia, čo má na vývoj jemnej motoriky naozaj zlý vplyv. Skúste preto elektronické zariadenia nahradiť niečím vhodnejším – náš typ  sú interaktívne tiché knihy Piqipi určené deťom od troch rokov, ktoré deťom poskytujú množstvo hravých podnetov na rozvoj jemnej motoriky: zapínanie gombíkov, navliekanie, dieliky so suchým zipsom... Dostanete v šiestich zaujímavých prevedeniach. 

Hračky pre predškolákov

2. Magnetické hračky. Magnetické hry s farebným pozadím a variovateľnými magnetkami je taktiež skvelý pre jemnú motoriku detí, zároveň si pri hre s týmto typom hračky rozvíjajú svoju fantáziu a učia sa vymýšľať a rozvíjať príbehy.

Hry pre deti 3-5 rokov

3. Pexeso. K tréningu pamäti sa skvelé hodí pexeso! Začnite nenáročnejšími druhmi s menším počtom dielikov a obrázkami, ktoré sa dajú ľahko rozlišovať a postupne stupňujte náročnosť. 

Hračky pre deti 5 rokov

4. Bábika-bábätko. Deti v tomto období rady napodobňujú rodičov a nadobúdajú potrebu starať sa o niekoho (často si v tomto období želajú domáce zvieratko). Bábika, najmä v podobe bábätka, v deťoch zhmotní potrebu ochraňovať a starať sa o niekoho, stane sa hračkou, v rámci hry s ktorou sa učia prejavovať svoje city. A to platí rovnako u chlapcov i dievčat. 
 Bábika bábätko

5. Hry na povolania. Doktorský kufrík, pokladňa či súprava náradia. Deti prostredníctvom týchto hier zrkadlia to, čo pozorujú vo svojom okolí alebo napodobňujú scénky z televízie či rozprávok. 
 Hračky pre deti 4 roky

6. Stavebnice. Hry predškolákov sa vyznačujú väčšou trpezlivosťou ako tomu bolo doposiaľ. Pokiaľ máte pocit, že vaše dieťa neobsedí pri žiadnej hre či činnosti ani pár minút, obklopte ho hračkami, ktoré si vyžadujú dlhšiu sústredenú činnosť. Ideálnym príkladom sú stavebnice (určené pre konkrétnu vekovú skupinu), ktoré sú navyše pre deti veľmi príťažlivou hračkou – je tu preto veľký predpoklad, že pri hre s ňou vydržia dlhšie. 

Stavebnice 3 až 5 rokov

7. Písmená a čísla. S predškolákmi sa nemusíte povinne učiť abecedu či počítať, od istého veku (povedzme 4 roky – závisí to však od záujmov dieťaťa) je však vhodné začať mu ponúkať hračky s číslicamiabecedou, predstavovať mu ich, ukazovať mu začiatočné písmeno svojho mena a podobne. 
 Hračky pre predškolákov 

Súvisiace produkty