17 Mar@Toyeto

Ako pomôcť deťom pri osvojovaní si cudzieho jazyka?

Ako pomôcť deťom pri osvojovaní si cudzieho jazyka?

Určite ste už počuli, že v najideálnejšom prípade by mali deti začať s cudzím jazykom už v ranom veku. Poradíme vám, ako im pri učení sa cudzieho jazyka môžete pomôcť vhodnými pomôckami i zábavnými aktivitami.

Detský mozog sa stále vyvíja a najmä počas prvých 6 rokov je mimoriadne tvárny, čo je podľa mnohých odborníkov najideálnejší čas na začatie s cudzím jazykov. Najmä v prípade predškolákov si možno hovoríte, že je to príliš skoro – nemali by sme sa zamerať na naučenie sa materinského jazyka namiesto toho, aby sme dieťatko „plietli“ ďalším jazykom? Takúto obavu má viacero rodičov, ktorá chcú prirodzene pre svoje deti to najlepšie.

Výskumy však dokazujú, že pokiaľ sú deti do troch rokov vystavené cudziemu jazyku, naučia sa ho rýchlo a prirodzene, rovnako ako svoj materinský jazyk. Toto funguje najmä v prípade bilingválnych rodín, kedy sa jeden z rodičov dieťaťu prihovára iným jazykom. Dieťa sa ho naučí, lepšie povedané osvojí si ho, rovnako prirodzene ako napríklad chôdzu, a nijako to neovplyvní rozprávanie „prvým“ jazykom. V tomto veku sa totiž dieťa neučí cudzí jazyk tak, ako my dospelí, nerozumie konceptu gramatiky, zato omnoho citlivejšie vníma zvuky, intonáciu či logické pravidlá cudzieho jazyka.

Viac ako len jeden benefit

Ovládanie druhého jazyka je nespornou výhodou, ak však dieťa začne s cudzím jazykom v ranom veku, prináša to hneď niekoľko ďalších benefitov. Bilingválne deti majú zvyčajne lepšiu schopnosť sústrediť sa na jednu vec a odpútať sa od rušivých elementov (nazýva sa to aj kognitívna flexibilita). U mladších deti sa spozorovala aj rýchlejšia schopnosť reakcie pri určitých typoch činností, napríklad rozdeľovanie vecí podľa farieb či tvarov (v porovnaní s och rovesníkmi, ktorí ovládali len jeden jazyk).

Pexeso cudzie jazyky

Hoci má bilingválne prostredie nesporné výhody, neodporúča sa snažiť sa ho doma vytvoriť „umelo“. Čo to znamená? Rozhodnutie, že jeden rodič bude s dieťaťom hovoriť po anglicky, hoci nie je rodený anglicky hovoriaci a má v tomto jazyku medzery, nie je najlepší nápad. Deti sú naozaj ako špongie, ktoré nasávajú všetko, čo vidia okolo seba – v tomto prípade aj nesprávne vetné konštrukcie, zlý prízvuk, skomolené slovíčka. Odnaučiť sa tieto nesprávne princípy je potom omnoho ťažšie, ako učiť sa cudzí jazyk odznova.

Ako pomôcť pri učení sa cudzieho jazyka správnymi hračkami?

To však ale neznamená, že pokiaľ cudzí jazyk neovládate na 100 %, nemôžete pomáhať dieťaťu s jeho zdokonaľovaním. Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako môžete pomôcť deťom pri osvojovaní si cudzieho jazyka – aj s použitím vhodných hračiek.

  • Abeceda v angličtine je základ, ktorým začínajú všetky kurzy či vyučovanie cudzieho jazyka, ide však o jednu z vecí, ktorá zaujme aj deti. Na Youtube nájdete niekoľko variácií pesničiek s písmenkami abecedy, ktoré sú mimoriadne chytľavé a deti si ich zamilujú. Spojte to so spoznávaním fyzických písmeniek – ak si ich deti budú môcť ohmatať, učenie sa anglickej abecedy bude ešte efektívnejšie.
  • Rovnako intenzívnym zážitkom bude spojenie pesničky s modelovaním písmen abecedy – napríklad z modelovacej hmoty, ktorá je určená presne na tento účel.
  • Pomocou magnetických písmeniek si môžete na tabuli či chladničke skladať jednoduché anglické (či inojazyčné) slovíčka.
  • pexesom sa môžete spoločne učiť abecedu, ale vždy aj jednoduchý základný obed, ktorého názov sa na dané písmenko začína.
  • Základné anglické číslovky si zas môže dieťa hravou formou osvojovať pri hre s drevenými kockami.
  • Ak sa deti nechcú v cudzom jazyku zhovárať s vami, čo by povedali na to, keby po anglicky hovorili s plyšovým kamarátom v podobe maňušky?
  • Vyskúšajte aj našu aktivitu na stiahnutie.

 

Súvisiace produkty