24 May@Toyeto

Ako pomôcť deťom naučiť sa správne hrať? Pozrite sa, čo radí psychologička!

Ako pomôcť deťom naučiť sa správne hrať? Pozrite sa, čo radí psychologička!

O tom, že detská hra má vo vývoji dieťaťa nenahraditeľnú úlohu, sa v TOYETO snažíme ľudí edukovať už dlhodobo. Pri rozhovore s pani psychologičkou sme sa zamerali na ďalšie psychologické aspekty hry a tiež na to, ako im pri tejto aktivite viete pomôcť ako rodičia. 

 

„Dieťa sa nerodí fascinované hrou, k hre ho majú rodičia viesť, stimulovať ho, dávať mu vhodné podnety a povzbudzovať ho k hre,“ hovorí psychologička, PhDr. Eva Reichelová, CSc., podľa ktorej je hra mostom medzi realitou a detskými potrebami. Povzbudzovanie k hre pritom nie je nič zložité, stačí dieťaťu poskytnúť vhodné podnety či hračky, venovať mu svoju plnú pozornosť a tešiť sa z toho, čo dieťa pri hre samo objavuje. Prílišnej rodičovskej angažovanosti pri detskej hre by sme sa však mali vyhnúť. „Dieťa sa totiž potom stáva pasívnejším, stráca záujem objavovať a vytráca sa aj jeho samostatnosť,“ vysvetľuje Reichelová. 

 

Dôležitou súčasťou hry sú, samozrejme, správne hračky. Aj Eva Reichelová sa prikláňa k názoru, že deti nepotrebujú veľa hračiek, napriek tomu je hračka ako taká pre deti veľmi dôležitá: „Už malé deti potrebujú hračku, ktorá u nich reprezentuje prechodový objekt. Táto hračka má pre dieťa emočný zmysel, dieťaťu dáva pocit prítomnosti mamy a pomáha mu prežiť separáciu od matky.“ Takýmito hračkami bývajú najčastejšie mojkáčikovia, ale aj rôzne deky či mäkké predmety, ktoré môžu deti nosiť so sebou. 

 

Kým pre mladšie deti má hračka skôr emociálny význam, pre staršie deti sa stáva symbolom, cez ktorý si môžu napĺňať svoje vnútorné potreby. Najčastejšie si vyberajú hračky, s ktorými sa vedia stotožniť, ktoré reprezentujú svet, aký poznajú, teda najmä bábiky a domčeky pre bábiky, ktoré sú podľa psychologičky rovnako vhodné aj pre chlapcov. Deti si spomedzi hračiek vedia samy vybrať, čo ich osloví, pokiaľ to nedokážu, nastupuje rodič, ktorý môže dieťaťu pomôcť a ukázať mu, ako sa s jednotlivými hračkami hrať, ale tiež vyberá hračky, ktoré deťom pomôžu v psychomotorickom vývine. 

 

Pozrite si celý rozhovor so psychologičkou PhDr. Evou Reichelovou, CSc., kde sa o význame hračiek a hry dozviete viac. 

 

 

Súvisiace produkty