11 Mar@Toyeto

Ako podporiť dieťa pri prvých krôčikoch? Pomôžu aj správne hračky

Ako podporiť dieťa pri prvých krôčikoch? Pomôžu aj správne hračky

V živote rodičov a dieťatka je veľa míľnikov, no prvé krôčiky tu majú špeciálne miesto. Každé dieťa má svoje vlastné tempo a vek, kedy začína chodiť sa u každého trochu líši, v každom prípade však k tomu bude dieťatko potrebovať aj pomoc svojich rodičov. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré sa môžu hodiť.

Samozrejme, pokiaľ hovoríme o pomoci pri prvých krôčikoch, nemáme na mysli nútenie dieťatka do niečoho, na čo ešte nie je pripravené. Rodičia (ale nielen oni) sa často pýtajú otázky, ako kedy má dieťa začať chodiť, kedy je na to správny čas. Jednoznačná odpoveď na to neexistuje. Alebo áno, pokiaľ vám stačí vedieť, že najčastejšie deti začínajú chodiť medzi 9. a 15. mesiacom. To je celkom široké rozpätie, ktoré len podčiarkuje, ako veľmi individuálny tento údaj je.

Pokiaľ ide o chôdzu (ale aj ostatné vývojové míľniky), vždy si treba všímať dieťatko, jeho snahu, pohyby – napríklad to, že sa začína stavať na nôžky, napríklad pri hre v sede alebo pri lezení za pomoci rúk.

6 tipov, ako pomôcť deťom s prvými krokmi

Ako teda pri prvých krôčikoch deti podporovať a motivovať? Odborníci z Hape odporúčajú napríklad toto:

1. Buďte pozorovateľom

Približne vo veku 10. mesiacov sú už deti schopné vykonávať zložitejšie pohyby – presunúť sa z ležiacej polohy do sediacej, opierať sa o nábytok a „šplhať sa“ naňho. Najväčšou pomocou počas tohto obdobia bude, ak im vytvoríte bezpečné prostredie, aby mohli začať objavovať a posúvať svoje schopnosti – čo okrem odstránenia všetkých „nebezpečenstiev“ z dosahu zahŕňa aj to, že sa uvoľníte a prestanete tŕpnuť pri každom detskom pohybe. Najlepšom podporou pri prvých krokoch a rozvoji vo všeobecnosti bude rodič, ktorý ich bude „z diaľky“ podporovať v samostatnom objavovaní sveta okolo seba.

Hrkálka tučniak hojdacia

2. Podporujte dieťatko pri lezení

Lezenie je často podceňované, často sa považuje za taký predstupeň chôdze. Čo je čiastočne pravda, bez toho, aby dieťatko zvládlo lezenie, sa na chôdzu nepripraví. Pri lezení však deti zapájajú celé telo, hornú aj dolnú polovicu a učia sa koordinovať svoje pohyby. Neváhajte a kľaknite si k svojmu lezúňovi aj vy! Môžete mu tiež predviesť pohyby, ako napr. zapieranie a zdvíhanie sa na rukách a na nohách, dieťatko to veľmi pravdepodobne začne napodobňovať. Spoločne sa potom môžete začať načahovať za obľúbenou pohybujúcou sa hračkou so zvukmi, napríklad veselým tučniačikom.

3. Sadajte a vstávajte spolu s dieťatkom

Keď sa deti začnú stavať na nohy, zvyčajne sa najprv samy pomaly postavia a potom sa pridržiavajú nábytku či okolitých predmetov, často však presne nevedia, ako si naspäť sadnúť. Nie je nič jednoduchšie, ako im to názorne ukázať na sebe: jednoducho sa v ich zornom poli postavte, pridržiavajte a potom pomaličky pokrčte kolená a sadnite. Bábätká to rady napodobnia!

4. Nechajte dieťa padnúť

Pády sú taká ošemetná vec. Ako rodičia, pochopiteľne, tŕpneme pri každom náznaku toho, že by sa naše dieťatko mohlo zraniť, bezpečné pády však k procesu učenia sa chodiť jednoducho patria. Keď sa totiž dieťatko naučí robiť kroky, pohybuje sa s roztiahnutými rukami a problém mu robí skôr zastaviť – a kým na to samo príde, často sa stretáva aj s pádmi. Ako sme už hovorili v prvom bode, pokúste sa vytvoriť bezpečné prostredie – odstráňte či zakryte ostré hrany a všetky labilné predmety, ktorými by si mohli deti ublížiť, zároveň sa však pokúste zachovať chladnú hlavu. Vaša reakcia (napríklad híkanie či zdesenie) ho môže vystrašiť viac ako samotný pád.

5. Motivujte dieťa hračkou

Tak ako pri lezení, aj pri chôdzi motivujte dieťa pomocou obľúbenej hračky – postačí, keď ju budete držať v rukách, v zornom poli dieťatka a pri jeho krôčikoch vpred sa budete spolu s hračkou pohybovať dozadu. Pomôžu vám tiež hračky, ktoré sú špeciálne navrhnuté na to, aby motivovali dieťa pri chôdzi. Vyskúšajte napríklad slimáka na tlačenie, ktorý deťom poskytne motiváciu k pohybu a zároveň oporu.

Hračky na ťahanie Hape

6. Pomáhajte mu zlepšovať sa

Ani sa nenazdáte a vaše dieťatko je schopné samostatne chodiť! Neprestávajte ho motivovať a využite to pri rôznych hrách. So zapojením farebných kociek stavebnice mu môžete pripraviť cestičku po byte a spoločne ju prechádzať, pri čom sa budete spoločne učiť rozoznávať farby. Na prechádzku si môžete spoločne zobrať aj zvieratko na ťahanie, napríklad korytnačku či žirafku, pričom sa dieťa bude učiť koordinovať vlastnú chôdzu s ťahaním zvieratka za sebou.

Súvisiace produkty