08 Apr@Toyeto

Ako naučiť deti správnemu stolovaniu? Pomôcť vám môže týchto 10 aktivít. Pomáhame vzdelávať

Ako naučiť deti správnemu stolovaniu? Pomôcť vám môže týchto 10 aktivít. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému STOLOVANIE.

Správnemu stolovaniu možno deti učiť už od chvíle, kedy prechádzajú na tuhú stravu. Každé dieťa je iné a učí sa rôzne rýchlo, no vedieť sa samo najesť a správne používať príbor by určite malo zvládnuť pred nástupom do školy. Prinášame vám zopár tipov, ktoré pomôžu dieťaťu naučiť sa to hravým spôsobom. 

 

AKO NAUČIŤ DETI SPRÁVNE STOLOVAŤ? 

 1. Buďte dieťaťu dobrým príkladom a vždy, keď je to možné, stolujte pri stole spoločne celá rodina
 2. Čo sa je lyžičkou, vidličkou, nožom? Pripravte si obrázky jedla a obrázky príboru a nechajte dieťa roztriediť, ktorý pokrm sa čím jedáva.
 3. Krájanie často nechávame až na staršie deti. Naučiť dieťa správne krájať jedlo mu pomôžu aj hračky na krájanie – napríklad ryby a mäso na krájanie či torta. Jednotlivé časti hračky sú k sebe prilepené suchým zipsom a po prechode dreveného noža sa oddelia. Dieťa sa tak učí narábať nožom a zároveň trénovať jemnú motoriku. 
 4. Hračky pomôžu dieťa naučiť, ako sa servíruje jedlo. Vyzvite ho, nech vám v detskej kuchynke naservíruje koláč či šalát. Potom si spoločne povedzte, ako by sa to malo ukladať na tanier a čo k tomu potrebujeme na jedenie – vidličku či lyžičku? 
 5. Tiež si ukážte, ako sa k jedlu správne ukladá príbor. Uvidíte, že keď sa to dieťa naučí, zaujme ho to natoľko, že vám bude rado pomáhať aj pri servírovaní spoločného obeda. Získa tak pocit spolupatričnosti pri príprave rodinných činností. 
 6. Má problém vaše dieťa dojesť jedlo? Vyberte mu tanier s obrázkom, ktorý musí v jedle odhaliť. 
 7. Jedlo je predovšetkým rituálom. Deti sa to môžu naučiť aj svojom hranom rituáli s hračkárskymi šálkami čaju. Čajový večierok v detskej izbe ho naučí správať sa ako pravému hostiteľa či hostiteľku. Pozvanými môžu byť bábiky či plyšové zvieratká, ale aj rodinní príslušníci. 
 8. Naučte sa, kedy sa podáva aké jedlo. Pomôžu vám k tomu hodiny alebo obrázky znázorňujúce dennú dobu (ráno, obed, večer). Úlohou detí bude priradiť druh jedla k času, kedy ho zvyčajne jeme. 
 9. Z akej fľaše alebo pohára pije bábätko, školák, športovec? Vytvorte si vlastnú zábavnú priraďovačku.
 10. Ktoré jedlá by sme mali jesť často, ktoré výnimočne a ktoré vôbec? Rozdeľte obrázky jedál alebo hračkárske jedlá na viacero kôpok a spojte túto hru s poučením o zdravej strave

 

 

TOYE PRE DETI

 

  

  

Ahojte, kamaráti!

 

Už ste dnes raňajkovali a obedovali? A čo dobré ste mali? Dnes si povieme niečo o správnom stolovaní. Pozor, stolovanie nie sú hry so stolom. Ani za stolom! Stolovanie je to, čo robíme pri jedálenskom stole. Teda jedenie. 

Jesť by sme mali ideálne päťkrát do dňa. Deň začíname raňajkami. Mali by byť zdravé a výživné, aby nám dali dostatok energie na štart do dňa. Môže to byť ovsená kaša, praženica či chlebík, k tomu si môžeme dať pohár mlieka či teplého čaju. Po raňajkách máme desiatu. Tá býva zvyčajne okolo desiatej hodiny dopoludnia. Na desiatu si môžeme dať niečo ľahšie, napríklad ovocie alebo zeleninu. 

Hlavné jedlo dňa je obed. Môžeme si ho deliť na polievku a hlavné jedlo. Obidve sú väčšinou teplé jedlá. Polievku jeme lyžicou, ktorú držíme v pravej ruke, ak sme praváci a v ľavej, ak sme ľaváci. Hlavné jedlo jeme príborom – vidličkou a nožom. Vidličku držíme v ľavej ruke a nôž v pravej. Nožom si krájame kúsky jedla a zhŕňame ich na vidličku, pomocou ktorej si ich vkladáme do úst. Vidličkou tiež napichujeme niektoré časti jedál, napríklad nakrájanú zeleninu. Ako hlavné obedové jedlo môžeme mať mäso či rybu s prílohou: ryža, zemiaky, zelenina, ale aj iné jedlá, ako napríklad cestoviny. Jedlo by malo obsahovať všetky potrebné vitamíny a živiny a nemalo byť zbytočne ťažké a mali by sme ho zjesť primerané množstvo: tak, aby 

Podvečer si môžeme dať olovrant. Opäť to môže byť kúsok ovocia alebo zeleniny. Posledným jedlom dňa je večera. Môže byť teplá, teda varená alebo studená. Pri večeri by sme sa však mali vyvarovať ťažším jedlám a veľkým porciám, po ktorých by sa nám ťažšie zaspávalo a bolelo by nás bruško. Preto by sme pred spaním nemali jesť napríklad sladkosti. 

Okrem jedla nezabúdajme na pitný režim. Nápoje pri stolovaní pijeme z pohára. Najideálnejším nápojom na pitie je čistá voda. 

  

  

 

Otázky na zopakovanie:

 • Ako sa volá päť jedál, ktoré jeme počas dňa?
 • Z čoho sa skladá príbor a na čo slúžia jeho jednotlivé časti?
 • Hodia sa nasledujúce jedlá na raňajky, desiatu, obed alebo večeru? Špagety, banán, ryba, chlieb s nátierkou, zemiaky, orechy, ovsená kaša, palacinky, paradajková polievka?
 • Ktoré je tvoje obľúbené jedlo?

 

 

Súvisiace produkty