21 Sep@Toyeto

Ako funguje Montessori výučba a ako spoznáte, ktoré hračky sú Montessori?

Ako funguje Montessori výučba a ako spoznáte, ktoré hračky sú Montessori?

Hoci je Montessori u mnohých rodičov trendom, stále sa nájde veľa takých, ktorí vlastne nevedia, čo tento pojem v skutočnosti znamená a čo si pod Montessori výchovou predstaviť. Vysvetlíme vám tiež, ako to vyzerá v Montessori škôlke i ktoré hračky sú Montessori. 

 

Maria Montessori bola talianska pedagogička, ktorá sa venovala predovšetkým deťom so špeciálnymi potrebami. Jej záujem o túto prácu stále rástol, a tak sa v tejto oblasti neustále vzdelávala a experimentovala, až napokon založila vlastnú školu pre znevýhodnené deti. Jej teória a prístup k vzdelávaniu však ďaleko presiahli múry tejto školy a rýchlo sa adaptovali v mnohých školách, škôlkach či domácnostiach. 

Montessori princíp sa zameriava na štádium detského vývoja, kedy sa deti môžu najviac formovať a napredovať. Podľa Montessori toto obdobie prebieha najmä počas prvých šiestich rokov dieťaťa, kedy ma dieťa najväčšiu schopnosť učiť sa. Montessori princíp využíva jedinečný a nezávislý prístup ku každému dieťaťu. Snaží sa deti priviesť k rozvoju vlastného potenciálu, vďaka čomu môžu objaviť svoje skutočné nadanie, schopnosti a záujmy. Základným mottom je pritom veta: „Pomôž mi, aby som to dokázal sám!“

Ako prebieha Montessori výučba?

Ako vyzerá Montessori výučba v praxi?

Určite ste počuli o Montessori škôlkach, viete si však predstaviť, ako to tam prebieha v praxi? Hlavný dôraz sa kladie na to, aby sa deti mohli zapájať do činností, ktoré ich priťahujú a zaujímajú. Hoci tam však existuje takáto sloboda výberu, neznamená to, že deti si tam môžu robiť čo chcú alebo tam neexistujú žiadne pravidlá. Učebňa má svoju štruktúru a deti tam nájdu veci, ktoré im chcú učiteľ či učiteľka predstaviť. Aby sa však deti mohli týmto aktivitám venovať naplno a niečo sa vďaka tomu naučiť, deti nemajú limitovaný čas, kedy sa tomu majú venovať. Každé dieťa si to ide vyskúšať podľa svojho rytmu a potrieb a s danou vecou sa zahrá tak dlho, ako to bude jemu samému vyhovovať. Samozrejme, táto hra a jej načasovanie nesmie obmedzovať iné dohodnuté činnosti napríklad spoločný obed, spánok či odchod na prechádzku.

V Montessori škôlkach často deti nie sú rozdelené do skupín podľa veku detí a spoločne fungujú trojroční i šesťroční škôlkari. Vďaka tomu sa deti navzájom inšpirujú a poháňajú vpred, ale učia sa aj empatii, trpezlivosti a ohľaduplnosti. Montessori vzdelávanie sa teda vo veľkej miere sústredí aj na rozvoj charakterových vlastností a sociálnych zručností, ale vďaka prihliadaniu na jedinečnosť detí v nich dokáže prebudiť radosť z učenia sa všetkého nového. 

Montessori prístup teda nabáda deti, aby boli viac samostatnými a vzdelávali sa svojim tempom. Keď deti dostanú slobodu zvoliť si aktivity a ich časový harmonogram podľa seba, stávajú sa z nich zanietení „študenti“, ktorí si osvojili schopnosť samostatného rozhodovania. 

 Montessori stohovacie hračky Le Toy Van

Montessori hračky

Princíp Montessori výučby možno znie komplikovane, no samostatné učenie a objavovanie možno vášmu dieťatku priniesť aj pomocou vhodných hračiek. Vnímavé hračky starostlivo vybrané podľa odporúčaní a veku dieťaťa dokážu pomáhať rozvíjať kľúčové schopnosti detí. Montessori princíp vyzdvihuje učenie sa prostredníctvom skúseností – deti sa najlepšie učia vtedy, keď niečo robia. Predstavte im teda hračky, ktoré si k dokončeniu úlohy vyžadujú splnenie viacerých čiastkových úloh a plné zapojenie sa dieťaťa. 

Objavte napríklad kolekciu Petilou od značky Le Toy Van, hračky ktorých majú senzorické vrstvy farieb, zvukov, textúr a objavovania. Ide o hračky, ktoré podporujú zvedavosť a skoré učenie sa hrou, stimulujú detské zmysly, povzbudzujú tvorivosť a schopnosť riešenia problémov. Drevené hračky Petilou navyše v svojom dizajne nesú prvky prírodného sveta, čo deťom od malička ukazuje spojenie so svetom prírody. 
 Drevená multifunkčná hračka Montessori

Montessori hračky sú často vyrobené práve z dreva nielen kvôli tomu, že ide o prepojenie s prírodou, ale prírodné materiály sú bezpečnejšie pre menšie deti, ktoré si hračky pri hre často vkladajú do úst. Okrem toho sú hračky pre najmenších z dielne Le Toy Van vyrábané bez batérií a zdobené netoxickými farbami na báze vody, čo poteší nielen deti a ich rodičov, ale aj našu planétu. 

Montessori pre mladšie i staršie deti

Montessori hračky pre najmenšie deti sú často abstraktné, zamerané na rozvoj ich zmyslov a podporu fantázie. Väčšinou už na prvý pohľad môžete rozoznať, že ide o hračky, ktoré majú za cieľ detský vývoj: môže ísť o balančné či stohovacie hračky, hračky založené na vkladaní či nastrkovaní rôznych tvarov.
 Drevený obchod Le Toy Van

Pokiaľ však ide o hračky pre staršie deti, ako Montessori možno označiť aj také, ktoré deťom umožnia vyskúšať si hru založenú na role-play a napodobňovanie „dospeláckeho sveta“. Už aj Maria Montessori odpozorovala, že deti sa veľmi rady zúčastňujú každodenných rutín v praktickom živote, a začlenenie dieťaťa do podobných prác im dáva dôležitý pocit zodpovednosti a kompetencie. Do detských hier to môžete vniesť napríklad prostredníctvom hračiek do kuchynky či detského obchodíku. Vďaka realistickým hračkám, ktorých funkcie deti poznajú zo zvedavého pozorovania okolia (ako mixér, debnička s ovocím či pokladňa v obchode), si to môžu deti vyskúšať na vlastnej koži a vďaka spoločnej hre sa navyše dokážu zdokonaliť v komunikačných či sociálnych zručnostiach. 


(Zdroj: blog Le Toy Van, eduworld.sk)

Súvisiace produkty