03 Feb@Toyeto

Ako často a čím čistiť detské hračky?

Ako často a čím čistiť detské hračky?

Posledný rok nás naučil ešte viac dbať na hygienu, umývanie rúk a dezinfekciu, tak, že už to majú zautomatizované aj tí najmenší. Čo však hračky – dávate si pozor, aby tiež ostali dokonalé čisté?

Zjednodušene môžeme povedať, že všetky baktérie, špina a choroboplodné zárodky, s ktorými príde do kontaktu vaše dieťatko, si nájdu svoje miesto aj na hračkách, ktoré mu robia spoločnosť. Ako ich efektívne, dôkladne a pravidelne čistiť? Zhrnuli sme pre vás niekoľko tipov, ktoré na svojom blogu odporúča aj obľúbená značka B.Toys.

 

Rôzne typy hračiek si vyžadujú rôzny spôsob čistenia

Existuje mnoho druhov hračiek a každý z nich vyžaduje špecifický spôsob ich čistenia. Určuje ho predovšetkým materiál, z ktorého sú hračky vyrobené. Medzi najbežnejšie patria:

  • Textilné a plyšové hračky – môžete ich prať v práčke, jemnejšie textilné hračky ako sú mojkáčikovia pokojne aj spolu s iným oblečením pre bábätká. Odporúča sa prať ich na 40 °C a nesušiť v sušičke, ak návod pre konkrétne hračky nehovorí inak.
  • Plastové hračky – môžete čistiť aj v umývačke riadu, pokiaľ má možnosť nastaviť na to vhodný program.
  • Drevené hračky – čistite vlhkou handričkou s trochou čistiaceho prostriedku, pri dlhšom máčaní vo vode totiž zvykne drevo nasať väčšie množstvo vody, čo sa môže podpísať na vzhľade i akosti hračky.
  • Hračky s elektronickými súčiastkami – čistite opatrne vlhčenou handričkou alebo antibakteriálnymi utierkami.

Samozrejme, pri každej hračke sa primárne riaďte pokynmi, ktoré nájdete v balení či na webstránke.

Bábätko a textilné kocky

Čím čistiť hračky?

Asi netreba špeciálne vysvetľovať, že pri veciach, s ktorými sú deti v blízkom kontakte (mnohé hrkálky a iné hračky sú dokonca priamo určené na hryzenie či cmúľanie), žiadne agresívne čistiace prostriedky nepripadajú do úvahy. Vyhnite sa tiež práškovým a krémovým čistiacim prostriedkom. Čistiace prípravky s alkoholom síce účinne zbavia baktérií, no môžu poškodiť povrchy mnohých druhov hračiek.

Omnoho vhodnejšie sú preto čistiace prostriedky priamo na tento účel alebo také, ktoré sú vhodné aj pre samotné deti – napríklad plyšové a textilné hračky perte s pracím prostriedkom na detskú bielizeň, na čistenie hračiek tiež môžete použiť trošku detského mydla, ktoré pridáte do vody (napr. pri už spomenutom čistení drevených či plastových hračiek). Ekologickejšími a prírodnými variantmi sú napríklad citrónová šťava, ocot či jedlá sóda, zmiešané s väčším množstvom teplej vody.

Kedy je čas na čistenie hračiek?

Názory odborníkov sa rôznia: niektorí hovoria o tom, že raz za týždeň, iní, že raz mesačne. Dovolíme si však povedať, že sa to nedá úplne zovšeobecniť, dôležité je sledovať stav hračiek – ak sa vám zdajú špinavé, určite sú. J

Pomôže tiež urobiť si z toho akúsi rutinu: napríklad pri látkových hračkách či mojkáčikoch ich skrátka môžete dať prať raz do týždňa (napr. v sobotu) prať. Rovnako v prípade plastových hračiek, s ktorými sa vaše deti často hrajú – jednoducho si vyberte deň v týždni, kedy ich spolu šupnete do umývačky riadu.

A čo ostatné hračky? Skúste v rámci pravidelného týždňové upratovania skontrolovať ich stav a zhodnotiť, s ktorými hračkami sa deti hrali, napríklad aj vonku, a s ktorými vôbec. (To je mimochodom aj dobrý indikátor toho, či tých hračiek nemá dieťa príliš veľa.)

Hračky do vody

Správne skladovanie

K tomu, aby hračky vydržali čisté a nemnožili sa na nich baktérie či nevznikali plesne môžete predísť správnym uschovávaním. Hračky do vody napríklad vždy po kúpeli opláchnite, aby tam neostala napr. pena a nechajte ich vysušiť. Hračky na von (napr. do pieskoviska, ale aj iné, ktoré deti pravidelne nosia von) zas neskladujte v detskej izbe spolu s hračkami na doma.

Kvalitné hračky

Pravidelne čistenie a umývanie hračiek je jedna vec, na to, aby sa k deťom nedostali škodliviny však treba myslieť už pri ich výbere. Sústreďte sa na hračky s certifikátmi zaručujúcimi ich kvalitu a zdravotnú nezávadnosť. Vyberajte si tiež hračky, ktoré sú farbené bezpečnými farbami a lakmi – napríklad na báze vody či sóje, aké ponúka aj značka B.Toys.

Prísne štandardy si kladieme aj my v TOYETO, preto sa môžete spoľahnúť na to, že všetky hračky, ktoré u nás nájdete spĺňajú aj tie najprísnejšie bezpečnostné predpisy.

Súvisiace produkty