10 Jul@Toyeto

Aké hračky pribaliť deťom na dovolenku?

Aké hračky pribaliť deťom na dovolenku?

Plavky, uteráky, oblečenie na pláž i do dažďa... Čo ešte zbaliť do dovolenkového kufra? Hračky!

Či už cestujete na dovolenku s mladším alebo starším dieťaťom, hračky nie sú žiadna zbytočná záťaž v dovolenkovom kufri. Pomocou správne zvolených hračiek (a ich množstva) dokážete deti zabaviť aj počas menej zaujímavých častí dovolenky – napríklad pri cestovaní. Ako vybrať tie správne?

Urobte si plán

Pre balení hračiek na dovolenku si skúste položiť niekoľko otázok:

 • Koľko hračiek je vhodné vziať?

  Závisí to, samozrejme, od povahy dieťaťa, jeho veku, dĺžky cesty a dĺžky dovolenky. Aj v prípade, že cestujete autom a nemusíte prihliadať na množstvo batožiny, je zbytočné so sebou ťahať priveľké množstvo hračiek. Baľte prezieravo a sústreďte sa na hračky, ktoré dieťa zabavia na dlhší čas a ponúkajú viacero možností využitia. Navyše, dovolenka bude beztak bohatá na podnety rôzneho druhu, zvyšné hračky na dieťa počkajú v detskej izbe. 

 • Berieme na dovolenku naozaj také hračky, ktoré zabavia naše dieťa?
  Ak sa dieťa s danou hračkou hrá len naozaj príležitostne, je veľký predpoklad, že bude zbytočne zaberať miesto v kufri. Ak máte staršie deti, skúste sa do balenia pustiť spoločne. Stanovte si limit hračiek a spoločne s dieťaťom uvažujte a diskutujte, či bude mať na toľko hračiek priestor. Vymenujte mu možnosti, akým spôsobom sa môže napríklad počas cesty s danou hračkou zabávať.

 • Aký typ dieťaťa je váš drobec?

  Má svoje obľúbené hračky, na ktoré nedá dopustiť alebo ho, naopak, každá hra za krátky čas omrzí? Mojkáčik, bez ktorého dieťatko nezaspí, patrí do kufra automaticky, pokiaľ teda nejde o niečo, čo sa vám do batožiny nezmestí. V tomto prípade skúste nájsť primeranú alternatívu, ktorá bude svojimi rozmermi vhodnejšia. Ak máte doma malého výmyselníka, zvážte kúpu niečoho nového, čo mu poskytne väčšie množstvo podnetov a dokáže ho zabaviť viacerými spôsobmi.

 • Je hračka spratná?
  Najmä pri cestovaní lietadlom je nutné prihliadať na hmotnosť a rozmery toho, čo so sebou berieme, preto sú ideálne mäkké hračky, ktoré môžete zložiť a stlačiť do kufra, prípadne skladačky či hlavolamy, ktoré nezaberú veľa miesta. Vhodné takisto nie sú krehké hračky, ktoré by sa prepravou mohli poškodiť.

 • Je hračka praktická na cestovanie?

  Hračky obsahujúce viacero malých kúskov, ktoré sa dajú ľahko stratiť nie sú najideálnejšou voľbou, ak však vaše dieťa nedá dopustiť na skladačky a stavebnice, zvoľte tie magnetické, vďaka ktorým jednotlivé dieliky budú držať tam, kde majú. V ideálnom prípade by sa viacdielne hračky mali dať zabaliť do praktického obalu. Príkladom sú napríklad praktické vreckové stavebnice Tegu.

Hračky do piesku

Čo teda zbaliť?

Pre najmladšie deti je na výlety vhodné zbaliť obľúbených mojkáčikov, hryzadlá a hrkálky, ktoré im pomôžu pri uspávaní. Spratné a užitočné sú aj textilné či drevené knižky – ktoré, mimochodom, spolucestujúci v lietadle či vo vlaku určite ocenia viac ako hračky s repetetívnou otravnou melódiou. :) 

Pre staršie deti sú rovnako vhodnou voľbou tiché knihy – teraz však máme na mysli tie od značky Piqipi, ktoré pomocou množstva prvkov určeného na vkladanie, zaväzovanie, pripínanie, deti nielen zabavia na dlhší čas, ale aj pomáhajú rozvíjať ich jemnú motoriku. Rovnako dobrou voľbou sú tiež magnetické hry, ktoré môžu deti bez problémov používať aj počas jazdy autom či lietadlom. Viac sme o nich písali TU.

Okrem hračiek určených na chvíľky cestovania však netreba zabúdať na možnosti hry priamo na mieste. Dovolenka pri mori by pre deti nebola tým pravým bez možnosti stavania hradov z piesku. Miesto gýčových formičiek z predražených stánkov v blízkosti pláže siahnite po niečom originálnom – čo tak hrad v podobe stavieb ako Taj Mahal, Pantheón či Mayská pyramída? S nimi vaše deti o nových plážových kamošov určite nebudú mať núdzu.

 

Súvisiace produkty