28 Apr@Toyeto

Aby bola jazda na kolobežke či odrážadle bezpečná a pohodlná

Aby bola jazda na kolobežke či odrážadle bezpečná a pohodlná

Športové aktivity sú u detí dôležité už od útleho veku, a také kolobežky či odrážadlá u menších detí sú ideálnou aktivitou, ktorá je nielen prospešná, ale aj zábavná. Na odrážadlách, kolobežkách či bicykloch sa však aj z našich drobcov stávajú členovia cestnej premávky, a tak treba ich bezpečnosti venovať špeciálnu pozornosť. Pozreli sme sa preto na odporúčané doplnky pre malých jazdcov, vďaka čomu bude ich jazda naozaj bezstarostnou.

Výberu správnej kolobežky či odrážadla sme sa venovali v predošlých článkoch (prečítajte si AKO VYBRAŤ ODRÁŽADLO alebo AKO VYBRAŤ KOLOBEŽKU), nateraz len zopakujeme, že pre ide o výbavu, na ktorej netreba šetriť. Kvalitné odrážadlo či kolobežka sú pevné, ale ľahko manipulovateľné, veľkostne a tvarovo prispôsobené rozmerom a schopnostiam dieťaťa. Kolieska by mali byť odolné a zvládnuť aj náročnejšie povrchy bez výrazného poškodenia a riadidlá by mali mať rádius otáčania nastaviteľný s ohľadom na skúsenosti dieťaťa. Aj vďaka výberu kvalitného odrážadla či kolobežky vieme pomôcť dieťaťu vyhnúť sa nepríjemným pádom a potenciálnemu nebezpečenstvu pri strate kontroly na cestnej premávke.

To je však len prvý krok. Druhým, nemenej podstatným krokom pri zaistení bezpečnosti vášho drobca je správna bezpečnostná výbava, ktorá mu pomôže zabrániť pádu či úrazu, byť videným a počutým na ceste, no a napokon máme pre vás aj niekoľko originálnych zlepšovákov.  

Prilba Micro

Dobre padnúca prilba je základ

Prilba je pre deti zo zákona povinná iba pri jazde na bicykli, používať ju aj v prípade jazdy na kolobežke či odrážadle je však určite odporúčané – a dodali by sme aj dôležité. V prípade pádu či nárazu dostatočne chráni hlavu dieťaťa len v prípade, že sedí správne, nie je príliš malá ani príliš voľná. Jej výberu teda venujte špeciálnu pozornosť. V našej ponuke nájdete prilby vo viacerých veľkostiach podľa obvodu hlavy dieťaťa, rovnako ich dostanete vo viacerých prevedeniach, či už ako klasické „špicaté“ cestné prilby alebo jednoduchšie guľaté prilby typu freestyle. Samozrejme, potom si už len vybrať zo širokej ponuky fariebmotívov.

Prilbaživotnosť približne 5-8 rokov, pri akýchkoľvek známkach poškodenia je však dôležité vymeniť ju za novú, poškodená prilba totiž vôbec neplní svoj účel. Nekupujte dieťaťu väčšiu prilbu, do ktorej dorastie, alebo mu ju nenechávajte „zdediť“ po staršom súrodencovi, pokiaľ mu nesedí správne.

Neprehliadnuteľný jazdec

Opäť rovnako ako v prípade jazdy na bicykli, ani pri kolobežke či odrážadle netreba zabúdať na to, aby malého jazdca bolo vidieť a počuť, ak je to potrebné.

K viditeľnosti pomôžu reflexné prvky na oblečení či priamo na odrážadle či kolobežke (kolobežky Globber so svetielkujúcimi kolieskami sú tak nielen frajerské, ale pomáhajú aj k bezpečnosti dieťaťa). Využiť však môžete aj externé LED svetlo na rúčke či riadidlách, ktoré pomôže zvýšiť viditeľnosť na cestách v hmlistom počasí či tme.

Multifunkčný set ružový - svetlo, melódie, trúbenie

Zvonček či klaksón pomôže všetkým vedieť o sebe a držať sa v bezpečnej vzdialenosti. V prípade kolobežiek značky Micro môžete napríklad siahnuť po klaksóne umiestnenom priamo na úchope riadidiel, vďaka čomu bude jeho obsluha rýchla a bezpečná. Vyskúšať môžete aj trojkombináciu spájajúcu svetlo, trúbenie a melódiu do praktického zariadenia umiestneného na riadidlách.

Dodatočná výbava k jazde

Vedeli ste, že aj fľašu s vodou môžu mať pri jazde na kolobežke deti bezpečne a prakticky pri sebe? Špeciálny držiak sa upevní pomocou klipu k vonkajšej strane riadidiel, kde bude správne držať a nebude zavadzať a dieťa tak bude mať fľašu s vodou vždy poruke. Držiaky na fľašu sú zväčša neoprénové, takže ochránia aj sklenené fľaše, pre každý prípad však pre deti odporúčame niektorú z našich fliaš z bezpečného plastu, napríklad od značky Equa.

Držiak na fľašu Micro

V prípade potreby tiež môžete ku kolobežkám dokúpiť aj praktický batoh, ktorý sa dá opäť pripevniť k riadidlám a zvládne odniesť napríklad desiatu či iné nevyhnutné maličkosti.  

Súvisiace produkty