19 May@Toyeto

8 aktivít, ktoré môžete s deťmi vyskúšať (nielen) na Medzinárodný deň mlieka. Pomáhame vzdelávať

8 aktivít, ktoré môžete s deťmi vyskúšať (nielen) na Medzinárodný deň mlieka. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému MLIEKO.

 

19. máj patrí tento rok Medzinárodnému dňu mlieka. Pripravili sme si pre vás aktivity, ktoré deťom túto dôležitú zložky potravy možno predstavia inak, ako ju poznali doteraz. 

 

TIPY NA AKTIVITY:

1. Vedia deti, ktoré výrobky sú z mlieka? Pripravte si obrázky, hračky s motívom základných potravín alebo nakuknite do chladničky a nechajte ich vytriediť, ktoré potraviny považujú za tie s mliečnym základom. Ich voľbu skontrolujte a prípadne opravte a doplňte informácie. K obrázkom či hračkárskym mliečnym výrobkom si doplňte informácie, akým spôsobom vznikajú. 

2. S vašou pomocou sa môžu deti (podľa veku) naučiť uvariť aj jednoduché jedlo z mlieka, napríklad puding či palacinky.

3. Mladšie deti si prípravu mliečnych jedál môžu vyskúšať s šikovnými pomocníkmi do detskej kuchynky: smoothie mixér im pomôže pre celú rodinu namiešať mliečne koktejly, drevený mixér poslúži na mixovanie cesta či šľahačky a celú škálu mliečnych produktov im predstaví táto drevená debnička.

4. Máte doma veľa krabičiek od mlieka? Nechajte deti, nech si z nich postavia napríklad mestečko – krabice od mlieka poslúžia na výrobu panelákov. Krabice môžu jednoducho oblepiť farebným či bielym papierom a opatrne v nich vyrezať otváracie okná. Prostredie môžu dotvoriť pomocou iných krabičiek, papierov, kamienkov, látky a podobne. 

5. A čo tak navrhnúť originálny obal na mlieko? Nechajte deti navrhnúť krabičku mlieka, ktoré by lákalo pochutiť si na ňom všetky deti. 

6. Mlieko môžete vyskúšať aj na zaujímavé chemické pokusy. Vytvoriť pomocou neho môžete napríklad krásnu farebnú dúhu. Postačí vám miska, do ktorej nalejete mlieko, ďalej si pripravte saponát, potravinárske farbivo a vatové tyčinky. Do misky s mliekom opatrne nakvapkajte farby. Vezmite čistú vatovú tyčinku a ponorte ju do misky – nič sa nestane. Potom tam ponorte vatovú tyčinku napustenú saponátom – a tu sa začína krásne farebné divadlo!
 

7. Nemôže vaše dieťa mlieko alebo chcete vyskúšať alternatívy? Existuje mnoho rastlinných náhrad mlieka, niektoré si dokážu hravo pripraviť aj samy deti – samozrejme s vašou pomocou. Najjednoduchšia je asi výroba mlieka z ovsených vločiek: do termosky nasypte 4 lyžice ovsených vločiek, zalejte to 0,5-0,7 litrami horúcej vody a nechajte počas noci lúhovať. Ráno zmes zalejte studenou vodou, rozmixujte a nechajte cca 30 min odstáť. 

8. Majú vaše deti rady syrové korbáčiky? Ich pletenie si môžu vyskúšať napríklad pri pletení nití z plastelíny

 

TOYE PRE DETI

 

Ahojte, kamaráti! 

 

Máte radi mlieko? Viete, prečo je zdravé a ako vzniká? A vedeli ste, že mlieko nie je považované za nápoj, ale za potravinu? O tom všetkom si dnes povieme niečo viac.

 

Prvým mliekom, s ktorým sa v živote stretávame, je materské mlieko. Materským mliekom živia mamičky svoje novonarodené deti – a to tak ľudské mamičky ako aj zvieracie. Neskôr konzumujeme spracované mlieko, najčastejšie kravské, prípadne jeho rastlinné náhrady.  Mlieko je tekutina, zvyčajne bielej farby, nepovažuje sa však za nápoj – obsahuje totiž veľa živín a vitamínov. Najdôležitejšou zložkou mlieka je vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravé kosti, pitie mlieka tiež zlepšuje imunitu, vďaka čomu sme menej často chorí, pomáha nášmu srdcu, cievam či mozgu. 

 

Ako sme spomenuli, mlieko, ktoré bežne pijeme je najčastejšie kravské, prípadne kozie či ovčie. Získavame ho dojením kráv či zvierat, ktoré sú chované na farmách, práve pre tieto účely. Toto mlieko sa ďalej spracúva pasterizáciou – teda zahriatím na vysokú teplotu na krátky čas. Pri tomto procese sa z mlieka odstraňujú prípadné nebezpečné látky, ale stále si zachováva svoju chuť – a to je mlieko, ktoré si môžeme následne zakúpiť v obchode. Z mlieka sa tiež vyrábajú ďalšie mliečne výrobky: smotana, syr, bryndza či jogurt. Kvôli svojmu zloženie, ale i chuti, tvoria významnú časť zdravého jedálnička. 

 

Niektorí ľudia sú na látky, ktoré mlieko obsahuje, predovšetkým laktózu, alergickí. V tomto prípade si ho môžu nahradiť rastlinnými mliekami, ktoré sa vyrábajú z orechov, ryže, ovsených vločiek či sóje.

 

Otázky na zopakovanie:

  • Ako vzniká mlieko?
  • Ktoré mliečne výrobky poznáš a ktoré máš najradšej?
  • Urči, ktoré z týchto potravín alebo jedál sa pripravujú z mlieka: jogurt, šalát, vanilková zmrzlina, káva, praženica, puding, bryndza, syrové korbáčiky, džús, palacinky, zeleninová polievka?

 

 

 

 

 

Súvisiace produkty