20 Jan@Toyeto

7 dôvodov, prečo by sa vaše deti mali viac hrať s plastelínou a modelovacími hmotami

7 dôvodov, prečo by sa vaše deti mali viac hrať s plastelínou a modelovacími hmotami

Hrajú sa vaše deti pravidelne s plastelínou či inými modelovacími hmotami? Ak nie, mali by začať! Ak áno, pokojne ich inšpirujte k tomu, aby pri tejto aktivite trávili ešte viac času. O tom, že modelovanie prináša deťom viacero benefitov, vás môže presvedčiť aj nasledujúcich 7 dôvodov. 

1. Rozvíja jemnú motoriku

To, aké je rozvíjanie jemnej motoriky dôležité, vám opakujeme naozaj často, ale inak to skrátka nejde. Aj modelovanie patrí k činnostiam, ktoré posilňujú jemné svalstvo prstov a rúk, a tak stláčanie, rolovanie, vaľkanie, či splošťovanie hmoty dokážu pozitívne ovplyvniť aj neskoršie správne držanie pera či ceruzky.

2. Zlepšuje koordináciu oko-ruka

S jemnou prácou na detailoch súvisí aj koordinácia oko-ruka, ďalšia dôležitá schopnosť, ktorú je u detí potrebné pomocou hier a iných činností trénovať už od útleho veku. Sady Patarev napríklad obsahujú aj drobné pomôcky na vykrajovanie a „vyrezávanie“, vďaka čomu si deti precvičia drobnú detailnú prácu s hmotou – a ako bonus aj trpezlivosť!

3. Upokojujúca činnosť

Poznáte antistresové loptičky, ktoré má v kancelárií nemálo dospelých? Nuž, rovnaký efekt má modelovanie na deti - môže im pomôcť zmierniť napätie, uvoľniť prebytočnú energiu, zlepšiť sústredenie a prejaviť emócie. Ak máte pocit, že vaše dieťa cíti v týchto dňoch napätie, skúste mu ponúknuť alebo sa spolu s ním pustiť do modelovania. Alebo mu rovno ponúknite inteligentnú plastelínu, ktorú používa ako antistresovú pomôcku aj mnoho dospelákov.

4. Podporuje tvorivosť

Nezáleží na tom, či máte rôznofarebnú alebo jednofarebnú hmotu, obyčajnú či fosforeskujúcu – z každej možno vytvoriť tisícky neopakovateľných výtvorov. Pri modelovaní deti tvoria objekty v zásade od nuly, vďaka čomu si trénujú svoju predstavivosť a učia sa premýšľať inovatívnymi spôsobmi.

Modelovanie plastelíny alebo inej modelovacej hmoty

5. Dokáže zlepšiť sociálne zručnosti a vyjadrovanie

Samozrejme, za predpokladu, že deti tvoria v skupinke alebo spolu s rodičom. Modelovanie možno nie je úplne každodenná činnosť, a práve preto je to vhodný spôsob na rozšírenie slovnej zásoby – deti totiž pri opise činností a spolupráci budú opisovať nové predmety a činnosti. Tiež si môže zlepšiť zručnosť vo verbalizovaní svojich predstáv – postačí, keď ich požiadate, aby vám opísali, čo vlastne vytvorili a prečo. 

6. Pomôcka pri učení

Vedeli ste, že výskumy ukazujú, že deti sa rýchlejšie učia nové veci, zatiaľ čo budú zamestnávať svoje ruky – napríklad si kresliť alebo modelovať. Ostaňme teda pri modelovaní: napríklad také učenie písmeniek či číslic sa dá jednoducho ozvláštniť tým, že si budete písmená a čísla vytvárať z modelovacej hmoty.

7. Zábavná offline činnosť

Aby sme nezabudli – modelovanie je predovšetkým zábava! Najmä v súčasnej situácií trávi mnoho detí pri digitálnych zariadeniach viac času, ako by sme si predstavovali. Zapojiť do hry svoje ruky, vidieť, ako im pod nimi vzniká zvieratko ako pri predlohe či iný výtvor svojej predstavivosti, to je úplne iný rozmer hry a zábavy. A vôbec nie je len pre predškolákov – také zapekacie hmoty či modelovacie kriedy sú obľúbené aj u starších detí.

 

 

Súvisiace produkty