15 May@Toyeto

15 tipov na zábavné tanečné aktivity pre deti. Pomáhame vzdelávať

15 tipov na zábavné tanečné aktivity pre deti. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému TANEC.

 

Pravidelný pohyb by mal byť súčasťou našich dní – a existuje hádam veselšia a zábavnejšia pohybová aktivita ako je tanec? Prinášame vám preto niekoľko nápadov na aktivity spojené s tancom, ktoré ozvláštnia vaše dni a deti zabavia, ale prinesú im aj potrebnú rozcvičku.  

 

TIPY NA AKTIVITY:

1. Aké rôzne pohyby môže mať tanec? Vyhľadajte a pustite si s deťmi videá s prevedením rôznych druhov tancov, od našich tradičných ľudových, cez spoločenské tance až po tance typické pre rôzne krajiny. Záplava farebných kostýmov, chytľavá hudba a do toho zaujímavé tanečné pohyby, to by ich mohlo baviť!

2. Ak ich táto tanečná aktivita zaujme, naučte sa aj niekoľko základných tanečných krokov. Uvidíte, možno vám doma rastie budúci tanečník. A ak aj nie a tanečné kroky mu budú robiť problém, nič to, stále je to príjemná pohybová aktivita, ktorá je v dňoch, ktoré trávime prevažne doma, veľmi prospešná.

3. K tancom, samozrejme, patrí aj hudba. Napríklad také latinskoamerické tance budú skvelo dopĺňať doma vyrobené tamburíny či rumbagule. Tip na ich výrobu nájdete v texte o hudobných nástrojoch TU

4. Staršie deti si zas rady vytvoria choreografie na svoje obľúbené, moderné pesničky. Nechajte ich nacvičovať a potom ich povzbuďte, aby toto vystúpenie predviedli rodine. 

5. Vďaka súprave Aquarellum si obrázky tanečníc sveta môžete na predtlačených šablónach krásne vymaľovať pomocou akvarelových farieb. 

6. Milovníčky bábik sa zas určite potešia bábikám-baletkám. Oblečenie pre baletku si môžete dokúpiť aj samostatne - či už ide o oblečenie pre väčšie bábiky od značky Götz alebo pre bábiky Paola Reina

7. Baletnú tutu sukničku si za pomoci mamičiek zvládnu vyrobiť malé baletky aj doma. Postačí im k tomu niekoľko nastrihaných kúskov tylu, ktoré nahusto vedľa seba priviažu za hrubú gumičku, ktorá pôjde okolo pása. 

8. Baletné pozície dokáže deti naučiť aj originálna spoločenská hra Baletka. Úlohou hráčov je odkrývať dvojice kartičiek a fyzicky napodobňovať zobrazené baletné figúry. Precvičia si nielen svoje telo, ale aj pamäť, keďže baletné pozície a pohyby si budú musieť po odkrytí kartičky rýchlo zapamätať. 

9. Tanec vo všeobecnosti, no balet predovšetkým, môžeme chápať aj ako vyjadrovanie emócií prostredníctvom pohybov. To môžete pretransformovať aj do hry: napíšte na papier niekoľko druhov emócií či nálad a nechajte jedno dieťa vyžrebovať si zadanie, ktoré bude musieť prostredníctvom tanečných pohybov ostatným predviesť. Ostatní hráči hádajú a postupne sa v zobrazovaní striedajú. 

10. Skúšali už vaše deti stepovať? Vyrobte si stepovacie topánky! Postačí, keď na spodok topánky nalepíte niekoľko kovových mincí a už len napodobňujte tradičné stepové pohyby. 

11. Tanec je dobrou skúškou fyzickej kondície, balansu a koordinácie pohybov. Dvojica či dvojice detí si môžu vyskúšať párový tanec, pri ktorom sa budú medzi svojimi čelami skúšať udržať menšiu loptu. Skúste to striedať, postupujte od väčších lôpt až po menšie, pingpongové loptičky. Vy sa môžete medzitým zahrať na DJ-a a púšťať im do toho rôzne žánre hudby, čomu budú musieť deti prispôsobiť svoje pohyby. Aj takáto hra môže byť skvelou rozcvičkou. 

12. Koordinácia pohybov rúk a nôh na hudbu je typická aj pre kačací tanec, čo je aktivita, ktorá zabaví rovnako menšie aj väčšie deti. 

 

13. Postreh a koordináciu pohybov končatín pri tanci môžete s menšími deťmi precvičovať pomocou pesničiek, ktoré sú spojené s pohybom, pričom deti musia ukazovať jednotlivé časti, ktoré sa v piesni ukazujú, napr. hlava-ramená-kolená-palce, prípadne je s piesňou spojená choreografia, ktorá je založená na rýchlom opakovaní rôznych pohybov. 

14. S viacerými súrodencami či kamarátmi si deti môžu zahrať aj známy stoličkový tanec

15. Pri tanci treba dávať pozor! Najmä pri balónovom tanci. Priviažte deťom na nohy balónik a nechajte ich tancovať (v pároch, skupinkách či samostatne), pričom sa budú snažiť jeden druhému šľapnúť na balónik a prasknúť ho a zároveň ochrániť ten svoj. 

 

 

TOYE PRE DETI

 

Ahojte, kamaráti!

 

Dnes si trochu zatancujeme a pritom si povieme niečo o tanci. Pri slove tanec si vie každý z nás predstaviť o čo asi ide, no ako by ste tanec opísali? Skúsme takto: tanec tvoria opakované pohyby, ktoré tanečníci vykonávajú do rytmu hudby. 

 

Možno neviete, no tanec vznikol veľmi dávno. V dávnych dobách dokonca ľudia verili, že tanec má veľkú moc, napríklad privolať dážď alebo zabezpečiť mier a blahobyt obyvateľov. Takýto tanec sa väčšinou tancoval hromadne, v skupinách. Postupne začali vznikať tance, ktoré predvádzali jednotlivci – takéto sólové tance však tiež neslúžili na zábavu tanečníkov, išlo o formu umenia. 

 

Tanec pre zábavu vznikol až neskôr, spájal sa s rytierskymi a kráľovskými udalosťami, kde sa pri hudbe a tanci zabával najmä bohatší ľud. Tam vznikli aj párové tance, teda tance vo dvojici. Postupom času sa však tanec dostával ku všetkým vrstvám obyvateľstva, ktoré si ním spestrovali dni. Tak začali vznikať aj rôzne druhy tanca, niektoré veselšie, temperamentnejšie, rýchlejšie, iné pomalšie, vážnejšie. Každý tanec sa tak hodí na inú príležitosť, dá sa ním vyjadriť iná emócia. 

 

Každá krajina má zvyčajne svoj typický ľudový tanec. Ako hovorí už jeho názov, ide o tanec ľudu – tance, ktoré ľudí rozveseľovali a rozptyľovali po ťažkej práci. Tanec bol typický pre slávnosti ako fašiangy, majálesy či dožinky, ale aj pre rôzne tancovačky, veselice a oslavy, skrátka pri všetkých dôležitých veselých udalostiach v živote ľudu. Ľudové tance v spojení s ľudovými piesňami sa u nás líšili v závislosti od regiónu, v ktorom vznikali. Rovnako sa v rôznych regiónoch líšia aj ľudové kroje – typické odevy určené pre slávnostné chvíle a tanec. Naše typické ľudové tance môžeme rozdeliť na mužské, ženské a párové. Mužským tancom je napríklad odzemok, ženským karička a medzi párové tance patrí polka, mazúrka či valčík. 

 

Otázky na zopakovanie:

  • Pamätáš si, ako vznikal tanec?
  • Aké druhy tanca poznáš?
  • Rád tancuješ? Pri akej príležitosti si tancoval naposledy? 

 

 

Súvisiace produkty