06 May@Toyeto

15 aktivít, ktoré deťom priblížia svet kníh a čítanie. Pomáhame vzdelávať

15 aktivít, ktoré deťom priblížia svet kníh a čítanie. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému KNIHY.

Ktorý rodič by nechcel, aby si jeho dieťa zamilovalo čítanie? Láska k čítaniu však nevzniká len tak, treba k nemu dieťa viesť od malička a ísť mu príkladom. Pomôcť mu môžete aj správnymi aktivitami, ktoré mu predstavia čaro kníh. Opäť sme pre vás vybrali niekoľko zaujímavých.  

TIPY NA AKTIVITY:

1. Zaveďte si každý deň pravidelnú čítaciu polhodinku alebo hodinku, kde sa budete spoločne s deťmi venovať čítaniu: mladších deťom čítajte vy, staršie inšpirujte tak, že ich necháte čítať si vlastnú knihu, kým vy si budete čítať tú svoju. Skúste si na ňu vyhradiť iný čas ako tesne pred spaním, aby deti neboli príliš unavené a čítaniu sa venovali naplno. Spoločné rodinné čítanie je pekný návyk, ktorý si deti môžu odniesť aj do dospelosti – nechceli by ste z nich vychovať ľudí s láskou k čítaniu?

2. Po prečítaní knihy vždy deti vyzvite, aby sa pokúsili prerozprávať dej. Nechajte ich vymenovať postavy, zamyslieť sa nad ponaučením a zhodnotiť, čo sa im páčilo a čo nie. Inšpirujete ich tak zamýšľať sa nad prečítaným, pomôžete im formovať si kritické myslenie a spôsob, akým vyjadrujú svoj názor a pozitívny vplyv to bude mať aj na pamäť.

3. Aké je obľúbená kniha vášho dieťatka? Vyzvite ho, aby jej navrhol a nakreslil novú obálku, ktorá napovie jej obsah. 

4. Deti radi vymýšľajú rozprávky a príbehy, podporte ich v tom. Nechajte popustiť uzdu ich fantázie úplne a vymýšľať si všemožné príbehy, ak im to až tak spontánne nejde, nájdite si predmet, osobu či situáciu, okolo ktorej môžu vymyslieť príbeh. Aj fantázia a kreativita chce niekedy prax. 

5. Pri vymýšľaní príbehov vám môžu pomôcť aj magnetické hry. S magnetkami postavičiek môžete na magnetickom pozadí pohybovať a ukladať ich tak, aby vytvorili stále iný príbeh – či už siahnete po Farme, Rozprávkovej záhrade alebo budú hrať dôležitú rolu Ročné obdobia a ich striedanie. 

6. Knihy určené pre najmenšie detičky – drevené alebo knihy do kočíka nájdete aj u nás. Deti zabavia otáčaním strán a zaujímavými farbami, stále sú to však knihy a vy ako rodičia im môžete dať ten pravý knižný rozmer. Aj jednoduché obrázky zvieratiek na jednotlivých stránkach vedia rozpovedať krátky príbeh, začnite si ho vymýšľať, aj takýmto spôsobom viete deťom pomáhať rozvíjať svoju fantáziu. 

7. Máte doma veľkú knižnicu? Dovoľte starším deťom zahrať sa s jednotlivými knihami. Zadajte si úlohy ako nájsť knihu s farbou v názve, autora, ktorý má rovnaké iniciály ako vaše dieťa, inšpirujte ich, aby z názvov kníh poskladali vetu či vytvorili dúhu z farebných knižiek. Aj takáto aktivita ich zblíži s knihami a môže mať u vás doma veľký úspech. 

8. Máte doma detskú knižku, ktorú ste už videli sfilmovanú? Porozprávajte sa so svojimi drobcom o rozdieloch medzi knihou a filmom. Koľko rozdielov postrehol a zapamätal si?

9. Deti milujú komiksy – inšpirujte ich, nech si nejaký samy nakreslia. Na zmysluplný či vtipný príbeh postačí aj niekoľko obrázkov. Takisto si môžete vytvoriť flipbook alebo si rovno vystrihnúť ten náš

10. Mladšie deti, ktoré ešte nevedia čítať, si v knihách najradšej pozerajú obrázky. Vyskúšajte knihu Bratislava – Hľadaj a nájdi, kde budú mať za úlohu nájsť v ilustrovaných uliciach Bratislavy postavičky, ktoré sa im tam ukryli.

Knihy pre deti 

11. Rovnakú hru si však môžete vyskúšať aj pri iných knihách s obrázkami. Vyzvite dieťa, aby v knihe našlo obrázok niektorej postavičky či na zložitejších obrázkoch nájsť niečo konkrétne. Skvelý hravý spôsob, ako rozvíjať detské sústredenie. 

12. Aká je detská obľúbená knižná postavička? Nechajte ho zahrať sa na ňu, spoločnými silami si môžete zhotoviť aj jej kostým. 

13. Viete, ako vzniká kniha? Skúste si to rozobrať. (Dobrou pomôckou je zamyslieť sa nad tým z opačného konca: vezmime si hotovú knihu. Na to, aby sa jej stránky zaplnili písmenkami bolo treba potlačiť jednotlivé stránky textom. Text napísal spisovateľ. Stránky sú vyrobené z papiera a papier z dreva. Drevo vzniklo zo stromu, ktorý vyrástol z malého semiačka. To musel niekto zasadiť...) Staršie deti si k tejto téme môžu vytvoriť aj myšlienkovú mapu. 

14. Zahrajte sa na starodávny tlačiarenský stroj v moderných podmienkach. Listy papiera potlačte pečiatkami písmeniek a vyskladajte tak slová, napríklad názov vašej obľúbenej knihy. Môžete ich doplniť aj vlastnými ilustráciami. 

15. Koľko príbehov skrývajú knihy bez slov? Tiché knihy Piqipi ponúkajú deťom možnosť vytvoriť si vlastné. Prvky, ktoré sa skrývajú v šietich Piqipi knižkách, ich predstavia deň chlapčeka, dievčatka, psíka, zajka či opičky alebo ich zavedú do Vianočnej rozprávky. Vkladaním jednotlivých prvkoch a plnením drobných úloh si nielen rozvíjajú svoju jemnú motoriku, ale aj budujú príbeh. Pomocou sady písmeniek jej na prvej strane môžu dokonca dať vlastný názov!

 

  

TOYE PRE DETI

  

Ahojte, kamaráti! 

Máte radi knižky? A viete, ako a prečo vznikli a stále vznikajú? Dnes sa pozrieme na ich príbeh!

Ľudia si už od nepamäti rozprávali príbehy – či už naozajstné, ktoré zažili, ale aj vymyslené. Jeden človek si však nemôžeme pamätať nekonečne veľa príbehov, preto si ich ľudia začali zapisovať. A keďže príbehy to boli naozaj dobré, nezapisovali si ich len tak kade-tade, ale do pekných zdobených zväzkov, čo sú predchodcovia dnešných kníh. 

Na tom, aby knihy plné zaujímavých príbehov, ale aj užitočných rád a vedomostí vznikali aj dnes, sa podieľajú spisovatelia. Tí majú hlavu plnú príbehov, ktoré vedia prostredníctvom tých správnych slov napísať tak, aby sme ich potom radi čítali. Knihy, najmä tie rozprávkové, bývajú doplnené peknými kresbami, ktoré nazývame ilustrácie a kreslia ich ilustrátori. Tí majú tiež plnú hlavu príbehov, no nerozprávajú ich slovami, ale maľbami. 

Aby bola kniha knihou a my sme si v nej mohli listovať a čítať ju, musí sa vytlačiť. Knihy sa tlačia na papier, ktorý, ako asi viete, vzniká z dreva stromov. Drevo sa v špeciálnych továrňach spracováva, aby z neho vznikol biely papier. Na ten sa potom v tlačiarni tlačia texty a ilustrácie a kniha tak dostáva svoju podobu.  

Knihy sa k nám dostávajú viacerými spôsobmi. Najčastejšie si ich môžeme zakúpiť v kníhkupectve. Je to obchod, kde predávajú kopec kníh s rôznym zameraním – od rozprávkových, cez knihy pre dospelých, encyklopédie a odborné knihy až po komiksy. V kníhkupectve si môžeme knihy prelistovať a ak sa nám páčia, zakúpiť a odniesť domov. Doma si ich prečítame a založíme do našej domácej knihovničky.

Knihy si však môžeme aj zapožičiavať. Na to slúžia knižnice. V knižniciach, tak ako kníhkupectvách, nájdete knihy zoradené abecedne, rozdelené do viacerých kategórii. Na rozdiel od kníhkupectiev si však v knižniciach knihy len zapožičiavame. Každý návštevník knižnice má svoj čitateľský preukaz, kde je vyznačené, ktoré knihy si požičal a dokedy ich má vrátiť. Na knihy, ktoré máme požičané z knižnice, preto treba dávať špeciálny pozor, aby radosť nerobili len nám, ale aj všetkým, ktorí si ich budú môcť prečítať po nás. 

  

 Otázky na zopakovanie:

  • Aká je tvoja najobľúbenejšia kniha?
  • Vieš, ako vznikajú knihy?
  • Aký je rozdiel medzi kníhkupectvom a knižnicou?

 

 

 

Súvisiace produkty