16 Apr@Toyeto

10 tipov, ako pomocou hry spoznať čaro ročných období. Pomáhame vzdelávať

10 tipov, ako pomocou hry spoznať čaro ročných období. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému ROČNÉ OBDOBIA A POČASIE.

 

ROČNÉ OBDOBIA A POČASIE

Učenie sa ročných období a rozdielov medzi nimi je skvelou príležitosťou, ako deťom predstaviť koncept plynutia času, ale tiež priblížiť ich ešte viac k záujmu o prírodu. Tá nám predsa cyklus ročných období ukazuje najlepšie. Podľa našich skúseností ide o naozaj vďačnú tému, ktorá deti zaujíma a baví. 

 

TIPY NA AKTIVITY POČAS KARANTÉNY:

  1. Ako sa obliecť v závislosti od ročného obdobia? Vytvorte si štyri škatuľky alebo jednoducho stanovištia s označením Jar, leto, jeseň, zima. Pripravte si obrázky rôzneho druhu oblečenia (nakreslite si ich alebo povystrihujte z letákov či časopisov) a vyzvite deti, aby ich rozdelili na jednotlivé kôpky, podľa toho, kedy ich nosíme. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k diskusii, keď oblečenie nosíme počas viacerých ročných období. 
  2. Na štyri papiere si nakreslite rovnaký strom – pozor, pôjde len o kmeň a konáre listnatého stromu. Úlohou detí bude dotvoriť stromy podľa toho, ako vyzerajú počas jednotlivých ročných období. Dokresliť či dolepovať tak môžu nielen listy a plody, ale vytvoriť celkové prostredie so zvieratkami, snehom, či ľuďmi v okolí tak, aby to zodpovedalo jari, letu, jesení či zime. 
  3. Na rovnakom princípe funguje aj magnetické hra Ročné obdobia, kde si dieťa pomocou 4 pozadí a množstva magnetických dielikov vytvára krajinku zodpovedajúcu jednotlivým ročným obdobiam. 
  4. Stromy znázorňujúce ročné obdobia však môžete zhotoviť z viacerých materiálov – napríklad z roliek toaletného papiera, kmeň nakresliť pomocou odtlačku ruky a farebne dokresľovať korunu a podobne. Fantázii sa medze nekladú. 

Toyeto najlepsie

Ročné obdobia

Doplň do prázdnych políčok nad stromami názvy ročných období. Ku ktorým ročným obdobiam patria predmety? Vyfarbi ich a spoj čiarou ku správnemu stromu.

>> Stiahnúť aktivitu <<

 

 1. Aké rastliny, zelenina či ovocie sa nám spájajú s akým ročným obdobím? Pripravte si obrázky rôznych rastlín a plodín a priraďte ich k obdobiu, kedy rastú.
 2. Spoznávať jednotlivé letné a jesenné plody deťom pomôže aj obľúbená spoločenská hra Ovocný sad. Menšie deti navyše potešia jej krásne figúrky a herné komponenty, ako aj pútavý motív hry. 
 3. S jednotlivými ročnými obdobiami súvisia aj sviatky či tradície, ktoré sa s nimi spájajú. Povedzte si, vypíšte alebo nakreslite najdôležitejšie z nich a roztrieďte ich podľa ročných období, v ktorých sa odohrávajú.
 4. Zamerať sa môžeme aj na počasie. Vytvorte si kartičky znázorňujúce rôzne druhy počasia – dážď, sneh, teplé slnečné lúče, vietor a priradzujte k nim aktivity, oblečenie či opatrenie s nimi súvisiace a vytvorte tak zaujímavú myšlienkovú mapu súvisiacu s počasím.
 5. Inšpirujte deti, aby si vytvorili teplotný graf. Vytvorte si vzorkovník, kde priradíte rozsah teplôt jednotlivej farbe. Napríklad 35-30 stupňov fialová, 30-25 tmavo červená, 25-20 svetlejšia červená.... až po najchladnejšie ako napríklad -20-15 stupňov tmavomodrá. Ich úlohou bude každý deň sledovať počasie a potom ho zaznačiť na štvorčekovaný papier – vyfarbiť jeden dielik farbou prislúchajúcou danému dňu. Deti tak po nejakom čase získajú prehľad o počasí i zaujímavý farebný obrázok. 
 6. Kolobeh striedania ročných období deťom vysvetlí aj originálne viacvrstvové puzzle, kde si môžu deti poskladať krajinku a jej zmeny vo všetkých ročných obdobiach.

 

TOYE PRE DETI

 

  

  

Ahojte, kamaráti! 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo všetko sa zmení v priebehu jedného roka? Niekedy je toho viac, inokedy sú to menšie zmeny, no jedno je isté: v priebehu roka sa vždy stihnú vystriedať štyri ročné obdobia! Poznáte ich a viete, ako sa striedajú a čo sa s nimi spája? Poďme si to spoločne zopakovať.

Začneme jarou, pretože jar symbolizuje nové začiatky, kedy sa všetko prebúdza. Spoznáte ju podľa vykúkajúceho slniečka a čoraz teplejších dní, podľa toho, že sa príroda začína zelenať i podľa čoraz viac sa predlžujúcich dní. Na jar na stromoch začnú opäť rásť zelené lístky a pomaly začínajú počať kvietky a zvieratkám sa rodia mláďatká. Jar sa začína v marci a končí sa júni. Začiatok jari sprevádza Veľká noc, ktorá sa často nazýva aj sviatok jari.

Jar strieda leto. Dni sú ešte teplejšie, vonku býva počas leta naozaj horúco. Kvietky, ktoré na jar ešte len začínali kvitnúť, teraz môžeme vidieť v plnej kráse. Niektoré plody môžeme zbierať už počas leta, napríklad jahody či čerešne. Mňam! Pozor, letné horúčavy nás môžu spáliť, preto by sme sa na slnku mali pohybovať len natretí krémom, s klobúkom na hlave a nesmieme zabúdať piť veľa vody. Vodu však potrebujú aj rastlinky, ktorých horúce slnko vysušuje, preto ich musíme polievať. Niektoré veci však príroda vyrieši aj sama, preto sú počas leta časté aj búrky. Počas leta máme dvojmesačné prázdniny v škole a často vtedy chodíme na letné dovolenky. Leto trvá od júna do septembra.

Po letných prázdninách mierime do školy a leto prechádza do jesene. Prichádzajúcu jeseň najlepšie spozorujeme na zmenách v prírode. Listy na stromoch prechádzajú zo zelenej farby do žltej, červenej a hnedej, vysychajú a opadávajú. Na mnohých stromoch práve na jeseň zbierame plody plné vitamínov: jablká, hrušky či slivky. Jeseň býva spojená s vetrom a dažďom, preto sa v tomto období začíname teplejšie obliekať. Niektoré zvieratká sa začínajú chystať na zimný spánok, sťahovavé vtáčiky mieria do teplých krajín. Jeseň trvá od septembra do decembra. 

V decembri sa začína zima. Zima sa nám väčšinou spája so snehom, nemusíme ho však vidieť počas celej zimy. Napriek tomu býva v zime vonku chladné počasie, čomu musíme prispôsobiť aj naše oblečenie. Stromy sú bez lístkov a pri nízkych teplotách nám zamŕzajú jazerá i mláky. Počas zimy oslavujeme Vianoce a príchod nového roka. Zima trvá do marca, kedy prechádza opäť do jari a celý cyklus striedania ročných období sa opakuje odznova. 

  

  

 

Otázky na zopakovanie: 

 • Vymenuj štyri ročné obdobia. Od kedy dokedy trvajú?
 • Aké počasie býva na jar, v lete, na jeseň a v zime?
 • S ktorým ročným obdobím sa spája: zbieranie jabĺk, zamrznuté chodníky, žlté lístky na stromoch, zbieranie jahôd, rast snežienky, sandále a slnečné okuliare, púšťanie šarkanov, Veľká noc, korčuľovanie na ľade, bahniatka. 

 

Toyeto najlepsie

Ročné obdobia

Doplň do prázdnych políčok nad stromami názvy ročných období. Ku ktorým ročným obdobiam patria predmety? Vyfarbi ich a spoj čiarou ku správnemu stromu.

>> Stiahnúť aktivitu <<

 

Súvisiace produkty