23 Jul@Toyeto

10 dôvodov, prečo je cestovanie s deťmi nielen zábavné, ale aj užitočné

10 dôvodov, prečo je cestovanie s deťmi nielen zábavné, ale aj užitočné

Cestovanie sa v posledných rokoch stalo obľúbeným koníčkom mnohých ľudí a zvlášť leto je obdobie, kedy cestujeme najviac. Ako je to však s cestovaním s deťmi? Mnoho rodín uvažuje, že cestovať, najmä s mladšími deťmi, je zbytočne komplikované a deťom to nič neprinesie. Ale naozaj? Predstavujeme vám niekoľko dôvodov, prečo by ste s deťmi cestovať určite mali!

 

Dôvodov, prečo mnoho rodín s deťmi odkladá cestovanie a spoznávanie nových kútov sveta na „neskôr“ je mnoho: cestovať bez detí je jednoduchšie, deti nie sú z nových miest a dlhších presunov často nadšené tak, ako by sme očakávali, často nie sú ani správne prijaté (mnoho ľudí sa stále sťažuje na hluk a krik, ktorý k detskému objavovaniu nových miest skrátka patrí). Ak patríte do tejto skupinky a stále váhate, či sa s deťmi vybrať na dovolenku či výlet, ukážeme vám, prečo je to dobrý nápad. 

 

Prečo cestovať s deťmi?

 

1. Učíme deti otvorenosti a tolerancii. Počas cestovanie sa stretávame s mnohými ľuďmi s rôznych kultúr a deti môžu pozorovať iné spôsoby života. Mladšie deti vnímajú inakosť veľmi prirodzene a pravidelným oboznamovaním sa s inými krajinami, kultúrami či jazykmi, sa z nich od detstva stávajú omnoho viac uvedomelejší a otvorenejší ľudia.

 

2. Svet pre nich nebude len niečo abstraktné. Mladšie deti často o cudzích krajinách a neznámych miestach uvažuje iba v kontexte toho, čo poznajú z filmov, hier či kníh. Spoločným cestovaním im môžete ukázať, že obyvatelia krajiny, ktorých si napríklad zložilo v puzzle skladačke, sú naozaj skutoční. Vnímavé hračky rozširujúce detské obzory tak nadobúdajú nový rozmer. 

 

3. Cudzie jazyky. Pri cestovaní (pokojne aj po Slovensku) prichádzame do kontaktu s inými jazykmi. Deti sa rady naučia pozdraviť sa alebo naučiť sa povedať „ďakujem“ či „prosím“ v cudzom jazyku – napĺňa ich to hrdosťou a zdravým sebavedomím a často vedie k ďalšiemu záujmu o objavovanie a učenie sa cudzích jazykov

 

4. Budujú si sebavedomie, odvahu. Prekonať strach a prejsť po tom nebezpečne vyzerajúcom moste či spustiť sa po tobogáne. Maličkosti, ktoré pre dieťa a jeho odvahu znamenajú veľa. Pocit hrdosti, ktorí ich zaplní po zdolaní takejto prekážky u nich ostane omnoho dlhšie ako len počas doby dovolenky a spomienka na to im pomôže prekonať ďalšie prekážky, ktoré na nich môžu čakať doma. 

 

5. Záujem o veci okolo seba. Výlety nám ponúkajú toľko nových podnetov, že deti si prirodzene budujú záujem o to, čo sa okolo nich deje. A pozor, ich detský pohľad často prinesie inú perspektívu nazerania na svet okolo seba aj vám, rodičom! 
 

6. Spomienky a zážitky. Pripomínanie si spoločných výletov na fotografiách alebo prostredníctvom toho, čo ste tam zažili, vám prinesie ďalší kvalitne strávený spoločný čas. A že si mladšie deti celý výlet neskôr nemusia vôbec pamätať? Oveľa dôležitejšie ako spomienky sú skúsenosti, ktoré v nich zostanú. 

 


7. Naučia sa znášať mierny diskomfort.
 Pri cestovaní nejde vždy všetko podľa plánu, no aj to môže deťom priniesť užitočnú lekciu: učia sa pritom pohotovým reakciám. Cestovanie vie navyše prinášať situácie, kedy sa deti musia prispôsobiť aj podmienkam, ktoré z domu nepoznajú, čo im tiež prináša istú mieru tolerancie a rýchlej adaptácie. 

 

8. Vzťah k prírode. Ak budú vaše spoločné kroky smerovať k objavovaniu prírody, detský vzťah k nej sa ešte upevní. Nové nepoznané miesta im navyše ukážu, aké rôzne podoby môže príroda mať. Nie sú to napríklad len lesy, ktoré možno poznajú z okolia svojho domova, ale aj rozsiahle roviny či moria. Pomôžte im počas výletov s poznávaním týchto nových prírodných úkazov a upriamujte na nich pozornosť – preskúmajte zaujímavé rastliny či sa s pomocou ďalekohľadu zahľaďte na more a na to, čo sa skrýva za obzorom. Uvidíte, ako to deti nadchne!

 

9. Nové jedlo. Máte doma „slabého jedáka“ a obávate sa výletov, pretože sa bojíte, že tam nebude chcieť jesť? Možno práve tento pocit diskomfortu na cudzom mieste s iným typom stravy deti naučí byť menej prieberčivými. A vy tak následne do vášho jedálnička budete môcť zaradiť omnoho viac nových pokrmov. 

 

10. Nové záujmy a záľuby. Cestovanie deťom ponúka toľko nových podnetov, že to v nich ľahko môže podnietiť záujem o niečo nové. Či už múzeá a galérie očaria natoľko, že budú mať zrazu oveľa lepší vzťah ku kresleniu či histórii alebo im pobyt v prírode ukáže, že hry von sú väčšia zábava... Cestovanie vie skrátka v dobrom zmeniť nielen nás, dospelákov, ale aj deti. 

 

 

Odhodlali ste sa na výlet? Pripájame ešte niekoľko tipov, ako z cestovania s deťmi urobiť ešte príjemnejší spoločný zážitok!

  • Vytvorte si počas cestovania nejakú zberateľskú tradíciu. Či si z každého navštíveného miesta odnesiete malý kamienok alebo drobnú hračku ako napríklad autíčko, po čase z toho bude mať dieťa svoju špeciálnu zbierku, na ktorú nedá dopustiť a ktorá mu aj neskôr pripomenie zážitky, ktoré daný výlet priniesol. 
  • Rovnako príjemnou tradíciou môže byť vyznačovať si na domácej mape miesta, ktoré ste spoločne navštívili. Nielenže to bude príjemná spomienka, no deti sa pri nej aj niečo naučia.  
  • Urobte si zo spoznávania nových miest hru – napríklad kto si všimne viac zvierat, hádajte spoločne názvy miest, ukazujte si navzájom zaujímavé veci a vymýšľajte si k nim príbehy... Aj dlhšia túra v horách takto deťom obehne rýchlejšie a príjemnejšie. 
  • Na cestovanie sa vopred pripravte a pre komfort dieťaťa zbaľte aj niekoľko obľúbených hračiek, ktoré im pripomenú domov, ale i zabavia, keď to bude potrebné. Tipy, ako na to, nájdete TU
  • Vyberajte si baby-friendly ubytovanie či reštaurácie. Deti sa aj počas výletov rady zastavia, načerpajú nové sily a zahrajú sa v detských kútikoch

 

Privítali by ste počas cestovania po Slovensku viac detských kútikov v hoteloch, reštauráciach, wellness zariadeniach či iných prevádzkach cestovného ruchu? Navštívte stránku www.smejusko.sk, kde môžete svojim hlasom rozhodnúť o tom, ktoré prevádzky od nás získajú parádne vybavené detské kútiky! 

 

 

 

Súvisiace produkty