13 May@Toyeto

Vyskúšajte 10 aktivít, ktoré deťom predstavia vlaky a železnice v inom svetle. Pomáhame vzdelávať

Vyskúšajte 10 aktivít, ktoré deťom predstavia vlaky a železnice v inom svetle. Pomáhame vzdelávať

Poznáte to! Každý rodič, ktorý sa počas týchto náročných dní doma usiluje efektívne zabaviť a tiež vzdelávať svoje ratolesti vie, že to môže byť skutočne náročné. Chceme Vás preto inšpirovať. Pripravili sme si pre Vás seriál tematických aktivít, ktorých úlohou je priniesť deťom vzdelávacie témy v rôznych oblastiach a vám ušetriť čas na hľadanie inšpirácií. Dnes na tému VLAKY.

 

Vláčiky bývajú obľúbenou detskou hračkou a aj v tomto prípade platí, že deti najlepšie vedia, čo je pre nich dobré. Hra s vláčikmi totiž prináša množstvo benefitov – viac sa o nich môžete dočítať TU. Dnes sme si pre vás pripravili aktivity, ktoré vám ukážu, ako možno hru s vláčikmi a záľubu v tomto dopravnom prostriedku trochu ozvláštniť.  

 

TIPY NA AKTIVITY:

1. Ponúknite menším deťom vláčiky s variovateľnými farebnými prvkami, ktoré si môžu vyskladať podľa vlastnej fantázie, napríklad drevený vláčik Fantázia či magnetický vláčik Peru. Rozvíjajú si tým jemnú motoriku a koordináciu oko-ruka, ale i zmyslové vnímanie a predstavivosť.

2. Vláčik s rôznofarebnými vagónmi si deti môžu aj nakresliť a vytvoriť. Nastrihajte si z farebných papierov geometrické útvary: štvorce, obdĺžníky, kruhy a trojuholníky a nechajte deti, nech z nich vytvoria obrázok vláčika.

3. Vyzdobiť si vlastný vláčik môžu deti aj vďaka dnešného pracovnému listu na stiahnutie – TU. 

Aktivity pre deti

Kresli čiary a vytvor si vlastný vláčik!

Napodobňuj kreslenie čiar podľa predlohy, doplň aj vlastné vzory a vytvor si jedinečný veselý vláčik. 

>> Stiahnúť aktivitu <<

 

4. Máte doma vláčik, no nemáte vláčikovú dráhu? Deti si ju môžu jednoducho vyrobiť: zo stavebnice poskladať železničnú stanicu, papierikmi či kockami vyznačiť železničnú trať a podobne. Hra síce možno doma vytvorí trochu neporiadku, ale zato prinesie kopec zábavy!

5. Aj k vláčikovým dráham si môžu deti vytvárať rôzne vlastné doplnky. Či už to budú stavby okolo železničnej trate, most či prekážka na trati, všetko je len na detskej fantázii. 

6. Hra s vláčikmi môže poslúžiť aj na tréning jednoduchého počítania či spoznávania farieb: počítať môžete vagóny, zákruty na trati, okná vo vagónikoch či pomenovávať jednotlivé farby veselého vláčika. 

7. Rovnako si pri hre s vlakom môžete s deťmi precvičiť cudzí jazyk. Trénujte s dieťaťom v angličtine alebo inom cudzom jazyku odpovede na jednoduché otázky, ktoré popisujú vlastnosti či stav vláčika. Začnite jednoduchšími otázkami, kde si dieťa trénuje porozumenie a na otázky ukazuje správne odpovede, napríklad Ktorý vagón je prvý? Ktorým smerom ide vláčik? A postupne pridávajte otázky, kde si dieťa zapojí aj rozprávanie v cudzom jazyku: Akej farby je lokomotíva? Koľko vagónov má vláčik? Aj takýmto spôsobom sa dajú robiť v učení sa cudzieho jazyka veľké pokroky!

8. Do sveta vlakom sa môžu vaši drobci hravo ponoriť aj vďaka spoločenskej hre Ide vláčik ši-ši-ši, ktorá je nielen zábavná, ale aj vizuálne príťažlivá. Namiesto klasických figúrok sa na hernej doske pohybuje drevený vlak a postavičky pasažierov. 

9. Na vláčik a jeho vagóny sa môžu deti zahrať aj pri pohybovej hre. Jeden z nich je rušeň a ďalšie deti budú jeho vagóny, ktoré ho musia nasledovať a presne napodobňovať jeho pohyby. Hráč-rušeň im to môžu sťažovať tak, že bude na svojej trase vyberať miesta, ktoré treba preskočiť, podliezť či bude prudko meniť smer svojho pohybu. Ak sa hru hrá viacero detí, môžu byť rozdelení do tímov – viacero vláčikov sa bude musieť pohybovať bez toho, aby do seba narazili. 

10. Zahrajte sa na cestovanie vlakom, pričom nevynechajte žiaden z úkonov, ktorý je pred a počas cesty vlakom potrebný. Vyrobte si papierové cestovné lístky, ktoré si deti zakúpia v okienku na železničnej stanici, výpravca musí vlak vypraviť, všetci cestujúci sedieť na svojich miestach a čakať, kedy príde sprievodca a lístky im opečiatkuje. Hru môžete spojiť aj s fiktívnym cestovaním po Slovensku – nájdite si na mape miesta, kam sa na tento výlet vlakom vyberiete, preštudujte si, čo sa tam dá vidieť a pod. 

 

TOYE PRE DETI

 

Ahojte, kamaráti!

Určite všetci poznáte vlaky a veľmi pravdepodobne ste sa už v nejakom viezli. Dnes si však o týchto dopravných prostriedkoch povieme aj niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno netušili. Tak poďme na to!

 

Vlaky sú súčasťou železničnej dopravy. Železnice spočiatku neslúžili na dopravu ľudí, ale najmä materiálov, preto začali vznikať na miestach, kde bolo potrebné prevážať materiály na väčšie vzdialenosti – napríklad pri baniach alebo na miestach, kde vznikal priemysel. Prvé železnice vyzerali inak, ako ich poznáme dnes – najväčším rozdielom je to, že boli ťahané koňmi. Vozy na kolieskach sa však pohybovali po presne vymedzených trasách, koľajniciach, čo je vec, ktorá je pre vlaky a železničnú dopravu typická dodnes. 

 

Neskôr sa začali objavovať parné železnice, kde bol vlak – rušeň s vagónmi – poháňaný silou vodnej pary. Určite ste videli obrázky starých vlakov s rušňami, z ktorých sa valila para – to boli parné stroje. Tie začali prepravovať ľudí, spočiatku na kratšie, neskôr aj na dlhšie vzdialenosti. Parný pohon železníc neskôr nahradili vlaky na elektrický pohon.

 

Dnešné vlaky sú omnoho prepracovanejšie ako tie v minulosti. Rušeň dokáže ťahať väčší počet vagónov s množstvom ľudí, špeciálne transportéry dokážu prepravovať aj autá a stroje a stále sú tu aj nákladné vozne, ktoré prepravujú materiál na veľké vzdialenosti. Dnešné vlaky jazdia po zdokonalených tratiach – koľajniciach a sú vybavené kvalitnými brzdami. 

 

Jazda vlakom je veľmi praktická a pohodlná. Je vhodná na cestovanie na väčšie vzdialenosti a spoločne sa tak môže prepraviť veľká skupina ľudí, preto je to spôsob dopravy, ktorý je šetrný aj k nášmu životnému prostrediu. Pri ceste vlakom však musíme byť ohľaduplní aj my, a to k ostatným cestujúcim aj všetkým, ktorí nám túto cestu zabezpečujú. Pred cestou vlakom si preto musíme kúpiť cestovný lístok. Počas jazdy ho musíme mať pri sebe, ako dôkaz, že sme za cestu zaplatili. Lístky kontroluje sprievodca, ktorý sa stará o poriadok vo vlaku. Počas cesty vlakom by sme nemali robiť prílišný hluk a zanechávať po sebe odpadky, aby sa vo vlaku cítili príjemne aj ostatní cestujúci. 

  

Otázky na zopakovanie:

  • Ako sa vyvíjala železničná doprava?
  • Čo musíme dodržiavať pri cestovaní vlakom?
  • Máš nejaký zážitok z toho, ako si vlakom cestoval ty?
Aktivity pre deti

Kresli čiary a vytvor si vlastný vláčik!

Napodobňuj kreslenie čiar podľa predlohy, doplň aj vlastné vzory a vytvor si jedinečný veselý vláčik. 

>> Stiahnúť aktivitu <<

 

Súvisiace produkty